Sunteți pe pagina 1din 9

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG.

MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

Proiect de activitate didactică


Data: 16.12.2020
Propunător: prof. înv. primar dr. Sebesi-Sütö Ștefan-Mihai
Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Tg-Mureș
Clasa: a III-a A
Aria curriculară:
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: Zi luminoasă de iarnă
Tipul lecției: Formare de deprinderi tehnice
sau plastice
Discipline integrate:
Arte vizuale și abilități practice
Limba și literatura română
Muzică și mișcare
ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ
Competențe specifice
Arte vizuale și abilități practice:
1.2, 2.1, 2.3, 2.5
Limba și literatura română:
1.1, 1.4, 2.3, 3.2, 3.4
Muzică și mișcare:
1.1, 1.2, 2.1
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

Obiective operaționale: O1 – să combine cu succes metodele și tehnicile de lucru în vederea realizării compoziției, respectând
indicațiile primite din partea învățătorului;
O2 – să respecte ordinea etapelor de lucru prezentate de învățător pentru realizarea lucrării pe baza
exemplificărilor oferite;
O3 – să realizeze compoziția, utilizând indicațiile și pașii de lucru prezentate și explicate de către învățător.
Forme de organizare: sincron, asincron
Metode, procedee și tehnici de realizare: conversația, explicația, audiția, turul galeriei/expoziția, prezentare PowerPoint, clip video
Material didactic/site-uri și aplicații: foaie de bloc de desen, pensule, acuarele/www.youtube.com, www.liveworksheets.com
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplinele: Arte vizuale și abilități practice, Limba și literatura română, Muzică și mișcare;
Cerghit, Ioan, Metode de învățământ, Ed. Polirom, Iași, 2006;
Constantin, Cucoș, Pedagogie – ediția a II-a revăzută și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

Etapele lecţiei Ob. Secvenţe de conţinut Metode şi Evaluare


op Procedee

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Pe tot parcursul
orei răspunsurile
Evocarea Asigurarea cadrului necesar pentru
elevilor vor fi
începerea orei: verificarea monitorizate și
evaluate
conexiunii de internet, verificarea
elevilor conectați, pregătirea în Elevii se pregătesc pentru începerea
prealabil a resurselor digitale activității.
necesare desfășurării optime a
activității.
Conversația
- Dragilor, cu siguranță ne-am dori
ca luna decembrie să ne aducă
bucurii cu ajutorul fulgilor de nea,
a pârtiilor, a oamenilor de zăpadă
care să ne zâmbească de prin Participă la discuția inițiată de către
Explicația
parcuri sau marginile drumului. învățător.
Chiar dacă vremea nu pare prea
prietenoasă, haideți să aducem noi
bucuriile iernii printr-o pictură. O
vom denumi Zi luminoasă de
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

iarnă, amintindu-ne de zâmbetul


soarelui care lucea pe suprafața
Conversația
zăpezii.
- Vă amintiți de o seară petrecută Își amintesc cu mare drag de seara de
Realizarea anul trecut împreună la școală colinde și sunt entuziasmați să
sensului cântând mult îndrăgitele colinde? vizioneze surpriza pregătită.
V-am pregătit o surpriză! Haideți
să o urmărim împreună!
Le voi prezenta copiilor un
filmuleț creat din poze din cadrul
serii de colinde de anul trecut, pe Cei care își doresc intonează cântecul
Audiția
fundal auzindu-se o melodie de ce se aude pe fundal, astfel încât
iarnă cunoscută pe care o pot atmosfera creată să le trezească
intona. interesul pentru desfășurarea lecției.
În momentele următoare vom citi
unele poezii de iarnă din volumul
Otiliei Cazimir Baba iarnă intră-n
sat precum: Ninge!, Scrisoare, Copiii urmăresc prezentarea pregătită
Uite, vine Moș Crăciun!, La drum, și citesc pe rând fiecare poezie Exercițiul
Baba Iarnă intră-n sat... . Poeziile, menționată.
alături de ilustrații, se vor regăsi
într-un document PowerPoint, iar Urmăresc suportul vizual, sunt atenți
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

