Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ:
Cadru didactic:
Data:
Clasa: a VI a
Descrierea colectivului: Colectivul clasei este format din 5 elevi, cu vârste cuprinse între 12 și
15 ani (patru băieți și o fată). Toţi elevii prezintă deficienţă de vedere,
studiază după programa de masă, doar doi dintre ei mergând după
programă adaptată.
Domeniul de activitate/ Terapie educaţională complexă şi integrată
Aria curriculară:
Tipul activităţii: Terapie ocupaţională
Unitatea de învăţare: Activități practice de confecționare a diverse forme și obiecte
Subiectul activităţii: Globuri de Crăciun
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Scopul activităţii: Promovarea unor tradiții specifice sărbătorilor de Crăciun, prin
realizarea unor produse artizanale.
Argument: Crăciunul este o sărbătoare anuală creștină prin care se comemorează
Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. Colindele, împodobirea
bradului, darurile de Crăciun reprezintă obiceiuri și tradiții specifice
acestei sărbători. Prin acest tip de activitate care se adresează elevilor
de toate vârstelor se dorește păstrarea vie a tradițiilor, exersându-se
totodată și abilitățile manuale ale elevilor, stimulându-se și simțul
estetic.
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1: Să recite o poezie cu tema specifică sărbătorilor de iarnă. Obiectivul
este realizat la nivel minim dacă elevii reușesc să recite cel puțin o
strofă.
O2: Să citească informații/curiozități despre sărbătoarea Crăciunului.
Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii reușesc să citească
cel puţin o tradiţie legată de sărbătoarea Crăciunului.
Psihomotorii:
O3: Să lipească sfoara pe baloane, respectând tehnica indicată pentru a
obține un glob. Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii
reușesc să lipească sfoara pe un balon.

O4: Să utilizeze corespunzător instrumentele necesare realizării globului.


Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii utilizează corect cel
puțin un set de instrumente.
O5: Să picteze globurile pornind de la modelele date. Obiectivul este
realizat la nivel minim dacă se regăseşte în pictură un element din
modelul dat.

Obiective afective:
O7: Colaborarea în cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor. Obiectivul
este realizat la nivel minim dacă elevii realizează cel puţin o sarcină
în comun.
O8: Manifestarea interesului pentru activitatea propusă;
O9: Respectarea pașilor de lucru necesari pentru realizarea produsului.
O10: Să lucreze îngrijit.
Metode și procedee: Conversația, explicația, observaţia, demonstraţia, descrierea
Mijloace didactice: Baloane, elastice, aracet, pensoane, lipici cu sclipici, acuarele,
sfoară, foarfece.
Forme de organizare: Activitate individuală.
Evaluare: Capacitatea de organizare, concentrare a atenţiei, capacitatea de a
utiliza corespunzător instrumentele necesare realizării globului,
capacitatea de a respecta paşii de lucru, capacitatea de a lucra
îngrijit.
Timp: 45 minute.
Locul desfăşurării: Sala de clasă.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Obiec-
Momentele Mijloace de
Timp tive Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
activității învățământ
op.
Moment 1 min Se organizează colectivul clasei de elevi pentru desfăşurarea Baloane Capacitatea de
organizatoric O8 activităţii; se pregătesc materialele necesare realizării activităţii. Sfoară organizare
Lipici
Conversația
Pensoane
Aracet
Acuarele
Captarea 7 min Se va prezenta pe scurt semnificația Crăciunului. Capacitatea de
atenţiei În fiecare an, pe 25 decembrie, creștinii sărbătoresc Nașterea concentrare a
O2 Mântuitorului Iisus Hristos. Crăciunul este o sărbătoare care se Conversația atenţiei;
petrece în familie, fiind marcată de obiceiuri și tradiții precum
colindele, venirea lui Moș Crăciun, împodobirea bradului și masa
specială pregătită pentru a sărbători alături de cei dragi.
Elevii for primi bilete ce conțin informații/tradiții legate de
sărbătoarea Crăiunului (Anexa 1).
Anunţarea 1 min Se anunţă titlul activităţii „Globuri de Crăciun” și obiectivele Conversația Capacitatea de
O8
temei şi a urmărite. concentrare a
obiectivelor atenţiei;
urmărite
Dirijarea 30 O1 Elevilor li se solicită să recite poezia învățată : ”Uite, vine Moș Fișă cu poezia Capacitatea de
activităţii min Crăciun” de Otilia Cazimir. Conversaţia concentrare a
terapeutice atenţiei;
Uite, vine Moș Crăciun
De Otilia Cazimir Observația

Prin nămeţi, în fapt de seară,


A plecat către oraş
O3 Moş Crăciun c-un iepuraş
3
Obiec-
Momentele Mijloace de
Timp tive Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
activității învățământ
op.
Înhămat la sănioară.
Drumurile-s troienite,
O4
Noaptea vine, gerul creşte… Conversația
O5 Observația
Cu urechile ciulite
O6 Iepuraşul se grăbeşte.

