Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

DISCIPLINA: Fizică
CLASA: a VI-a
LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI: Cabinetul de fizică
SUBIECTUL: Dilatarea solidelor
TIPUL DE LECŢIE: lecţie de dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
1.2 recunoaşterea în activitatea practică a fenomenelor studiate din domeniile: mecanică, căldură,
electricitate, optică
1.3 definirea şi explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici
2.1 observarea fenomenelor, culegerea şi înregistrarea observaţiilor referitoare la acestea
2.2 observarea realizării unor aplicaţii experimentale şi a etapelor efectuării acestora
2.4 organizarea, utilizarea şi interpretarea datelor experimentale culese
3.2 rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ
4.2 formularea observaţiilor proprii asupra fenomenelor studiate
5.1 aplicarea normelor elementare de protecţie individuală în cursul utilizării aparaturii şi dispozitivelor
de laborator
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să ştie:
O.1. să definească dilatarea;
O.2. să identifice factorii care favorizează dilatarea unui solid (variaţia temperaturii, natura
substanţei din care este alcătuit corpul, dimensiunile corpului);
O.3. să aplice noile cunoştinţe dobândite în rezolvarea de probleme;
INDICATORI DE PERFORMANŢĂ:
I1. Completează:
Modificarea ………………. unui corp datorată ………………. temperaturii se numeşte dilatare.
I. 2. Stabileşte care dintre afirmaţiile următoare este adevărată şi care este falsă:
a) Fenomenul de dilatare depinde numai de variaţia temperaturii.
b) O tijă metalică îşi măreşte, prin încălzire, cel mai mult lungimea.
c) Prin încălzirea unui corp, masa lui creşte deoarece volumul lui creşte.
*I.3. Alege varianta corectă:
Densitatea unui corp care se dilată creşte / scade odată cu creşterea volumului.
1
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE DE INSTRUIRE: brainstorming, învăţarea prin descoperire dirijată,
conversaţia euristică, problematizarea, experimentul, rezolvarea de probleme, explicaţia
2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: trusa pentru experimente de fizică (bilă din aluminiu,
inel cu tijă având diametrul interior apropiat de diametrul bilei, pirometre cu cadran,
seringi, lame bimetalice, stative, spirtiere), alcool tehnic, chibrituri, pahare cu apă, fişe de
lucru, culegeri de probleme, tabla, marker, fişe de evaluare
3. FORME DE ACTIVITATE: frontal, în grupe de câte patru elevi, individual
EVALUAREA: Modul în care se realizează obiectivele stabilite se urmăreşte prin: observaţia directă la
clasă, autoevaluarea controlată (prin răspunsuri la întrebări, completarea fişelor de lucru, rezolvări de
probleme specifice de către elevi, fişa de evaluare), portofoliul grupei, tema pentru acasă.
OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: Profesorul observă şi
corectează activitatea elevilor, comunicând nivelul de performanţă atins.
BIBLIOGRAFIE:
[1] Alfa Vega – Modul de fenomene termice şi superficiale (Trusa elevului / profesorului – liceu /
gimnaziu)
[2] Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru – Fizică, manual pentru clasa a VI-a, Teora
1999
[3] Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru – Fizică clasa a VI-a
[4] Florin Măceşanu - Fizică, Probleme şi teste pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007
[5] Mihail Sandu, Emanuel Nichita, Tudorel Ştefan – Probleme de fizică pentru gimnaziu, EDP 1982
[6] MEC, Consiliul Naţional pentru Curriculum – Ghid metodologic pentru aplicarea programei de fizică
– Clasele a VI-a – a VIII-a, Bucureşti 2001
[7] Luminiţa Chicinaş şi alţii – Fizica prin experimente şi jocuri, Ed. Eurodidact Cluj - Napoca 2003

