Sunteți pe pagina 1din 6

Pascale Codruța-Daniela

Grupa 22 EFS

PLAN DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport

DATA: 08.03.2024

CLASA: 22 EFS

EFECTIV: 23 elevi (studenți)

LOCUL DE DESFĂȘURARE A LECȚIEI ȘI DIMENSIUNILE ACESTUIA: terenul sintetic;

MATERIALE ȘI INSTALAȚII: mingi de fotbal, copete, fluier;

TEME DE LEȚIE:

1. Fotbal: Învățarea protejării mingii de pe loc

OBIECTIVE OPERAȚIONALE - La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

Obiective motrice:

• să protejeze mingea de pe loc corect, timp de 10 secunde;

Obiective cognitive:

• să cunoască tehnica corectă de execuție a protejării mingii de pe loc;

Obiective affective:

• să coopereze cu colegii în efectuarea sarcinilor propuse;

• să dea dovadă de fair-play;

• să participe activ și conștient la lecție.


SECVENȚE DE CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE FORMAȚII DE LUCRU METODE DE OBS.
INSTRUIRE(VERIGI) ȘI INDICAȚII EVALUARE
ȘI DURATĂ METODICE

1.ORGANIZAREA • Adunarea colectivului de 30” ,,În linie pe un rând,


COLECTIVULUI DE elevi alinierea!”
ELEVI (2’) • Alinierea și salutul 30” ••••••••••••••
• Prezența, verificarea •
echipamentului și a stării de 30”
sănătate a elevilor
• Anunțarea temei lecției de 30”
astăzi

2.PREGĂTIREA Variante de mers și de


ORGANISMULUI alergare:
PENTRU EFORT (15’) • mers normal • • • • --›
• mers pe vârfuri, cu brațele Deplasările •
sus se vor •
• mers pe călcâie, cu mânile la executa pe • Observare
spate tot terenul, • sistematică
• joc de glezne pe diagonală. •
• alergare ușoară •
• alergare cu pendularea •
gambei sub șezută --› • • • •
• alergare cu genunchii sus
• deplasare cu pas adăugat
• deplasare cu pas săltat
• deplasare cu pas sărit

3.INFLUENȚAREA JOC DINAMIC ,,Mașinuțele


SELECTIVĂ A în garaj”
APARATULUI
LOCOMOTOR (joc Pe teren se delimitează un
dinamic 5’) spațiu de joc (pătrat) folosind
copete.
Pe teren se vor afla mingi, cu
una în minus față de numărul
de elevi participanți.
Elevii se vor deplasa în
alergare ușoară pe tot spațiul Observare
de joc. 5’ sistematică
La un semnal de fluier aceștia
vor alerga spre cea mai
apropiata minge din teren și
se vor deplasa în jurul
acesteia protejând-o de un
adversar imaginar.
Elevul rămas fără minge
părăsește jocul.
Jocul se termină cu doi elevi
câștigători sau când cele 5
minute de joc se termină.

4.TEMA 1. Pe perechi, fiecare


Învățarea protejării pereche având o
mingii de pe loc (15’) copetă între ei. Din Față în față Observare
deplasare în poziție 5’ Pe perechi sistematică
fundamentală la
semnalul fluierului
încearcă să atingă
genunchii
partenerului.
După fiecare atingere
reintră în deplasare în
jurul copetei pana la
următorul semnal.

2. Elevii rămân în
aceeași formație, pe
perechi, în jurul 4’
copetei.
Idem ca la exercițiul Profesorul va corecta
anterior, doar că la fiecare greșeală de
semnalul fluierului execuție în timpul
ridică copeta de pe sol. exercițiilor.

3. Același exercițiu dar 3’


schimbăm copeta cu
mingea.

4. Față în față cu Față în față


partenerul, din mișcare Pe perechi
în jurul mingii în
pozție fundamentală
înaltă, la semnalul 3’
fluierului câte unul din (cel puțin 5
cei doi elevi pereche repetiții/elev
se interpune între )
minge și partenerul
său pentru a proteja
mingea. Fiecare
execută de cel putin 5
ori.
5.REVENIREA Mers pe toată suprafața
ORGANISMULUI terenului. Mers de voie pe tot terenul
DUPĂ EFFORT (5’) Realizarea exercițiilor de
reglare a respirației și pentru
relaxarea musculaturii.

6.CONCLUZII ȘI • Alinierea ,,În linie pe un rând,


APRECIERI (2’) • Cerem feedback și oferim alinierea!”
aprecieri legate de activitatea •••••••••••••
desfășurată astăzi. •
• Salutul de finalizare a lecției

S-ar putea să vă placă și