Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
PROPUNĂTOR :
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:: Cine sunt/suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ,, Lumea copilăriei,,
TEMA ACTIVITĂȚI: „Câmp cu maci”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul estetic și creativ
MIJLOC DE REALIZARE: Pictură (tehnici combinate-pensulă si amprentarea cu pai și dopuri de plută)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltareadeprinderilor de a picta, în vederea stimulării expresivității și a creativității.

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:

A.Dezvlorarea fizică, a sănătății și igienei personale

C. Capacități și atitudini în învățare

D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

A.1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare

C.1 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

C.2 Finalizarea sarcinilor și a acţiunilor

C.3. Activareșimanifestare a potențialuluicreativ


D.1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE

A.1.3 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate

C.1.1. Manifestăcuriozitateşiinterespentruexperimentareașiînvăţareaînsituațiinoi

C.2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

C.3.1 Manifestă creativitate în activități diverse

D.1.2 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificări ideilor, emoțiilor, semnificațiiloretc. (comunicareexpresivă)

OBIECIVE OPERAŢIONALE:

 Sădenumeascăcelpuţindouămateriale de lucruaflatepemăsuţă, utilizând un limbaj specific;


 Să execute exerciţiile de încălzire a muşchiilormâinii, conform indicaţiiloreducatoarei;
 Săaplicecorectculorile, pebazaexplicaţiilor date de educatoarei: roșupentrupetale, verdepentrutulpinășifrunze, negru,
pentru pistil, galben , pentrusoare;
 Săpictezemacii, utilizând, pentrufiecare parte componentă, tehnicăarătată: cu pensula, de josînsus, tulpina, cu paiul,
prinamprentare, pistilul, cu dopul, prinamprentare, petalele
 Să traseze linii, in diferite pozitii, pentru a reda imaginea firelor de iarba, a spicelor de grau, a tulpinilor macilor;
 Să participe activ si constient la activitate
 Să respecte pozitia corpului fata de suportul de lucru, pentru o buna coordonare oculo-motorie

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercițiul,conversatia,explicaţia,demonstraţia
Mijloace și materiale didactice:planşa model, , acuarelelichide, palete, şerveţele, pensule, dopuri, paiefranjurate
Forma de organizare: frontal, individual
Evaluare: evaluare orală (aprecieri verbale), observareasistematică a comportamentuluicopiilor
Resursetemporale:20-25 minute
Resurseumane: educatoarea, preşcolari
Loc de desfășurare: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:

 AdinaGlava (coord), „PiramidaCunoaşterii”, Editura Diamant, Pitești, 2014 ;


 "Curriculum pentrueducaţiatimpurie", 2019;
 ,,Suportpentruaplicareanoului curriculum pentruînvățământulpreșcolar”, 2019.

Evenimente Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


didactice Metode și Mijloace și Forma de
procedee materiale organizare
1.Moment Aerisirea sălii de grupă, aşezarea mobilierului, Mese frontală Observareacomp
organizatori pregătirea materialului, organizarea colectivului de scaune orta
c copii. mentuluicopiilor

2.Captarea Captarea atenţiei o voi face prin ținuta mea (fusta cu Explicația (haine cu maci, frontală Evaluare
atenţiei maci, coronita cu maci) și prin prezentarea unui povestirea maci, poveste, orală/Observare
tablou cu maci , cumpărat de la o expozitie. Ma fotografii acomporta
prezint ca fiind Printesa florilor de maci și le spun mentuluicopiilor
povestea mea haioasă , arătându-le fotografii
elocvente pentru cele povestite.
3.Reactua -Ma prezint ca fiind Prințesa florilor și le spun Haine cu maci,
lizarea povestea mea haioasă , arătându-le fotografii Conversa tablou cu maci,
cunoștințelo elocvente pentru cele povestite. tia maci naturali, Evaluare
r -Dragii mei, vă place cum sunt imbracată? Să vă agrafe cu Frontală orala/Observare
spun de ce sunt imbracată așa. Venind spre voi, am maci) acomporta
vazut un lan cu grâu , (stiți voi, cereala pe care o mentuluicopiilor
cultivăm , ale cărei boabe le măcinăm, facem fainaă
și, din făina, paine) și, in lan, mi-au atras atentia
niște flori rosii absolut minunate. (Arat buchetul de
maci). N-am rezistat curiozitatii si m-am dus sa vad
ce sunt. Dupa cum vedeti, florile despre care va Fotografii
vorbeam, mi s-au agatat pe haine. Doar ca nu stiu
care este numele acestor flori. Ma puteti ajuta voi?
Le recunoasteti?
- ,,Da, sunt maci!,,
- Aveti dreptate! Dragii mei, in ce anotimp suntem?
-suntem in anotimpul primavara,,
-Suntem la sfarsitul primaverii. Asadar, macul e o explicatia
floare de primavara si de vara, pentru ca, peste doar
2 zile, va veni vara. Mai stiti si alte flori de
primavara?
-,,Zambile, lalele...,, Frontală
- Copii, corpul omului este format din : cap, gat ,
trunchi, brate si picioare. O planta, ia spuneti-mi, din
ce este formata?
- O planta este formata din: radacina, tulpina, frunze
si petalele florii.
- Bravo, deci, ca orice planta si macul este format
din........(completează copiii, in timp ce eu arat partea
componentă respectiva). Cant cantecelul ,,Plantele
au patru parti,, al lui Mr. Nicu, invitându-i pe cei
mici să se ridice de pe scaunele si sa execute cateva
miscari distractive