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
Obiective de
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
1. Captarea De ce crapă un pahar din sticlă când turnăm în 2 frontal  problematizarea observaţia
atenţiei el ceai fierbinte? directă la clasă
răspunsuri
parţial corecte
2.Anunţarea Titlul şi obiectivele lecţiei 3 frontal  expunerea Tablă, marker observaţia
obiectivelor Metode de prevenire a incendiilor  conversaţia directă la clasă
3. Dirijarea O.1 Dilatarea este … 3 frontal  brainstorming observaţia
invăţării .  Evidenţierea dilatării unei bile metalice 5  experimentul  bilă din directă la clasă
1. Verifică dacă bila trece prin inel.  problematizarea aluminiu; probă orală
2. Încălzeşte bila.  inel cu tijă probă practică
3. Încearcă să treci din nou bila prin inel. Ce având diametrul Elevii folosesc
observi? interior apropiat corect, în
4. Răceşte bila în vasul cu apă. Ce crezi că de diametrul bilei; siguranţă,
vei observa după răcirea ei? Verifică!  spirtieră; aparatura de
laborator
3
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
de

Obiective
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
 alcool tehnic
 vas cu apă rece
4. Obţinerea O.1 Completează: 3 individual  problematizarea tablă, marker, observaţia
performanţei . Prin încălzire, volumul bilei ...................., frontal  conversaţia euristică caiete directă la clasă
fapt ce are drept consecinţă şi modificarea probă scrisă
diametrului acesteia. autoevaluarea
Prin răcire, volumul bilei ...................., controlată
diametrul revenind la valoarea iniţială. Cel puţin 75 %
Definiţie: Modificarea volumului unui corp dintre elevi
datorată variaţiei temperaturii se numeşte completează
dilatare. corect toate
spaţiile libere
3. Dirijarea O.2 Care sunt factorii care favorizează dilatarea 2 frontal  problematizarea observaţia
invăţării . unui solid? directă la clasă
probă orală
Evidenţierea fenomenului de dilatare cu 10 în grupe de  experimentul  pirometre cu probă practică
ajutorul pirometrului cu cadran; observarea câte patru cadran Toţi elevii
4
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
de

Obiective
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
dependenţei dilatării de natura materialului elevi  conversaţia  bare din fier folosesc
euristică  bare din corect, în
aluminiu siguranţă,
 seringi aparatura de

 alcool tehnic laborator

 chibrituri
 pahare cu apă
 Fişa de lucru 1
4. Obţinerea O.2 Mărimea dilatării depinde de variaţia 2 în grupe de  problematizarea  Fişa de lucru 1 observaţia
performanţei . temperaturii şi de natura materialului din care câte patru  conversaţia euristică directă la clasă
este alcătuit corpul. elevi probă scrisă
autoevaluarea
controlată
Cel puţin 75 %
dintre elevi
completează
corect toate
5
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
de

Obiective
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
spaţiile libere
3. Dirijarea O.2 Studiul dilatării lamei bimetalice 6 în grupe de  experimentul  lamă observaţia
bimetalică
invăţării . câte patru  problematizarea directă la clasă
 stativ
elevi  alcool tehnic probă practică
 Fişa de lucru 2 Toţi elevii
folosesc
corect, în
siguranţă,
aparatura de
laborator
4. Obţinerea O.3 La variaţia temperaturii, lama bimetalică se 2 în grupe de  rezolvarea de  Fişa de lucru 2 observaţia
performanţei . curbează datorită dilatării diferite a celor două câte patru probleme directă la clasă
lame componente realizate din materiale elevi  conversaţia euristică probă scrisă
diferite. autoevaluare
controlată
Cel puţin 75 %
dintre elevi

6
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
de

Obiective
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
completează
corect toate
spaţiile libere
5. Asigurarea O.3 Fişă de lucru 3 5 în grupe de  rezolvarea de  Fişă de lucru 3 observaţia
retenţiei şi . câte patru probleme  Fişă de directă la clasă
transferul de elevi  conversaţia euristică evaluare probă scrisă
cunoştinţe Fişă de evaluare 5 individual  explicaţia test de
frontal evaluare
autoevaluarea
controlată
Cel puţin 70%
dintre elevi
rezolvă corect
problemele
6. Încheierea O.3 Temă pentru acasă: 2 frontal  expunerea  tablă, marker observaţia
lecţiei . Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl directă la clasă
Talpalaru – Fizică, manual pentru clasa a VI- portofoliul

7
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE
de

Obiective
ETAPELE (metode,
timp forme de
LECŢIEI de conţinut metode şi procedee mijloace didactice instrumente,
(min organizare
indicatori)
)
a, Teora1999 – pag 62/5, 6 grupei
Temă pentru acasă pentru elevii cu
aptitudini înalte:
Florin Măceşanu, - Fizică, Probleme şi teste
pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007 - pag.168/5,
pag.170/5

