Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor pentru învâțamânt preșcolar


Firoiu Viorica
Grupa mică “A”, Grădinița de copii nr 276
Activități pe domenii experențiale (ADE)
Domeniul Științe(DȘ)
Cunoașterea mediului înconjurător

1
Activități pe Domenii Experențiale-ADE
 Domeniul de activitate: DȘ
 Aria curriculară: cunpașterea mediului înconjurător
 Subiectul: “Ghiocelul”(observare)
 Tema proiectului: Când, cum și de ce se întâmplă?
 Subtema saptamanii: Vestitorii primaverii
 Tipul de activitate:mixtă
 Sarcina dominantă: transmiterea-asimilarea de noi cunoștințe

SCOPURI
 Îmbogățirea cunoștințelor copiilor despre o plantă ornamentală de primăvară
(ghiocelul), privind mediul de viață, alcătuire, utilitate
 Formarea deprinderii de observare sistematică a ghiocelului cu ajutorul
analizatorilor: vizual, olfactiv, auditiv, tactil
 Îmbogățirea și activizarea vocabuarului cu cuvintele: “tulpină subpământeană”,
“bulb”, “rădăcină”, “tulpină aeriană“
 Formarea deprinderii de îngrijire a ghioceilor, de a alcătui un buchet și de a le
oferi persoanelor dragi
 Exersarea gândirii și a unor capacități de analiză și sinteză, dezvoltarea memoriei
și atenției voluntare
 Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru natură

2
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1: să enumere caracteristicile ghiocelului: alcătuire, miros, culoare, cu ajutorul
observării plantei, al materialeor didactice și al întrebărilor puse de educatoare
O2: să descrie părțile componente ale ghiocelului: rădacină, tulpină, frunze, floare,
utilizând termenii nou asimilați: “bulb”(tulpină subpământeană), “tuplină aeriană”
O3: să demonstreze că și-au format deprinderile practice alcatuire și îngrijire a unui
buchet de ghiocei
STRATEGII DIDACTICE:
După logica învățării: inductivă
După gradul de dirijare: euristică
Metode didactice:
De comunicare orală: explicația, conversația euristică, instructajul
De explorare și descoperire: observarea și descoperirea
De control și evaluare: obsevare curentă, aprecieri verbale, întrebări
Material didactic
Demontrativ: ghiocei naturali cu și fără rădăcină, planșe cu reprezentarea plantelor,
prezentare power-point pentru captarea atenției, prezentare power-point pentru obținerea
performaței
Distributiv: plante, mini vaze
Tip de învățare: Cognitivă, conștientă, perceptivă,prin descoperire
Evaluare: frontală, individuală, formativă

3
Ob. Strategii
Evaluare
Etapele Oper Conținutul științific didactice
Lecției aț

1.Moment Crearea
Deprinderi de ordine si disciplină
organizatoric condițiilor
necesare bunei
desfășurări a
activității
2.Captarea Stimularea interesului copiilor prin vizionarea unui Conversația Orală
atenției mesaj audio-video de la “Zâna Primavară”. Zâna Observația Frontală
și anunțarea transmite prin mesajul ei tema activitătii, precum şi
temei și a reguli de disciplină ce trebuie respectate pe
obiectivelor parcursul activităţii.
3. Desfășurarea  Mediul de viață Obsevarea Orală
propriu-zisă a Ghioceii sunt primele flori care înfloresc în Conversația Frontală
activității anotimpul primăvara. De aceea se numesc vestitorii Descoperirea Permanentă
primaverii. Ei cresc în parcuri și grădini unde Material biologic Formativă
O1 oamenii le cultivă, dar ei se găsesc și în păduri sau natural: ghiocei
O2 poieni, în mod spontan(natural). Ghiocelul este o
floare fragilă și micuță, de aceea se ține cu grijă
între doua degete
 Alcătuire(părți componente)
Ghiocelul este o floare mică, gingașă care se fixează Observarea prin Orală
în pământ prin rădăcină. Rădacina ghiocelului are exersarea Frontală
forma unor firișoare subțiri care extrag apa și analizatorilor, Permanentă
hrana(sărurile minerale) din pământ. Rădăcina conversația Formativă
fixeză planta în pământ. Are culoarea albă și nu este descoperirea 4

adânc înfiptă în pământ.


Rădăcina se continuă cu o tulpină subpământeană,
5

S-ar putea să vă placă și