Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit “ Happy Hearts”


DATA: 09.10.2023

GRUPA: Mică “Elefantii”

EDUCATOARE: Epan Sabina


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Bogatiile toamnei

TEMA SĂPTĂMÂNII: COMORILE TOAMNEI -FRUCTE SI LEGUME

TEMA ACTIVITĂȚII: Draga toamna .

TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere și insusire de noi cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată


DOMENII EXPERIENȚIALE:
DOMENIUL STIINTA, ACTIVITATE MATEMATICA (DS)
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (DEC)

Categorii de activități de învățare:

 ALA1 - Bibliotecă- Legume - ex grafic


- Arta -para -modelaj
- Joc de rol – “la piața “

ADE
 - DS – observare – “Strugurele ,Gust , miros , culoare “
- DEC– pictura – „Strugurele aromat “
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: Conversatia , explicatia , problematizarea , turul galeriei ,
observarea ,
MIJLOACE DE INVATARE : strugurele alb , negru , roz , coli albe , acuarele ,
FORME DE ORGANIZARE :individuala , frontala ,
Durata: o jumătate de zi
COMPORTAMENTE URMĂRITE

A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;


B. 1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia;
B. 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice;
C. 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
C. 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
E. 1.3. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute;
E. 1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente şi metode specifice;

Obiective operaționale:
DS
O1 - să recunoasca culorile strugurilor prezentati
O2 – să enumere partile componente ale strugurelui
O3 - să guste si sa aleaga tipul de strugure preferat .
DEC
O1- Sa recunoasca si sa utilizeze culorile specifice fructului pe care il picteaza .
O2- Sa utilizeze corect materialele si instrumentele de lucru , pentru realizarea lucrarii

Bibliografie
 Curriculum pentru educația timpurie, (2019)
 Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuţa Tătaru, „Educaţia timpurie: ghid
metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar” , Editura Paralela 45, Piteşti,
2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

1. Moment organizatoric
Se asigură condițiile necesare desfășurării activității precum: aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor, așezarea copiilor la măsuțe.

2. Captarea atenției
Educatoarea poarta o scurta conversație despre importanța alimentatiei și despre consumul
legumelor \ fructelor , mai ales a celor de sezon fiind cel mai bogat anotimp.
3. Anunțarea temei
Initiez un scurt dialog despre fructele de sezon și pe rând cei mici își vor spune fructul preferata
, le voi spune prescolarolor : azi am pentru voi un cos plin cu struguri , ne aflam în anotimpul
toama și în aceasta perioada se culeg strugurii .

4. Desfășurarea activități
Vom lua pe rand cele 3 tipuri de struguri alb , rosu , roz . Cei mici vor gusta cele 3 tipuri de struguri
pentru a putea spune care este cel mai dulce si cel mai acru , vor mirosii strugurii si ii vor atinge pentru a
vedea care sunt mai tari \ moi . Vor compara Timpul de strugure , cu boabele cele mai mari sau mai
mici .

5. Obtinerea performantei
Vom identifica impreuna componentele fructului , astfel ca vom lua din fiecare soi de strugure
cate o boaba pe care o vom taia , astfel cei mici vor putea identifica samburele , pulpa si coaja
fructului .
Prescolarii vor realiza un tablou , folosind culorile specifice fructului amintit ( mov , galben ,
roz , rosu ) , cei mici vor folosi acuarele pentru a realiza pictura .
8. Încheierea activității
La final educatoarea oferă aprecieri verbale și oferă feed-back constructiv fiecărui copil se
realizeaza și turul galeriei .

S-ar putea să vă placă și