Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Propunător : Baliban Rareș


Clasa : I
Aria curriculară : Educaţie fizică şi sport
Subiectul : 1. Consolidarea exerciţiilor – complex de dezvoltare
fizică generală
2. Alergări cu păşire pe obstacol
3. Aruncarea şi prinderea mingii în doi
Obiective cadru :
- întreţinerea şi îmbunătăţirea stării de sănătate a copiilor şi formarea
deprinderilor igienico – sanitare;
- influenţarea evoluţiei corecte şi armonioase a organismului şi
dezvoltarea calităţilor m otrice de bază
- formarea deprinderilor de efectuare independentă a exerciţiilor fizice
- dezvoltarea spiritului de echipă şi a colaborării în funcţie de un sistem
de reguli acceptate

Obiective operaţionale :
- să identifice segmentele corpului şi să adopte poziţia corectă a
acestora în situaţii statice şi dinamice;
- să cunoască şi să execute principalele exerciţii de dezvoltare fizică a
segmentelor corpului după demonstraţie ;
- să depunăeforturi cu durate prelungitesă execute corect alergarea cu
păşire pe obstacol ;
- să-şi însuşească tehnica aruncării mingii în doi ;
- să manifeste interes şi perseverenţă în practicarea activităţilor
independente

Mijloace de învăţământ : obstacole, mingi

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia,


jocul sportiv

Tipul lecţiei : mixtă

Locul desfăşurării : curtea şcolii


STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Organizarea colectivului de elevi

- adunarea elevilor în formaţie


- salutul
- controlul echipamentului
- controlul stării de sănătate
- anunţarea temelor

2. Pregătirea organismului pentru efort

- ex. pentru captarea atenţiei:


- întoarceri pe loc : la dreapta, la stânga
- întoarceri prin săritură : la dreapta, la stânga
- ruperi de rânduri şi reveniri în formaţie
- ex. de mers : normal, în cadenţă, pe vârfuri, pe călcâie, ghemuit
- ex. de alergare : normală, cu genunchii ridicaţi, cu călcâiele la şezută,
şerpuită
- ex. de respiraţie
- adunarea în formaţie de gimnastică

3. Influenţarea selectivă a aparatului locomotor

- Ex. 1 – stând uşor depărtat, braţele lateral


- T 1-4 – rotirea braţelor spre înapoi
- T 5-8 rotirea braţelor spre înainte

- Ex. 2 - stând
-T 1 – genuflexie cu ducerea braţelor înainte
T 2 – revenire
T 3 – genuflexie cu ducerea braţelor lateral
T 4 – revenire
- Ex. 3. – stând depărtat cu braţele sus
- T 1-2- îndoirea trunchiului inainte
- T 3-4 Extensie cu arcuirea trunchiului

- Ex. 4 – stând depărtat cu palmele la ceafă


T 1-2 – răsucirea trunchiului cu răsucire spre stânga
T 3-4 - răsucirea trunchiului cu răsucire spre dreapta

- Ex. 5 stând depărtat cu mâinile pe şold


- T 1-2 săritură cu apropierea şi depărtarea picioarelor
- Ex. 6 – stând depărtat
- T 1-2 – ridicarea braţelor prin lateral – inspiraţie
- T 3-4 coborârea braţelor – expiraţie

4. Însuşirea noilor acţiuni motrice

a. Alergare cu păşire pe obstacol


- se împarte clasa în trei grupe
- în faţa fiecărei grupe se vor aşeza , la distanţe egale câte trei obstacole
- se explică şi se demenstrează realizarea alergăriicu păşire pe obstacole
- se execută de către elevă

b.Aruncarea şi prinderea mingii în doi


- se împarte clasa în patru semigrupe
- se explică şi se demonstrează de către propunător
- execută 2-4 elevi
- se trece la executarea de către întreaga clasă
- după ce se execută de mai multe ori exerciţiul se va desfăşura sub
formă de concurs
- stabilirea echipei câştigătoare

5. Revenirea organismului la normal

- alinierea copiilor în coloană câte unul


- mers de voie cu mişcări de respiraţie
- mers cu ochii închişi, capul plecat spre spate

6. Încheierea lecţiei
- se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de
participare la lecţie
- salutul
- deplasarea la echipare

S-ar putea să vă placă și