Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Nume: Băicoianu Vlad
Çcoala de aplicație: Colegiul Tehnic „Petru Maior” București
Disciplina: M II – Mașini unelte neconvenționale și de înaltă productivitate
Clasa: a XII-a D
Unitatea de învățare: Introducerea mașinilor unelte
Titlul lecției: Prelucrarea Suprafețelor prin Frezare
Scopul lecției: Însușirea cunoștințelor privind frezele mașinilor cu comandă numerica
Tipul lecției: lecție mixtă
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 minute
Data: 08.12.2023
Interval orar: 08:55-09:45

1. Conţinutul activității de instruire


Cod Arii de conținut Subarii de conținut
1.1. Descrierea prelucrării prin frezare
C1 1. Caracteristici
1.2. Tipuri de freze
2.1. Prelucrarea suprafețelor plane
C2 2. Prelucrari 2.2. Prelucrarea canalelor

2. Obiectivele pedagogice operaționale

La finalul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 : Să descrie corect tipurile de freze de suprafețe executate prin frezare pe centre de prelucrare.
O2 : Să enumere corect sculele specifice prelucrărilor prin frezare pe mașini cu comandă numerică.

3. Diagrama obiective-conținut
Cod obiectiv C1 C2
O1 X
O2 X
Metode de învățământ: conversația, explicația, expunerea, exercițiul.

5. Mijloace de învățământ
Cod Denumirea resursei materiale
FL Fișă de lucru
VP Videoproiector
CC Calculator
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Tim
instruirii* elevului p
Conținut (mi
Obiective n.)
operaționale
Metode de Mijloace de Forme de organizare a activității
învățământ învățământ
Organizarea clasei pentru lecție 5
1. Notează absenții. Comunică profesorului absenții. Conversația VP; CC Frontală -
Pregătește mijloacele de învățământ.
Pornește computerul și
videoproiectorul.
Creează condiții psihologice necesare Preiau sarcinile propuse de profesor.
începerii lecției.
Verificarea cunoștințelor anterioare 10
2. Reamintește elevilor noțiunile Ascultă profesorul și recapitulează Conversația VP;CC Individuală Orală
Introductive despre mașina cu noțiunile studiate anterior.
comanda numerica.
Verifica, prin sondaj, tema pentru
acasă. Prezintă tema pentru acasă.
Transmiterea noilor cunoștințe 25
3. Captează atenția elevilor punând Sunt atenți la întrebările profesorului si Conversația VP; CC Frontală -
întrebări relevante care sa facă formulează răspunsuri: Expunerea
Captarea introducerea subiectului ce urmează a Explicația
atenției fi dezvoltat:
 Putem elimina material din
"Cum putem elimina material dintr-un semifabricat folosind o freza.
semifabricat? "  O freza este o scula
"Ce credeți ca este o freza?" așchietoare cu mai multe
tăișuri pentru prelucrarea
suprafețelor plane si profilate
si așa mai departe.

-
Aduce completări și explicații Ascultă completările profesorului.
suplimentare răspunsurilor elevilor:
Reactualizarea Reamintește elevilor câteva informații Sunt atenți și își notează in caiete. Expunerea VP;CC Frontală
cunoștintelor din lecția anterioară.

Comunicarea Enunță titlul lecției: „Prelucrarea


titlului si a Suprafețelor prin Frezare” și comunică Notează titlul lecției. Sunt atenți la Expunerea VP; CC Frontală -
obiectivelor elevilor obiectivele operaționale: obiectivele urmărite.
O1 : Să descrie corect tipurile de freze
de suprafețe executate prin frezare pe
centre de prelucrare.
O2 : Să enumere corect sculele
specifice prelucrărilor prin frezare pe
mașini cu comandă numerică.

Prezentarea Le prezintă elevilor structura lecției:


conținutului si  Descrierea prelucrării prin
dirijarea frezare Expunerea VP; CC Frontală
învățării  Tipuri de freze
 Prelucrarea
suprafețelor plane
 Prelucrarea canalelor

Prezintă pe înțelesul tuturor elevilor


care sunt componentele frezei din
mașina cu comanda numerica, după ce
ii întreabă pe elevi daca au idee.
 Un tip de freza este cel cel cu Frontală -
 Care credeți ca sunt tipurile taisuri plane Conversația VP; CC
de freze?  Un tip de freze este cel pentru
canal
După ce oferă feedback elevilor Ascultă, rețin și își notează informațiile Expunerea VP; CC Frontală -
C1, O1 referitor la răspunsurilor acestora, va prezentate de profesor. Explicația
enunța:

MISCARI:
 Mișcarea principala de
rotație a sculei executata de
scula in jurul axei sale
 Mișcarea secundara de
avans, executata fie de scula,
fie de semifabricat

Prezinta pe intelesul tuturor elevilor


clasificarea tipurilor de freze Ascultă, rețin și își notează informațiile Expunerea VP; CC Frontală
CLASIFICARE: prezentate de profesor. Explicația
C1, O1  Freze cu tăișuri plane
 Freze cu tăișuri cilindrice
 Freze cu tăișuri în spirală
 Freze cu tăișuri convexe
 Freze cu tăișuri
cilindro-frontala
 Frezele cu tăișuri coada de
rândunică
 Frezele cu tăișuri coada de
rândunică inversa

C2, O2 Prezintă pe înțelesul tuturor elevilor


prelucrarea suprafețelor plane:
 Generarea suprafetelor in
cazul frezarii frontale se
realizeaza prin deplasarea
curbei generatoare G in Expunerea
planul curbei directoare. Ascultă, rețin și își notează informațiile VP; CC Frontală -
prezentate de profesor. Explicația
 Generarea suprafetelor in
cazule frezarii cilindrice se
realizeaza prin deplasarea
curbei generatoare
perpendiculare fata de
aceasta.
Prezintă pe înțelesul tuturor elevilor Ascultă, rețin și își notează informațiile Expunerea VP; CC Frontală -
prelucrarea canalelor: adaugate de profesor. Explicația
C2, O2  Cu ajutorul frezelor de tip
biconic, tip disc, canal T,
putem realiza canale in
semifabricat care nu pot fi
accesate cu frezele de
suprafete plan.

-
Asigurarea Așteaptă întrebări din partea elevilor și Pun întrebări și discută cu profesorul tot Conversația
conexiunii clarifică eventualele nelămuriri . ce nu au înțeles din lecție.
inverse

Sistematizarea si consolidarea cunostintelor 10


4. Le împarte elevilor o fișă de lucru Elevii sunt atenți la indicațiile Explicația FL Frontală Scrisă
pentru verificarea cunoștințelor. profesorului.
Rezolvă fișa de lucru. Exercițiul Individuală
Comunică elevilor tema de csă. Notează tema.

S-ar putea să vă placă și