Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:
Grupa: mare
Educatoare: Puf Oana
Tema anuală: Ce şi cum vreau să fiu?
Subtema: Cea mai frumoasă meserie
Activitatea: integrată DLC-DEC
Tema activităţii: 1.Parada meseriilor- joc didactic
2.Meseria mea preferata- desen
Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe
Forma de organizare: pe grupe, individual şi frontal.
Scopurile activităţii:
 verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse
meserii întâlnite în societate;
 activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte care denumesc meserii şi
unelte;
 dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte;
 conştientizarea că fiecere om trebuie să se pregătească pentru o meserie.
Activităţi liber alese:
- Artă: „Cofetarul priceput” -modelaj
- Joc de masă: „Unelte şi meserii” -puzzle
- Construcţii: „Micii constructorii”
Obiective operaţionale:
Artă:
 Să folosească ambele mâini pentru a modela plastilina;
 Să modeleze corect plastilina pentru a reda forma unor produse de
cofetărie;
 să păstreze acurateţea lucrărilor.
Joc de masă:
 să unească corect piesele puzzelului oferit;
 să denumesacă corect uneltele şi meseriile descoperite pe parcursul
puzzelui.
Ştiinţă:
 să deseneze atâtea unelte câte arată cifra;
 să participe activ şi creativ la activitate, rezolvând corect şi cu atenţie fişa
primită.

Activităţi integrate:
Domeniul experenţial: Limbă şi comunicare
Obiective operaţionale:
O1: să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unor ilustrate;
O2: să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;
O3: să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor
necesare în desfăşurarea ei;
O4: să expună corect meseriile şi uneltele acestora ajutându-se de tehnica
blazonului;
O5: să respecte regulile jocului „Parada meseriilor”

Domeniul experienţial: Estetic şi creativ


O6: să deseneze corect uneltele flosite la meseria preferată;
O7: să respecte în cadrul desenului forma iniţială a uneltelor desenate;
O8: să facă aprecieri asupra desenelor realizate.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul,exerciţiul, expunerea,
instructajul, tehnica blazonului, turul galeriei.
Material didactic: planşă cu blazonul, jetoane cu diverse unelte, plicuri, coli de
desen, creioane colorate, aracet, imagini cu meserii, beţişoare.
Material bibliografic:
1.“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC
PUBLISHING HOUSE, 2009
2.“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
3.“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
4.“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009
Durata: o zi
SCENARIUL ZILEI

La întâlnirea de dimineaţă, copiii vor fi aşezaţi în cerc, în picioare, iar eu


voi fi cea care va da tonul salutului, salutându-l pe copilul de lângă mine „Bună
dimineaţa Andrei”. Salutul se va continua până la bătaia mea din palme, când
copiii vor trebui să schimbe formula de salut incepând alta „Salut Karla”...Vom
incerca să ne salutăm si abordând meseriile invăţate „Buna medicule” etc.
Calendarul naturii va fi completat de unul dintre copii care ne va oferi
informaţii despre: ziua, luna, anotimpul, anul in care ne aflăm precum si vremea
de afară.
Prezenţa se va realiza cu ajutorul creioanelor colorate. Fiecare copil va
primi câte un creion, iar în faţa lor se vor aşeza 3 cutii: cutia fetelor prezente, a
băieţilor prezemţi şi cutia absenţilor. În momentul în care copilul îşi va auzi
numele va aşeza creionul în cutia potrivită. Cu ajutorul creioanelor vom stabili
câte fete prezente sunt, câţi băieţi preyenţi sunt, câţi absenţi sunt si câţi copii ne
aflăm în total azi la grădiniţă.
Împărtăţirea cu ceilalţi se va face se va face prin povestea Petrică şi
pâinea unde ne este prezentet un copil care credea că pâinea creşte în copaci. Cu
ajutorul unei firmituri de pâine copilul învaţă că pâinea se realizează astfel: dintr-
un bob de grâu care este aruncat toamna pe câmp răsare un lan de grâu, care este
secerat vara de oameni, dus la moară, măcinat, făina care a iesit este trimisă la
brutar care adaugă peste aceasta apă, drojdie, sare, realizându-se un aluat. Este
lăsat la dospit, bărat la cuptor şi scos ca pâine.
Tranziţia se va realiza cu ajutorul cântecului: Moara macină făina.
În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA ), copiii vor fi grupaţi pe trei
arii de stimulare. La sectorul Joc de masă, vor fi puse la dispoziţia copiilor mai
multe puzzle-uri cu meserii, sarcina constând în reconstituirea imaginilor,
precum şi recunoaşterea acestora si precizarea rolului pe care il au in profesia
stsabilită.
La sectorul Ştiinţă, copiii vor primi sarcina de a rezolva o fişă individuală
cu cerinţa: Desenează atâtea unelte câte arată cifra, in cadrul cărora îşi vor însuşi
cât mai multe informaţii despre unelte şi meseriile acestora.
La sectorul Artă, copiii vor fi îndrumaţi să modeleze produse de patiserie
pe care le vor aşeza apo la expoziţie si vom discuta pe baza acestora.
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia
lucrările colegilor.
Etapele Conţinutul Strategii Evaluare
activităţii instructiv-educativ didactice