pe fundal se vor auzi din nou la citirea cât mai expresivă a textelor
melodii cunoscute de iarnă. în versuri prezentate.
Le voi adresa elevilor unele Răspund la întrebări:
întrebări: - Baba Iarnă e, de fapt, anotimpul
Conversația
- Cine e, de fapt, baba Iarnă? iarna, fiind numită așa pentru că vine
- De ce e numită așa? de foarte mulți ani pe la noi.
- Care sunt lunile în care baba își - Lunile de iarnă sunt: decembrie,
face simțită prezența? ianuarie, februarie.
- Care sunt dorințele voastre în - Dorința mea e de a mă juca în
acest anotimp? zăpadă.
- Care sunt trăsăturile anotimpului - În anotimpul iarna cad fulgii, copiii
iarna? se dau cu sania sau pe derdeluș, fac
În continuarea activității voi oameni de zăpadă, e un anotimp rece,
anunța tema lucrării pe care o vor vine Moș Crăciun și Moș Niculae.
Explicația
realiza, precum și obiectivele
vizate:
- „Astăzi, la activitatea de arte
vizuale și abilități practice vom
încerca să surprindem prin Elevii sunt atenți la explicațiile oferite
compoziția pe care o vom realiza o de către învățător astfel încât să
Zi luminoasă de iarnă. Vom avea înțeleagă mesajul transmis.
nevoie de o foaie de bloc de desen,
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

pensule (una mai subțire, una mai


groasă), acuarele și bineînțeles
Explicația
paharul de apă. Vom respecta pașii Sunt atenți la indicațiile oferite.
de lucru sugerați, vom îmbina
diferite tehnici de realizare a
lucrării și ne vom bucura de
rezultatul obținut.”
- Mai întâi însă, haideți să ne Se ridică în picioare și execută
Exercițiul
încălzim mâinile! împreună cu domnul învățător diferite
Vom începe prin antrenarea mișcări pe fond muzical.
brațelor pe cântecul „Paprika
lady”, urmând a ne așeza și a
continua exercițiile de încălzire a
musculaturii prin efectuarea unor
mișcări simple: luăm apă și ne
spălăm bine-bine pe mâini,
Exercițiul
stropim prin închiderea și
deschiderea pumnilor, ne ștergem Execută mișcările de încălzire a
până la coate și fiecare deget, musculaturii mâinilor.
batem din palme și pocnim.
După efectuarea acestor exerciții
O1
pentru dezvoltarea motricității, le
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

explic elevilor etapele de lucru:


 Pregătirea materialelor de Sunt atenți la exemplificarea etapelor Explicația
lucru; de lucru.

Ascultă cu mare atenție explicațiile


oferite de învățător.

Explicația

Sunt atenți pentru a înțelege pașii de


urmat în vederea execuției.
O2

După ce elevii au înțeles etapele de


realizare a lucrării, se pregătesc pentru
combinarea diferitelor tehnici de lucru Explicația
conform indicațiilor primite.

Le voi explica elevilor că după


ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

trasarea liniilor ajutătoare în


creion și realizarea cerului
luminos vor face o scurtă pauză În timpu în care vor executa lucrarea Exersarea
pentru a acorda timp suficient vor asculta cântece de iarnă îndrăgite
uscării acestei secțiuni a lucrării. de ei sau colinde, aflându-ne în
În acest timp pot urmări și asculta apropierea Crăciunului.
diferite videoclipuri și cântece
precum: Săniuța fuge, A, a, a,
acum e iarnă, da!, Crăiasa zăpezii
etc., putând apoi continua
respectarea următoarelor etape de Conversația
lucru, așa cum sunt specificate. Realizează lucrarea cu răbdare,
După realizarea picurii, o vor lăsa atenție, verificând, la nevoie etapele
la uscat, urmânt apoi a o poza și de lucru.
O3
încarca pe platforma Classroom,
Explicația
Reflecția în secțiunea potrivită.
După încarcarea fotografiei, în
cadrul următoarei întâlniri, vom
organiza o scurtă
expoziție După finalizarea lucrării o vor poza și Turul
galeriei/expoziția
virtuală prin care elevii să își o vor încărca pe platforma pe care
poată admira creațiile. lucrează pentru a putea organiza
Le voi oferi, de asemenea, ulterior expoziția lucrărilor.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” TG. MUREȘ
„Zi luminoasă de iarnă”

aprecierile individuale și colective Sunt mândri de finalizarea creațiilor și


în legătură cu modul în care au se pregătesc de încheierea activităților
Aprecierea
repectat etapele propuse și zilei. verbală
rezultatul obținut.

S-ar putea să vă placă și