Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit “ Happy Hearts”


DATA: 03.10.2023

GRUPA: Mică “Elefantii”

EDUCATOARE: Epan Sabina


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Bogatiile toamnei

TEMA SĂPTĂMÂNII: Culorile toamnei

TEMA ACTIVITĂȚII: Bogatiile toamnei

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată


DOMENII EXPERIENȚIALE:
DOMENIUL STIINTA, ACTIVITATE MATEMATICA (DS)
DOMENIUL OM SI SOCIETATE , ACTIVITATE PRACTICA (DOS)

Categorii de activități de învățare:

 ALA1 - Bibliotecă- Frunzele – ex grafic


- Știința - găsește perechea
- Arte – dovleacul -modelaj

ADE
 - DS – Joc didactic- “Cosul cu legume “
- DOS– Lipire – „semintele dovleacului “
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: Conversatia , explicatia , problematizarea , turul galeriei ,
jocul didactic ,
MIJLOACE DE INVATARE : imagini , jetoane , figurine , coli albe , lipici , seminte de
dovleac , cos cu legume
FORME DE ORGANIZARE :individuala , frontala ,
Durata: o jumătate de zi

COMPORTAMENTE URMĂRITE

A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;


B. 1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia;
B. 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice;
C. 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
C. 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
E. 1.3. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute;
E. 1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente şi metode specifice;

Obiective operaționale:
DS
O1 - să recunoasca legumele de toamna din cos
O2 – să sdenumeasca corect fiecare leguma
O3 - să identifice care leguma lipseste din cos
DOS
O1- Sa recunoasca si sa denumeasca elementele cu care vor realiza lòucrarea ( imagine cu
dovleac , lipici , seminte de dovleac )
O2- Sa utilizeze corect materialele si instrumentele de lucru , pentru realizarea lucrarii

Bibliografie
 Curriculum pentru educația timpurie, (2019)
 Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuţa Tătaru, „Educaţia timpurie: ghid
metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar” , Editura Paralela 45, Piteşti,
2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

1. Moment organizatoric
Se asigură condițiile necesare desfășurării activității precum: aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor, așezarea copiilor la măsuțe.

2. Captarea atenției
Educatoarea poarta o scurta conversație despre importanța alimentatiei și despre consumul
legumelor \ fructelor , mai ales a celor de sezon fiind cel mai bogat anotimp.
3. Anunțarea temei
Initiez un scurt dialog despre legumele de sezon și pe rând cei mici își vor spune leguma
preferata , azi vom juca un joc foarte interesant “ Cosul cu legume “- spune ce sunt .

4. Desfășurarea activități
Pentru inceput voi explica regulile jocului , cei mici vor avea in fata un cos cu legume pe care le vor numi
rand pe rand pana cand nu vor mai fi legume in cos .
Vom realiza jocul de proba dupa care vom da startul jocului .

5. Obtinerea performantei
Pentru complicarea jocului , voi ascunde din cos cate o leguma iar cei mici trebuie sa ghiceasca
pe rand ce leguma lipseste din cos .
Prescolarii vor realiza un tablou senzorial , dovleacul cu seminte , cei mici vor lipi pe sablonul
primit seminte de dovleac .
8. Încheierea activității
La final educatoarea oferă aprecieri verbale și oferă feed-back constructiv fiecărui copil se
realizeaza și turul galeriei .

S-ar putea să vă placă și