1.Moment Asigurarea condiţiilor pentru buna


organizatoric desfăşurare a activităţii:
*aerisirea sălii de grupă; - exerciţiu
* aranjarea scaunelor în formă de organizatoric
semicerc, pentru activitatea pe grupe; frontal
* pregătirea materialului didactic pentru
activitate.
2.Introducerea În cadrul întâlnirii de dimineaţă se va face:
în activitate prezenţa copiilor, completarea calendarului - conversaţia
naturii, discuţii referitoare la tema abordată în Introductivă Frontală
această săptămână, astfel realizându-se si
introducerea în activitate.
3.Anunţarea Le comunic copiilor ca azi nu vom juca
temei şi a jocul: “Parada meseriilor” care ne va ajuta să
obiectivelor învăţăm cât mai bine meseriile şi uneltele, iar
spre sfârşit vom desena uneltele meseriilor Conversaţia
preferate.
Voi împărţi copiii pe grupe ajutându-mă de
norii coloraţi pe care îi poartă in piept (puşi la
întâlnirea de dimineaţă).
3. Pe un suport le voi arăta o planşă sub formă
Desfăşurarea de nor care ne va ajuta în desfăşurarea
activităţii activităţii.
Vom observa planşa. Are titlul “Parada Expunerea
meseriilor” şi este împărţită în 4 părţi sub
formă de norişori mai mici. Pe primul nor se
Domeniul află ilustrat un doctor, pe al doilea un bucătar, Observaţia Continuă
Ştiinţă pe al treilea croitor, iar pe ultimul un
constructor. După ce vor recunoaşte meseriile
a) intuirea ilustrate şi le vor numi, îi voi solicita să recite
materialului poezia “Toate meseriile” pe care am învăţat-o
didactic recent.
Le voi arăta copiilor 4 plicuri colorate pe care
se află notate câte o ghicitoare.Grupele care
vor răspunde corect la ghicitori, vor primi
plicurile în care vor descoperi jetoane cu
unelte care ne vor ajuta în activitate. Continuă
Ex: Cine lucreză de zor, făcând pâine în Conversaţia
cuptor? – brutarul
Cine te ascultă şi-ţi prescrie
4
Cum să iei o doctorie? – doctorul
Cine cose cu mult spor
Stofă, pânză şi mătase
În folosul tuturor? – croitorul
În clasă pe orişicine,
Îl învaţă ce e bine? – cadrul didactic
Le explic regulile jocului “Parada
b) explicarea meseriilor”.
jocului si a Fiecare grupă va trebui să aleagă uneltele
regulilor potrivite pentru meseria solicitată de mine.
acestuia Câte un reprezentant al grupului va veni cu Explicaţia
jetonul în faţă, îl va încadra la meseria corectă
lipindu-l pe planşă, îl va numi şi va spune
întrebuinţarea pe care o are.
c) jocul de Vom realiza jocul de probă, în care voi lua
probă un jeton de pe masă şi cu ajutorul copiilor îl Demonstraţia
voi încadra la meseria corespunzătoare şi vom
prezenta întrebuinţarea lui.
Exemplu: meseria de doctor – stretoscop, este
întrebuinţat de către medici pentru a asculta Continuă
inima pacienţilor.
Se va da startul jocului în cadrul căruia
fiecare copil va avea ocazia să lipească câte o
unealtă la meseria corespunzătoare şi să Exerciţiul
d) jocul precizeze cât mai multe caracteristici ale
propriu-zis acesteia.
Exemplu1: lingura – este folosită de către
brutar pentru a adăuga ingredientele necesare
pentru realizarea produselor de panificaţie. Jocul
