Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate didactică

Data: 7. 04. 2022


Clasa: a IV a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografie
Unitate tematică: România- Geografie regională
Subiectul: Delta Dunării
Tipul lecției: predare-învățare
Obiectiv fundamental: dezvoltarea cunoștințelor referitoare la elementele geografiei României
Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute
4.2. Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața și activitatea societății
4.3. Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea și înțelegerea diversității naturale și umane.

Obiective operaționale:
O1: să precizeze elementele geografice, pe baza propozițiilor date
O2: să delimiteze unitățile majore de relief, folosind harta României
O3- să identifice caracteristici ale Deltei, pe baza suportului intuitiv-concret, utilizând termeni geografici simpli
O4- sa-și exprime opinia, cu argumente proprii, în legătură cu importanța protejării Deltei
Strategia didactică
Metode și procedee didactice: converația, explicația, observația, cvintetul, metoda cadranelor, problematizarea
Mijloace didactice: mijloace audio-vizuale, rebus, harta, caiete, tablă, pixuri, fișe
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Scenariul activităţii didactice
Nr. Secvenţele Ob Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
activităţii .
Crt Metode şi Forma de Mijloac
didactice
. Op procedee organizar e
. e didactic
e

1. Moment Se restabileşte ordinea şi se asigură materialele necesare pentru Conversaţia Frontal


organizatori desfăşurarea activităţii.
c

2. Captarea Pentru captarea atenției, voi aduce câteva jetoane.


atenţiei Copiii vor trebui să extragă jetonul și completeze propozițiile:
Joc: „Eu sunt ...... pentru că îmi place........” Elemente de Frontal Jetoane
joc didactic
Ex: Eu sunt un munte pentru că îmi place că sunt cea mai înaltă
formă de relief.

3. Verificarea Voi reactualiza conținuturile anterioare printr-un rebus, la Conversația Apreciez


conținuturilo sfârșitul căruia voi obține titlul lecției. Anexa 1 identificare
O1 Exercițiul Frontal Rebus
r anterioare a
elementelor
geografice

4. Anunţarea Copiii sunt înștiințați că vor discuta lecția Delta Dunării. Se Conversația Frontal Caiete
subiectului schițează obiectivele lecției.
lecţiei şi a
obiectivelor
operaţionale

5. Dirijarea Pornind de la titlul lecției, vom delimit ape hartă unitățile


învățării majore de relief, printre care și Delta Dunării.

https://www.geogra.ro/joc/romania_unitati_majore/
Mijloace
index.php audio-
Conversația Frontal vizuale
La începutul materialului pe care îl voi prezenta, va fi
scris următorul citat ,, E ultimul spectacol pe care îl oferă
Dunărea înainte de a se pierde în apele mării… un uriaş
amestec de ape şi pământuri abia născute,,
O2
(Geo Bogza, ,,Delta,,)

Vom discuta sensul citatului, vom identifica elementele


cheie ale deltei și vom delimita Delta Dunării pe harta . Conversația Frontal Harta Apreciez
Ulterior le prezint copiilor un filmuleț despre Delta Dunării. capacitatea
de a
Cu ajutorul informațiilor din filmuleț, voi completa schița identifica
Observația Frontal Mijloace
lecției, structurând informațiile în modul următor: teritoriul pe
audio- hartă
vizuale
O3 Delta Dunării

1. Poziție geografică- Delta Dunării se află la


vărsarea Dunării în Marea Neagră, prin cele trei
braţe: Chilia, Sulina şi Sf. Gheorghe.
2. Formare- este formată din grinduri(porţiuni
înguste de teren aflate între canale cu apă),
lacuri, bălţi, mlaştini şi canale.
3. Climă -caldă şi precipitaţii rare, iarna suflă
Crivăţul. Explicația Frontal
4. Vegetaţia:, papură, stuf, rogoz, nuferi.
Tablă, Apreciez
5. Fauna: - păsări: berze, raţe şi gâşte sălbatice,
markere, capacitatea
cormorani, egrete, lişiţe. Conversația Individual de a
-peşti: crap, caras, ştiucă, somn, biban, Fișă identifica
sturion.
caracteristi
-mamifere: vidra, castorul, nurca. ci

-în păduri trăiesc porcul mistreţ, vulpea,


iepurele, câinele enot.