O7 Uite-o casă colo-n vale,


Cu ferestre luminate. Capacitatea de
O8 a recita cu
Moşul s-a oprit din cale, intonație
O9 Cu toiagu-n poartă bate: poezia

O10 – Bună seara, bună seara!


Iaca, vin cu sănioara
Şi cu daruri proaspete.
O1
Bucuroşi de oaspete?
O2
– Bucuroşi, bucuroşi,
Strigă glasuri de copii.
Moşule, de unde vii?
– Iaca, vin din moşi-strămoşi,
Încărcat cu jucării!
Noapte rece şi albastră.
Ies copiii la fereastră,

4
Obiec-
Momentele Mijloace de
Timp tive Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
activității învățământ
op.
Să se uite cum coboară,
Prin troianul uriaş,
Moş Crăciun c-un iepuraş
Înhămat la sănioară.

În continuare elevilor li se vor comunica pașii de lucru pentru


realizarea globurilor:
- Se umflă baloanele;
- Cu ajutorul unui penson, sfoara va fi dată cu aracet, urmând
ca apoi să fie lipită pe balon;
- Se lasă baloanele la uscat;
- Se decorează cu lipici cu sclipici, spray colorat, etc.
Baloane;
Sfoară;
În timpul activităţii propriu zise, elevilor li se vor adresa întrebări Aracet;
referitoare la tradiţiile cunoscute de ei. Lipici;
Cadrul didactic va oferi îndrumare şi sprijin pe tot parcursul Sclipici;
desfăşurării activităţii, furnizând informaţii cu privire la datinile şi Pensoane .
obiceiurile de Crăciun.
Capacitatea de
a respecta paşii
de lucru

Capacitatea de
a lucra îngrijit

Evaluare 4 min O8 Se vor analiza lucrările împreună cu elevii, avându-se în vedere Conversația Coș
stadiul de finalizare al lucrării, modul de lucru, originalitatea, aspectul Produsele
5
Obiec-
Momentele Mijloace de
Timp tive Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
activității învățământ
op.
general. Fiecare produs va fi așezat într-un coș.
Se vor face aprecieri pozitive pentru fiecare lucrare indiferent de
elevilor
stadiul de finalizare, elevii vor împărtăși păreri personale în legatură
cu lucrarea fiecăruia şi vor fi întrebaţi dacă le-a plăcut activitatea.
Încheierea 2 min O7 Elevii se vor opri din lucru şi vor face curăţenie în sala de clasă. Conversația Observarea
activităţii O10 nivelului de
receptivitate

Observație: durata și complexitatea activităţii se pot modifica în funcţie de nevoile elevilor.

6
ANEXA 1

ȘTIAȚI CĂ...?

 Englezii au interzis Craciunul in anul 1647! Oliver Cromwell considera ca este imoral sa sarbatoresti si sa te distrezi intr-o zi sfanta.

Cine era prins era arestat.

 Cum a aparut Rudolf – renul cu nasul rosu? A fost el dintotdeauna cel mai iubit ren al lui Mos Craciun? Nu, nu a fost! A fost

"inventat" in anul 1939 de catre Robert May, care lucra pentru un magazin. Inainte de acesta Mos Craciun avea 8 reni.

 Pana in secolul 16 oamenii nu aduceau de Craciun brazi in casa pentru a-i impodobi. Nemtii au fost cei care au inventat traditia – se

spune ca Martin Luther a fost inspirat de stelele ce straluceau printre brazi.

 Traditia de a da cadouri dateaza de pe vremea romanilor, care obisnuiau sa faca schimb de cadouri intre ei.

 Moș Crăciun nu a fost dintotdeauna îmbrăcat în haina roșie. Până să ajungă la bine cunoscuta „uniformă” roșie, a mai încercat

nuanțele verde, maro și albastru. Formula actuală a intrat în tradiție în anul 1931, când a apărut într-o reclamă făcută de compania

Coca Cola.

S-ar putea să vă placă și