Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 13.03.2024

Unitatea de învățământ:

Învățătoare:

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: ,,La pescuit’’

Subiectul lecției: ,,Sunetul ș și literele Ș, ș’’

Tipul activității: Consolidare

Scopul lecției:

Familiarizarea elevilor cu literele „Ș” și „ș” de tipar; dezvoltarea auzului fonematic; perceperea noţiunii de reprezentare grafică. Înțelegerea
textului ,,La pescuit”.

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
Competențe specifice:
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple
2.2 Transmiterea unor infomații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestânnd interes pentru comunicare
3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mici și mari de tipar
3.2. Identificarea semnificației unei/unor imagini care prezintă întâmplări, evenimente familiare
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor loterelor, folosind resurse variate
4.3 Exprimarea unor idei, trăiri personale și informații prin intermediul limbajelor neconveționale

Obiective operaționale:
O1- să recunoască toate literele învățate până în prezent.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște toate literele învățate;
O2- să identifice poziția sunetului Ș în diferite cuvinte.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică corect poziția sunetului Ș;
O3- să denumească cuvinte care conțin sunetul Ș.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev denumește cuvinte corect;
O4- să citească cuvintele formate.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev citește corect 3 cuvinte din cele 5 prezetate;
O5- să alcătuiască cuvinte cu literele învățate.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev alcătuiește 4 cuvinte corect;

Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic
 Mijloace didactice: Joc WordWall, Caiet de Creație, Jetoane
 Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
 Umane: 19 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 35 de minute activitatea propriu zisă + 15 minute activitate recreativă

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3418/19.03.2013, București, 2013;
 O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare, editura EDU, ,,Caiet de creație 3’’
Proiectare didactica

Strategii didactice
Secvenţe Conţinut Evaluare
didactice
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

I. Momentul Pregătirea materialelor şi asigurarea condiţiilor bune


organizatoric pentru desfăşuarea activităţii

Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul


naturii
Se completează calendarul naturii:
-în ce anotimp sntem?
-ce zi a săptămânii este astazi?
-în ce data suntem?
-cum este vremea?
Se realizează cu ajutorul unui joc Wordwall, în care
II. Captarea elevii au ca sarcină să grupeze cuvintele în funcție de Conversaţia Joc Frontal
atenţiei locul sunetului Ș(la început, în interior si la sfârșit) WordWall
https://wordwall.net/resource/3557729/%c8%99-se-
afl%c4%83-
Copii, astăzi la ora de Comunicare în limba română
III. Anunţarea vom lucra exerciții cu sunetul ș și literele ,,Ș’’ și ,,ș’’ Explicaţia Frontal
temei şi a de tipar.
obiectivelor
,,Cum îi cheamă pe cei doi băieței?’’(Pe cei doi
IV. băieței îi cheamă Mșu și Rareș)
Reactualizarea
,,Unde se află Mișu?’’(Mișu se află la pescuit)
cunoștințelor
,,Ce face el acolo?’’(El pescuiește)

,,Ce doresc cei doi să prindă?’’(Cei doi doresc să


prindă peștișorul auriu)

Elevii dau exemple de cuvinte care conțin sunetul Ș


la începutul, mijlocul și finalul cuvântului

Deschidem caietul de creație 3, unde vom licra


IV. Dirijarea diferite exerciții: Conversaţia Caiet de Frontal Evaluare
învăţării 1. Completează cuvintele cu litera Ș, apoi creație orală şi scrisă
Explicaţia
citește-le
Jetoane
2. O furtună a amestecat literele de pe bărcuțe. Exerciţiul
Așază-le în ordine pentru a reconstrui
cuvintele. Scrie cuvintele sub fiecare bărcuța. Demonstraţia
Desparte cuvintele și spune câte silabe are.
3. Ordonează silabele pentru a obține cuvinte. Joc didactic
4. Denumește acțiunile opiilor din imagini
folosind cuvinte care conțin sunetul Ș.

Citiți propoziția:
V. Asigurarea ,,Șapte șunci stau pe șapte scaune și așteaptă șapte Conversaţia Individual Evaluare
feedback-ului șoareci.’’ scrisă
Exerciţiul
şi evaluare

VI. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra modului de cum au Conversaţia Frontal
activităţilor lucrat şi îi felicit pentru implicarea în desfășurarea
activității.

S-ar putea să vă placă și