6. Importanţă – a fost declarată rezervaţie naturală,


începând cu anul 1990, datorită numărului foarte
mare de specii de păsări) şi a resurselor de
vegetaţie.
6. Fixarea O3 În această etapă, copiii vor fi împărțiți în 4 grupe. Fiecare Metoda Pe grupe Fișe de
cunoștințelor dintre grupe va primi câte o sarcină de lucru: cadranelor lucru
Apreciez
1. Organizaţi informaţiile de pe tablă conform capacitatea
ciorchinelui de a-și
Ciorchinele exprima
2. Spune-ți părerea!
opinia în
Crezi că Delta Dunării este o zonă care trebuie
legătură cu
protejată? De ce? necesitatea
O4 Problematizare
a protejării
3. Găsiţi sentimente, trăiri, pentru expresiile date.
Deltei
4. Realizați un cvintet Cvintet Dunării
Se vor discuta în clasă răspunsurile copiilor. Elevii de la Conversația
celelalte grupe vor interveni cu opinii proprii, legate de
temă.
7. Asigurarea O2 Pentru asigurarea retenției și a transferului, copiii vor Mijloace
retenției și a răspunde la întrebări și vor delimita Delta Dunării pe audio-
O3 Exercițiu Frontal vizuale
transferului harta României.
Hartă

8. Încheierea În încheierea activității voi face aprecieri generale și Conversaţia Frontal Apreciez
activităţii individuale asupra modului în care copiii au participat la lecție. global și
individual
Temă pentru acasă:
implicarea
Le reamintesc copiilor că au de realizat un proiect în care să copiilor la
caracterizeze Iașiul. lecție
D E N I V E L A R I

G R A N I T E

R A U R I L E Anexa 1
V A R I A T
1. Relieful reprezintă
V A R F

P O D I S

D U N A R E

M U N T E

D E A L

M A R E

C Â M P I E

M O I

………………………………… ale scoarței terestre.


2. Tara noastră este delimitată de alte țări prin ……………………… .
3. Multe dintre …………………………. din țara noastră, izvorăsc din Munții Carpați și se varsă în Dunăre.
4. Pentru că pe teritoriul țării există toate formele de relief, spunem că relieful este…………………. .
5. Cea mai înaltă parte a muntelui este…………….
6. Forma de relief mai netedă decât dealul.
7. Fluviul care străbate țara noastră se numește…………………..
8. Cea mai înaltă formă de relief este………………………
9. Forma de relief cu altitudini cuprinse între 200 și 800 m.
10. Țara noastră are ieșire la ……………………
11. Cea mai joasă formă de relief este ………………………….
12. Câmpia este formată din roci …………………

Anexa 2

Activitate pe grupe

Grupa 1 Grupa 2
Organizaţi informaţiile de pe tablă conform ciorchinelui: Spune-ți părerea! De ce crezi că Delta Dunării este o zonă care trebuie

Aşezare
protejată?
.........

Flora şi fauna: Delta Culoare


conventionala
.....................
...................... Dunării .................

Strabatuta de
trei brate ale
Dunării:
................
................
...................

Grupa 3 Grupa 4 va realiza un cvintet după următoarele cerinţe:


Găsiţi sentimente, trăiri, pentru următoarele expresii:  Termen – cheie
oază de linişte= peisaje deosebite=  Trei însuşiri(adjective)
faună şi vegetaţie= turism=  Un enunţ despre….
 Trei acţiuni (verbe)
 Concluzia (esenţa)

S-ar putea să vă placă și