3.Anunţarea - Copilasi dragalasi, mi-au placut atat de tare aceste Explicaţia Observareacomp
temei şi a flori, incat, astazi am venit la voi sa va rog sa Tablou cu frontală orta
obiectivelor pictati , fiecare, cate un camp cu maci. Lucrarile maci mentuluicopiilor
voastre le voi trimite la o expozitie concurs, de
aceea, fiti foarte atenti la explicatiile mele. Priviti!
Acesta este un camp de maci. L-am pictat eu. Sunt
convinsa ca voi veti picta si mai frumos ca mine si
ca veti obtine, toti, premii la concurs.

4.Dirijarea -Ce observati in tabloul meu? (pensule, Pictură model Frontală


învăţării -,,....multi maci,, acuarele, foi
-Ce culoare au petalele macilor? de desen,
-prezentarea ,,....rosii,, paie, dopuri)
si analiza - Ce parti ale macilor mai vedeti ca sunt pictate?
modelului -tulpinile si frunzele,, Explicația
-Ce culoare am folosi la ele?
-,,....verde,,
-in ce parte a foii am asezat macii?I In partea de sus, Conversa Observareacomp
in partea de jos, la mijloc? ția orta
- Ce am pictat printre maci? mentuluicopiilor
,,....fire de iarba verzi si spice galbene de grau,,
Demons
-explicarea Le explic si demonstrez tehnica de lucru. trația
tehnicii de -Dragii mei, foaia se gaseste pe masa de lucru. Cu
lucru mana stanga tinem foia, cu dreapta pensula. Pensulă,
Inmuiem pensula in culoarea albastra si trasam linia acuarele, dop,
dincolo de care se vede cerul. O stergem apoi bine, pai, șervețel Evaluare orala
cu servetelul, si o inmuiem in verde, dupa care, de
jos in sus, pictam linii subtiri care vor fi tulpinile Explicatia
macilor. Unele pot fi mai inalte, altele, mai scunde.
Pe tulpini, tot cu culoarea verde, pictam cateva Demons
frunze. În apropierea varfului, cu bucatica de pai tratia
franjurat, vom picta mijlocul macului. ,,Acesta,
priviti!,,. Inmuiem paiul in negru si aplicam pe foaie,
putin deasupra varfului tulpinii .
Lasam paiul pe servetel, luam dopul de pluta, il
muiem in culoarea rosie , si, de jur imprejurul
- miezului negru pe care l-am pictat cu paiul, vom
stampila petalele macului .
exercitii de Haideti, inainte de a incepe sa lucram, sa facem
incalzire a cateva exercitii de incalzire a degetelor si a mainilor:
muschilor ,,Toate degetetele exercițiul
mici ai Au sosit pe rând. Individuală Evaluare orala
mainilor Unul după altul,
Vesele cântând.
După zece degetele,
Harnice şi sprintenele,
Vine palma cea drăguţă
Bate-n masă jucăuţă.
Pumnul ce i-a aşteptat
Si el s-a apropiat."
,, ,,Mișcămdegețelele,
Batem tare palmele,
Răsucimîncheietura Evaluare
practica
Șidămmingea dura, dura!’’
-executarea
propriu-zisa Fiecarecopil va realiza lucrarea, ținândcont de
a temei indicațiilemele. Exercitiul Pensule,
Le urezcopiilor“Spor la lucru, le acuarele, Individuală
reamintescsapictezeingrijit, pentru a dopuri de
puteatrimitelucrarile le expozitiesipentru a plută, paie,
puteaprimipremii” șervețele
Îivoiîndrumaîntimpulexecutăriitemeiși le
voistimulaîncredereaînforțeleproprii,
încurajându-i.. Observarea
Activitatea se desfaşoarăpe fond muzical. comporta
mentului
copiilor
5.Evaluare Se realizeazăanalizalucrărilor,.Cercopiilorsă- Turul Frontală Evaluare orala
șiexprimeopiniafață de galeriei Picturile
lucrărilecolegilorsisapunacate o copiilor
inimioarepelucrarea/lucrarile care le-a/le-au
placutcelmaimult. Voievaluasieulucrarile ,dupa care
le vomexpune, pepanou.

6.Încheierea Voi aprecia si recompensa cu zambilici explicația Acțbilduri frontală Observarea


activităţii comportamentul copiilor pe parcursul activitatii comporta
precum si implicarea lor in realizarea picturilor. mentului
copiilor

S-ar putea să vă placă și