Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituția: IP Gimnaziul „Tudor Strișcă”


Disciplina: Dezvoltare Personală
Clasa: a VIII-a
Modulul IV: Asigurarea calității vieții
Tema: Publicitatea și consumul rational
Timp: 45 minute
Tipul: Lecție de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Profesor: Botnaru Lidia
Competențe specifice: Demonstrarea autonomiei personale în realizarea unui comportament
orientat spre valorificarea optimă a resurselor personale și a mediului de viață
Unități de competențe:
1.2. Argumentarea beneficiilor consumului rațional al unor produse și servicii, din perspectiva
unei vieți de calitate;
1.3. Aprecierea importanței verticalității și curajului în manifestarea unui comportament corect.
Obiective:
O1: Să identifice oportunități raționale despre produsele necesare din informații veridice;
O2 : Să diferențieze nevoiele reale de cele false și calitatea produsului de costul rațional;
O3: Să determine factorii care influiențează cumpărătorul în alegerea produselor și serviciilor;
O4: Să manifeste independență în gândire și acțiune.
Strategii didactice
Forme de organizare: individual, frontal, în grup.
metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, sinteza, observaţia.
mijloace didactice: calculator, prezentarea Power Point, carioce, creioane colorate, foi A4.
Scenariul lecției:
Nr Secvențele Timp Obiec- Activitatea Activitatea Evaluarea
lecției ul tive profesorului elevilor
1. I. Evocarea -Salută elevii -pregătesc
a) 1 min materialele
Organizarea necesare
clasei pentru
desfășurarea
lecției în
-Se propune elevilor condiții
b) Captarea 3 min O.4 să-și expună părerea optime. Orală
atenției referitor la citatul: -citesc atent
„Omul informat este un citatul, î-și
om înarmat” expun părerea

2. II. Realizarea -Se anunță subiectul


sensului lecției; Orală
6 min -Pe monitor scrie Elevii găsesc
cuvântul Publicitate și asocieri
O.1 propune elevilor să-și Inddividuală
expună părerea
O.4
referitor la acest
O.2 cuvânt.

O.3 -Se scrie pe monitor Elevii î-și dau


asocierele cele mai părerea, vin
potrivite. cu
O.1 -se propune elevilor pe argumentări
O.2 baza asocierilor să dea
o explicație cu ce se
O.3 ocupă publicitatea.

-Se propune informația Frontală


O.4 că: Publicitatea se -Elevii citesc
ocupă cu promovarea răspund la
bunurilor, serviciilor, întrebări, trag
companiilor și ideelor, concluzii
de cele mai multe ori
prin mesaje plătite.
Scopul direct al acestor
mesaje este stimularea
dorințelor clienților
potențiali și formarea
asociațiilor pozitive în
legătură cu produsul
sau compania
promovată. Acest scop -Elevii
este atins uneori prin determină ce
folosirea metodelor de promovează
manipulare spoturile date
psihologică. În grup
-Se afișează diverse
afișe de publicitate.

Clasaeste împărțită ân
3 grupe. -elevii î-și
expun pe baza
Sarcina: Factorii care la ce factori
13 influiențează au făcut
min cumpărătorul în alegerea.
alegerea produselor și
serviciilor

I grupă: Procurarea
unui telefon
II grupă: Tratarea
dinților
III grupă: Pachet
turistic

III.Reflecția Se propune o evaluare:


5 min Elevii citesc Frontală
O.1 1.Vi s-a întâmplat să întrebările și
O.2 cereți părinților să vă î-și expun
cumpere ceva după ce părerea
O.3 ai-ți văzut reclama la
televizor?

O.4 2. Atunci când le ceri


părinților să-ți cumpere
ce vezi în reclame, este
o necesitate ori o
dorință?

3. În calitate de
consummator, acorzi
prioritate necesitâților
ori dorințelor?

IV.Extensia O.1 Lucrul în grupe Lucrul în


O.2 -Se propune sarcina: Elevii discută, grup
15 apoi prezintă
min O.3 Imaginați-vă că produsul
împreună cu membrii Prezentarea
grupului a-ți deschis o produsului
O.4 afacere.
Promovați afacerea,
astfel încăt să devină
profitabilă.

Bilanțul Metoda Ce, ce, ce?


lecției 2 min O.4 Elevii răspund Frontal
1.Ce am știut? la întrebări
2. Ce am aflat?
3. Ce voi ști în viitor?

S-ar putea să vă placă și