8
Fişă de lucru 1
Experiment: Evidenţierea dilatării unei bare metalice

Materiale la dispoziţie:
 două pirometre cu cadran
 bară din aluminiu
 bară din fier
 alcool tehnic
 seringă

Modul de lucru:
1. Identifică părţile componente ale pirometrului cu cadran:
 două bară metalice (una din aluminiu, iar cealaltă din fier);
 două suporturi (unul permite fixarea unuia dintre capetele barei, iar celălalt permite alunecarea
barei când aceasta se dilată);
 o tavă (în care se pune alcool pentru încalzirea barei);
 un ax continuat cu un ac indicator (acesta permite ca deplasările capătului liber ale barei să poată
fi puse în evidenţă);
 cadran gradat.
2. Fixează bara metalică (pe fiecare dintre cele două pirometre) astfel încât să se afle în contact cu axul,
iar acul indicator să se găsească la capătul inferior al scalei.
3. Cu ajutorul seringilor toarnă câte 5 ml alcool în tăvile pirometrelor.
4. Aprinde alcoolul.
5. Observă ce se întâmplă cu acele indicatoare.
6. Lasă flacăra să se stingă şi observă ce se întâmplă cu acul indicator.
7. Completează:

În timpul încălzirii, lungimile barelor ....................., iar în timpul răcirii, ....................


Mărimea dilatării depinde de ……………….. temperaturii şi de natura ……………….. din care este
alcătuit corpul.

9
Fişă de lucru 2
Experiment: Lama bimetalică

Materiale la dispoziţie:
 lamă bimetalică (alcătuită din două lame metalice din materiale diferite, prinse una de alta)
 stativ
 alcool tehnic

Modul de lucru:
1. Fixează în stativ lama bimetalică.
2. Încălzeşte lama bimetalică cu ajutorul spirtierei. Ce observi?
3. Explică fenomenul observat.
4. Lasă lama să se răcească.
5. Schimbă aşezarea lamei în stativ, inversând poziţia celor două lame metalice.
6. Completează:

La variaţia temperaturii, lama bimetalică se …………………. datorită dilatării ……………………. a celor


două lame componente realizate din materiale diferite.

Observaţie: Lama bimetalică poate fi folosită ca termometru sau ca întrerupător într-un circuit electric.

10
Fişă de lucru 3 – Probleme

I. O foaie din tablă de aluminiu, având forma unui dreptunghi, îşi modifică prin încălzire forma sau
dimensiunile?

II. Alege varianta corectă:


Pentru a preveni ruperea cablurilor electrice aeriene la scăderea temperaturii, acestea trebuie montate
astfel încât lungimea lor să fie:
a) mai mare decât distanţa dintre stâlpi;
b) mai mică decât distanţa dintre stâlpi;
c) egală cu distanţa dintre stâlpi;
d) mai mică decât înălţimea stâlpilor.

III. Explică în câteva rânduri


De ce diametrul găurii făcute de un glonţ într-o foaie din tablă este mai mic decât diametrul glonţului?

11
Fişă de lucru 3 – Probleme
(pentru elevii cu aptitudini înalte)

I. Explică în câteva rânduri:


De ce diametrul găurii făcute de un glonţ într-o foaie din tablă este mai mic decât diametrul glonţului?

II. Rezolvă problema 4 de la pag.168 din culegerea de probleme. (Florin Măceşanu, - Fizică,
Probleme şi teste pentru gimnaziu, Ed. Corint 2007)

12
Fişă de evaluare

Completează:
Modificarea ……………………. unui corp datorată ……………………. temperaturii se numeşte dilatare.

Stabileşte care dintre afirmaţiile următoare este adevărată şi care este falsă:
a) Fenomenul de dilatare depinde numai de variaţia temperaturii.
b) O tijă metalică îşi măreşte, prin încălzire, cel mai mult lungimea.
c) Prin încălzirea unui corp, masa lui creşte deoarece volumul lui creşte.

*Alege varianta corectă:


Densitatea unui corp care se dilată creşte / scade odată cu creşterea volumului.

Jurnal de reflecţie: Scrie aici câteva gânduri legate de lecţie.

13

S-ar putea să vă placă și