Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnazială Nr 1 Băcani


Obiectul: Matematică-Geometrie
Clasa: a VII-a B
Data: 28.04.2023
Profesor: Vrabie Marinela
Unitatea de învățare: Relații metrice în triunghiul dreptunghic.
Tema : Teorema lui Pitagora.Reciproca Teoremei lui Pitagora
Tipul lecției: Lecție de consolidare

COMPETENȚE SPECIFICE

1. Recunoașterea catetelor și a ipotenuzei într-un triunghi dreptunghic dat.

2. Reprezentarea corectă a unui triunghi dreptunghic in diferite context.

3.Utilizarea Teoremei lui Pitegora pentru calculul unor segmente.

4. Aplicarea teoremei lui Pitagora pentru a determina elemente ale unui triunghi dreptunghic.

5. Determinarea naturii unui triunghi, folosind reciproca teoremei lui Pitagora.

6. Utilizarea reciprocei teoremei lui Pitagora pentru stabilirea perpendicularităţii a două drepte.

Obiective operaţionale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili să:
1. Recunoască elemente ale triunghiului dreptunghic, în diverse situații.
2 Reprezinte corect desenul problemei conform datelor din ipoteza problemei.

3 Aplice corect Teorema lui Pitagora.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: -conversația, exercițiul, explicația, demonstrația.

 Forme de organizare a clasei: frontală, individual, pe grupe.

 Mijloace de realizare :culegere, fișă de lucru, tablă, marker, trusă de geometrie, caiete.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Forme de
Etapele Lecției Conținuturi Metode
organizare
Evaluarea

Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: se notează Conversaţia Frontal
organizatoric absenţii, se verifică dacă există marker şi burete la tablă şi dacă toţi
elevii au pe bancă cele necesare.
Reactualizarea Se verifică tema cantitativ si calitativ, iar în cazul în care nu s-au putut Conversaţia Frontal Verificare prin
cunoștințelor rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă. sondaj
anterioare
Profesorul întreaba ce au avut de pregatit pentru astazi?

Captarea Elevii prezintă curiozităţi despre Pitagora.Dacă este nevoie Conversația Frontal Observația
atenției profesorul completează

Precizarea temei Profesorul anunță tema de astazi și enunță competențele. Profesorul Conversaţia
şi a competente- notează titlul pe tablă. „Teorema lui Pitagora. Reciproca Teoremei
lui Pitagora„ Explicaţia
lor

Se împart elevii în 4 echipe, fiecare echipă primește o fișă cu 6 Frontal Observația


Conversaţia
probleme. Pe grupe
Dirijarea invatarii Explicaţia
În momentul în care o echipă termină o problema, va primi o Exercițiul
parte dintr-un ‘’ citat puzzle’’ . Castiga echipa care rezolvă prima Evaluare orală
puzzle-ul .
Fiecare echipă va face rezolvările problemelor pe o planșă pe
care ulterior o va afișa pentru a o vedea întreaga clasă.

Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, critice (daca este Conversaţia Activitate frontala
activităţii elevilor cazul), dar mai ales de incurajare pentru toti elevii si aceștia vor fi
notati.

Precizarea şi Anuntarea temei pentru acasă. Conversaţia


explicarea temei
Temă: Exerciţiile din fişa de lucru de terminat.(dacă este cazul)

S-ar putea să vă placă și