Sunteți pe pagina 1din 6

Universtatea din București

Facultatea de Psihologie și Științele educației


Specializarea Psihopedagogie specială

PROIECT DIDACTIC

Hârlea Maria-Magdalena
Anul al II-lea, grupa 1
Data: 29.03.2023
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Clasa: a VIII-a
Subiectul lecției: „Apele Africii. Lacurile africane. Bogățiile subsolului Africii.”
Competențe și obiective:
Competențe generale:
1. Prezentarea realității geografice, utilizând mijloace și limbaje specifice
2. Raportarea realității geografice spațiale și temporale la reprezentări cartografice
Competențe specifice:
1.1. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici identificați în
contexte diferite
1.2. Descrierea relaţiilor dintre elementele şi fenomenele geografice utilizând
termeni specifici
2.1. Localizarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice
2.2. Utilizarea informaţiilor oferite de suporturile cartografice, grafice şi alte
materiale vizuale în contexte/situaţii diferite
Obiective operaționale:
A. COGNITIVE
OC1: să numească două caracteristici corespunzătoare celor două anotimpuri ale zonei
mediteraneene pe baza informațiilor dobândite anterior, până la finalul lecției
OC2: să enumere trei trei plante și trei animale din zona climei mediteraneene pe baza
informațiilor dobândite anterior, până la finalul lecției
OC3: să localizeze pe hartă cele trei fluvii, până la finalul lecției
B. PSIHOMOTORII
OP1: să adopte o poziție corectă în timpul orei, în bancă și la tablă
OP2: să utilizeze în mod corespunzător harta și fișele de lucru
C. AFECTIVE
OA1: să manifeste interes participând cu plăcere în vederea realizării sarcinilor propuse în
timpul alocat orei
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, joc interactiv
Mijloace de învățământ și materiale didactice: prezentare power point (reactualia
cunoștințelor), prezentare power point (desfășurarea activității), prezentare power point (harta
lecției), laptop, video-proiector, fișă ameliorare, fișă recuperare, fișă dezvoltare
Forme de organizare: frotal, individual
Resurse:
a. Umane:
Grupa I (6 elevi) - pot realiza toate obiectivele operaţionale proiectate (nivel de deficiență
ușor-mediu)
Grupa II (6 elevi) - pot realiza obiectivele operaţionale proiectate la nivel minimal (nivel de
deficiență mediu)
Grupa III (2 elevi) - vor realiza obiectivele operațioanle cu sprijinul profesorului (nivel de
deficiență sever)
b. Temporale: 45 de minute

Bibliografie:
Crețu, V. (1996). Elemente de istoria și geografia lumii clasa a VIII-a. București: Editura
Didactică și Pedagogică R.A.. Lecția: Apele Africii, lacurile africane, bogățiile subsolului
Africii , pag 87-90
https://youtu.be/UEpYaV9FSWE (Captarea atenției)
https://wordwall.net/resource/54423278/copy-of-hidrografia-africii (Desfășurarea activității)
Scenariu didactic

Secvența lecției Obiective Conținutul lecției Strategii didactice Forme de Evaluare


operaționale (materiale și metode) organizare
Moment Pregătirea clasei și a materialelor pentru buna desfășurare a Frontal
organizatoric activității.
(un minut)
Captarea atenției OP1 Pentru a le capta atenție copiilor le voi prezenta un video scurt în Video proiector Frontal
(3 minute) OA1 care sunt numite apele Africii. (https://youtu.be/UEpYaV9FSWE ) Laptop
- „Așadar, copii, sunteți curioși să aflăm mai multe despre trei Videoclip YouTube
dintre râurile prezentate in videoclip?” Conversația
Anunțarea temei și OP1 Se va anunța titlul lecției de astăzi: „Apele Africii. Lacurile africane. Conversația Frontal
a obiectivelor OA1 Bogățiile subsolului Africii.” și obiectivele pe înțelesul elevilor. Explicația
(2 minute)
Reactualizarea OP1 - „Înainte de a trece la lecția de astăzi, mi-aș dori să ne Video proiector Frontal Orală
cunoștințelor OA1 aducem puțin aminte despre ce am discutat data trecută.” Laptop
(3 minute) Vom purta o discuție despre lecția anterioară, „Clima tropicală Prezentare power
uscată și clima mediteraneană”. Se va utiliza o scurtă prezentare pe point
baza informațiilor din manual.
- „Ce fel de climă este clima tropicală uscată? Numiți un Conversația
deșert care îi corespunde.” (răspuns: Clima tropicală uscată Explicația
este o climă caldă și secetoasă tot timpul anului. Cel mai
întins deșert din lume, Sahara, corespunde acestei zone de
OC1 climă sau deșertul Namib.)
OC2 - „Ce sunt oazele?” (răspuns: Oazele sunt insule de verdeață.)
- „Prin ce se caracterizează cele două anotimpuri ale climei
mediteraneene?” (răspuns: Cele două anotimpuri ale climei
mediteraneene sunt vara și, respectiv, iarna. Vara este un
anotimp cald și secetos, iar iarna este un anotimp umed și cu
temperaturi potrivite.)
- „Enumerați trei plante și animale din zona climei
mediteraneene.” (răspuns: Animalele din zona climei
mediteraneene sunt maimuțele, șacalii, hienele, iar plantele
sunt arbuștii, mărăcinișuri, lămâi, mandarini, portocali, grâu
etc.)

Desfășurarea OP1 Desfășurarea activității se va realiza cu ajutorul unui Power Point. Video proiector Frontal Orală
activității OA1 Se va începe cu prima temă a lecției: „Apele Africii”. Vom vorbi Laptop
(20 de minute) despre cele mai mari trei fluvii din Africa: Congo, Nil și Niger. Prezentare power
Informațiile vor fi însoțite de poze. point
După aceea vom trece la a doua temă a lecției: „Lacurile africane”,
care va fi prezentată sub forma „Știați că..?”. Conversația
Ultima temă a lecției: „Bogățiile subsolului Africii”, unde copiii vor Explicația
afla despre zăcăminte, precum cărbune, minereu de fier, aur, Joc interactiv
diamant, petrol și așa mai departe.
Pentru a învăța localizarea pe hartă a fluviilor din Africa mai bine,
OC3 copiii vor avea acces la un link care îi va direcționa pe wordwall.net.
OP2 Voi afișa și eu jocul pe video-proiector astfel încât să îl rezolvăm
împreună.
Recapitularea și OP1 Pentru recapitutarea și sistematizarea cunoștințelor mă voi folosi de Video proiector Frontal Orală
sistematizarea OA1 harta lecției și vom trece din nou peste informațiile aflate astăzi. Laptop
cunoștințelor Prezentare power
(5 minute) point

Conversația
Evaluarea OP1 Li se oferă elevilor fișe de lucru pe diferite nivele de dificultate, se Video proiector Individual Formativ-
activității OP2 proiectează de asemenea și în format digital. Laptop ameliorativă
(10 minute) OA1 Fișă de lucru 1
Fișă de lucru 2
Fișă de lucru 3
Conversația
Explicația
Excercițiul
Încheierea Se fac aprecieri verbale (individuale și colective) cu privire la modul Conversația Frontal Individuală
activității în care elevii s-au comportat pe parcursul activității. Colectivă
( un minut)

S-ar putea să vă placă și