Exemplu 2: ciocanul – este unealta
constructorului care îl ajută pe acesta să bată
cuie pentru realizarea obiectului dorit.
Exemplu 3: foarfece – este folosită de croitor
care are nevoie de aceasta pentru a tăia
materialul din care vrea să obţină obiecte
vestimentare.
Complicarea jocului o voi face solicitând
copiii să despartă în silabe fiecare unealtă si Problematizarea
e) complicarea meserie şi să spună câte silabe au acestea.
jocului Exemplu: ac, se-rin-gă, bru-tar, cu-ie, ter-mo-
me-tru etc.
De asemenea, voi solicita copiii să
găsească proverbe despre muncă pe care să le
5
împărtăşească cu restul grupei.
Pentru realizarea cât mai bună a
feedback-ului jocului realizat, voi solicita
copiilor pe colile de desen primite să Exerciţiul
deseneze cu ajutorul creioanelor colorate,
Domeniul uneltele meseriilor preferate. Se va urmări Individuală
Estetic şi aspectul estetic al lucrării iar uneltele
Creativ desenate să facă parte dintr-o singură meserie
pe care preşcolarii o plac mai mult.
Pe parcursul întregii activităţi, copiii
care se vor remarca prin comportamentul şi
răspunsurile oferite vor primi ca recompensă
inimioare roşii.
Se va face expoziţie cu lucrările
realizate de copii fiind aleasă cea mai reuşită. Frontală
Încheierea activităţii se va face prin aprecieri
generale şi individuale asupra modului de Turul galeriei
participare la întreaga activitate fiind răsplătiţi
cu o surpriză dulce.
6.Asigurarea În această etapă se vor adresa diferite
feedback-ului întrebări care au rolul de a fixa cunoştinţele.
Exemplu:
- Despre ce meserii am discutat astăzi? Conversaţia Frontală
- Care sunt uneltele specifice meseriilor de
învăţate? fixare
- Solicit să cânte cântecul “Brutarul”.
7. Evaluarea Forma de evaluare este continuă.
8.Încheierea Voi face aprecieri generale şi
activităţii individuale referitoare la modul de lucru şi la
felul cum s-au comportat la activitate.
Drept răsplată pentru buna purtare şi Finală
activitatea din timpul jocului, fiecare copil îşi
va primi “salariul” promis la începutul
activităţii: bănuţi de ciocolată.

6
Programul distractiv

1. „Vindecă pacientul” – joc cu caracter sportiv.


Efectivul grupe de copii este împărţit în două echipe, egale ca număr, aşezate pe două
şiruri. Fiecare echipă are în mână o cutie cu medicamente aflată la primul copil din
grupă. Se vor face trasee la sfârşitul cărora se află un iepuraş şi un ursuleţ care sunt
bolnavi şi au nevoie de medicamente pentru a se face bine.
La comanda dată, primii medici aleargă pe traseu lăsând câte o pastilă în coşul aflat
lângă aceasta, se întorc în alergare, predând cutia cu medicamente următorilor
coechipieri şi apoi se aşează la coada şirului.
Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.
Obiective:
O1: să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);
O2: să-şi dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
O3: să se raporteze corect la un reper dat;
O4: să respecte regulile jocului propus.
2. „Un cocor în mijlocul morii părăsite” – joc cu cânt.

7
8

S-ar putea să vă placă și