Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 20.11.2023
Unitatea de învăţământ: Grǎdinița cu P. P . Nr. 18 Vaslui
Educatoare: Costea Valentina-Camelia
Grupa: Mare B
Domeniul experențial: DȘ
Categoria de activitate: cunoașterea mediului
Subiectul activităţii: ”De ce îmi place/nu îmi place la grădiniță?”
Tipul activităţii: consolidare
Modalitatea de realizare: convorbire
Obiective operaţionale:
O1: să enumere activitățile desfășurate într-o zi de grădiniță;
O2: să argumenteze răspunsul la întrebarea ”De ce îmi place/nu îmi place la grădiniță?”;
O3: să răspundă corect, în propoziții.
Strategia didactică:
- Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
- Mijloace de învăţământ: ghicitoare
- Forme de organizare: frontal, individual
Strategia didactică
Nr. Conţinutul
Etapele lecţiei Metode şi Materiale Forme de Evaluare
crt. instructiv - educativ
procedee didactice organizare
Moment Se asigurӑ un climat optim pentru desfӑşurarea
1. organizatoric activitӑții:
-aerisirea sӑlii de grupӑ;
-pregӑtirea materialului didactic necesar;
-aranjarea mobilierului ȋn forma de semicerc.
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei ghicitori
atenției
Nu mai vreau să stau acasă,
Chiar de am un frăţior.
De prieteni buni de joacă
Totdeauna-mi este dor.

Jucării şi jocuri multe,


Mulţi copii frumoşi, cuminţi,
Când mă aflu printre ei
Nu mai plâng după părinţi.

Fuga, fuga, fuguliţa,


Mă aşteaptă… grădiniţa.
3. Anunțarea Astăzi la activitatea de cunoașterea mediului vom
temei purta o conversație despre ceea ce ne place si ceea
și a obiectivelor ce nu ne place la grădiniță.

4. Dirijarea Convorbirea se va derula după următorul plan de


învățării întrebări:
**Ce facem noi într-o zi normală de grădiniță?
**Ce activitate preferată ai la grădiniță și de ce îți
place atât de mult?

**Cine este cel mai bun prieten sau cea mai bună
prietenă pe care ai făcut-o la grădiniță și ce vă
place să faceți împreună?

**Care sunt cele mai distractive jocuri sau


activități pe care le faci la grădiniță?

**Cum te simți atunci când vine timpul să mergi la


grădiniță în fiecare dimineață?

**Care sunt lucrurile care îți plac cel mai mult la


educatoarea ta și de ce?

**Spune-mi o întâmplare amuzantă sau o poveste


frumoasă pe care ai experimentat-o la grădiniță.

**Există ceva anume la grădiniță care te face să te


simți puțin neliniștit sau nesigur?

**Ce activități îți plac la grădiniță și de ce?

**Ce activități nu îți plac la grădiniță și de ce?

**Dacă ai putea adăuga o activitate nouă la


programul de la grădiniță, care ar fi aceea și de ce?

5. Obținerea Copiii vor primi o fișă cu o față pe care vor trebui


performanței să deseneze cum se simt ei la grădiniță.
Asigurarea Ce am facut noi astăzi la activitatea de cunoasterea
6. feed-back-ului mediului?
Am discutat despre ce ne place si ce nu ne place la
gradinită.
7. Retenție și Voi face aprecieri verbale, individuale și colective
transfer asupra desfășurării activității.
Proiect didactic

Data: 20.11.2023
Unitatea de învăţământ: Grǎdinița cu P. P . Nr. 18 Vaslui
Educatoare: Costea Valentina-Camelia
Grupa: Mare B
Domeniul experențial: DEC
Categoria de activitate: Activițate artistico-plastică
Subiectul activităţii: Prietenul/colegul meu cel mai bun.
Tipul activităţii: învățare și formare de priceperi și deprinderi
Modalitatea de realizare: desen liber
Obiective operaţionale:
O1: să redea din imaginație tema dată;
O2: să ducă la bun sfârșit sarcinile, tema dată;
O3: să descrie propriile produse ale activității.
Strategia didactică:
- Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
- Mijloace de învăţământ: desen model, creioane, foi, planșe cu peisaje.
- Forme de organizare: frontal, individual
Strategia didactică
Nr. Conţinutul
Etapele lecţiei Metode şi Materiale Forme de Evaluare
crt. instructiv - educativ
procedee didactice organizare
Moment Se asigurӑ un climat optim pentru desfӑşurarea
1. organizatoric activitӑții:
-aerisirea sӑlii de grupӑ;
-pregӑtirea materialului didactic necesar;
-aranjarea mobilierului.
2. Captarea Educatoarea va cere copiilor să îsi ia de mânuță
atenției prietenul/colegul cel mai bun.

3. Anunțarea Astăzi la activitatea artistico-plastică ne vom


temei desena cel mai bun prieten/coleg.
și a obiectivelor

4. Prezentarea și Se prezintă desenul model si se discută elementele


analiza componente ale acesteia.
modelului Se prezintă materialele
5. Explicarea și Educatoarea prezintă modelul realizat anterior,
demonstrarea apoi explică și demonstrează tehnica de lucru.
modului de
lucru
Obținerea Înainte de a începe activitatea, se vor efectua
6. performanței exerciții de încălzire a mâinilor:
Mâna lebădă o fac
Care da mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc.
Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca la o floare
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat.
Iar apoi le rasfiram
Si la pian noi cantam.
7. Analiza și Se vor analiza lucrările, sunt felicitate toate
evaluarea lucrările copiilor.
Se vor numi mai mulți copii pe care îi voi scoate în
fața clasei pentru a alege cea mai frumoasă lucrare.
8. Retenție și Lucrările vor fi expuse pe panou pentru a
transfer putea fi văzute de către părinți. În final pentru că
au fost atenți și cuminți voi face aprecieri verbale
și colective cu privire la activitate.

S-ar putea să vă placă și