Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Theodor Aman, Câmpulung Muscel


Clasa I C Step by Step
Data: 05.04.2024
Profesor învățământ primar: STĂVARU ANDRA - GABRIELA
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Regatul primăverii
Subiectul lecţiei: Sunetul şi grupul de litere chi/Chi
Tipul lecţiei: predare - învățare
Durata: 50 min; Elevi – 16;
Scopul lecţiei: formarea capacităţilor de citire şi scriere prin cunoaşterea sunetelor şi a literelor /grupurilor de litere corespunzătoare; dezvoltarea
auzului fonematic; exersarea operaţiilor gândirii; îmbogăţirea vocabularului.

Obiective operaţionale: O1 – să despartă cuvintele în silabe;


O2 – să distingă sunetele în silabe şi cuvinte;
O3 – să pronunţe corect sunetul chi;
O4 – să asocieze sunetele cu literele/grupurile de litere corespunzătoare;
O5 – să recunoască grupul de litere chi în texte tipărite şi texte scrise de mână;
O6 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, propoziţii şi texte;
O7 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit cuvinte şi propoziţii;
O8 – să formuleze corect enunţuri ( după o imagine, pe baza textului citit, folosind cuvinte date ).

Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
Forme de organizare: frontal, independent (diferenţiat);
Mijloace de învăţământ: manual, caiete tip I, auxiliar, planşă cu grupurile de litere învăţate, planşă cu grupul de litere chi, fişe de evaluare,
imagini care sugerează cuvinte ce conţin sunetul chi.
Instrumente de evaluare: probe orale, probe scrise, observarea sistematică, aprecieri verbale;
COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR ( Comunicare în limba română )
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate ;
1.2. Identificare unor informații variate dintr-un text audiat;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare ;
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut ;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare ;

DP ( Dezvoltare personală)
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

MEM (Matematică și explorarea mediului)


3.1 Rezolvarea unor probleme în cadrul unor investigații, prin observare și generalizarea unor modele sau regularități din mediul apropiat;

Bibliografie:
 Adalmira Ungureanu – Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământ primar, Editura AS′S, 2003
 Vasile Molan, Maria Bizdună – Didactica limbii şi literaturii române ( Program universitar de formare în domeniul
Pedagogie pentru Învăţământ Primar şi Preşcolar – MEC, Proiect pentru învăţământul rural ), 2006
 Adriana Briceag, Daniela Berechet, Iuliana Fîlfănescu, Ofelia, Boerescu, Mihaela Ivașcu, Constantin Fîlfănescu,
Comunicare în limba română, Pitești, Paralela 45, 2023
 Istrate Corina, Măcean Dora, Koszorus manuela – Caiet de creație 4, Târgu Mureș, Edu, 2019
Desfăşurarea lecţiei

operaţionale
Obiective

Momentele Conţinuturile învăţării Activități de învăţare Resurse Evaluare


lecţiei procedurale

1.Moment Asigurarea climatului necesar desfăşurării orei Elevii îşi aşază materialele pe
organizatoric Distribuirea materialelor bănci.
2.Captarea Citesc ghicitoarea: Rotunjoară, roşioară, Elevii răspund: ridichea Problematizarea
atenţiei O1 Creşte-n pământ Despart cuvântul în silabe, Analiza şi sinteza Probă orală
Cu pletele-n vânt enumeră sunetele. fonetică Aprecieri
O2 Prezint copiilor o imagine cu o ridiche apoi o imagine Cuvântul ridiche conține grupul Conversaţia verbale
cu o legătură de ridichi. Le cer sa-mi spună care-i de litere che iar cuvântul ridichi Activitate frontală
O4 deosebirea dintre cele două cuvinte. Despărțim conține grupul de litere chi. Fac
cuvintele în silabe apoi facem analiza fonetică. deosebirea dintre singular și
plural fără a utiliza terminologia
aceasta.

3.Reactualizarea Ne reamintim grupurile de litere învățate: ce, ci, ge, Elevii enumeră şi identifică Conversatia Evaluare
cunoștințelor O2 gi, che. Vom da exemple de cuvinte care conțin aceste cuvinte ce conțin grupurile de orală
O4 grupuri de litere. litere învăţate.

4.Anunţarea O1 Astăzi vom învăţa un alt sunet care se scrie cu un Elevii ascultă, se mobilizează,
lecției noi şi a O2 grup de litere – c, h și i, adică sunetul chi. pun întrebări. Conversaţia Observarea
obiectivelor O3 Pe parcursul lecţiei trebuie să despărţiţi cuvinte în Activitate frontală sistematică
operaţionale O4 silabe, să stabiliţi ordinea sunetelor în silabe şi cuvinte,
să recunoaşteţi noul grup de litere în texte tipărite şi
texte scrise de mână, să formulați enunțuri asertive și
interogative etc.
5.Dirijarea Identifică silabele şi sunetele din
învăţării Arăt o chitară şi cer elevilor să analizeze fonetic cuvântul chitară
cuvântul. Formulăm o propoziție cu acest cuvânt. Elevii răspund. Analiza şi sinteza Probă orală
Analiza, apoi Facem analiza fonetică și stabilim unde se află grupul Despart cuvântul în silabe, fonetică Aprecieri
sinteza fonetică a O5 de litere chi. stabilesc ordinea lor, precizează Conversaţia verbale
cuvântului care O7 Un elev va ieși la tablă pentru a scrie și a analiza ordinea sunetelor în silabe, Activitate frontală
conţine sunetul O8 fonetic propoziția. identifică sunetul nou la sfârşitul
nou Am cumpărat o chitară. cuvântului.
___ _______ _ _______.
__ ___ ___. chi – ta - ră

Amintesc că litera este semnul scris/grafic al


sunetului.

Pronunţ demonstrativ sunetul chi. Explic modul de


Studierea O3 articulare a sunetului. Elevii rostesc sunetul în cor, Demonstraţia Probă orală
sunetului nou Atenţionez elevii asupra unor posibile confuzii între apoi individual. Explicaţia Aprecieri
sunetele chi şi ghi, care se pronunţă asemănător. Analizează fonetic cuvintele Exerciţiul verbale
Pronunţ cuvinte care conţin unul din cele două sunete şi ridică mâna când sesizează Activitate frontală
O2 şi cer elevilor să ridice mâna doar când aud sunetul chi sunetul chi.
( Chiriac, Dochia, Ghiţă, smochine, unghie, chipiu,
unchi, chihlimbar, rinichi, ghicitori, prichindel etc.).

Citirea textului, a O2 Deschidem manualele de Comunicare în limba română Observă, numesc literele cu
cuvintelor cu O3 la pagina 112. care se scrie sunetul chi. Dau Conversaţia Probă
grupul de litere Observăm imaginea și o analizăm. exemple de situaţii în care se Observaţia orală și
chi O5 Elevii vor realiza citirea în lanț a cuvintelor și a foloseşte grupul cu literă iniţială scrisă
O6 textului din manual. mare. Rezolvă cerințele cu Aprecieri
O8 Vor rezolva cerințele aferente textului. atenție. verbale
Demonstrez, la tablă, cum se realizează legătura între Elevii urmăresc demonstraţia, Exerciţiul Probă orală
cele trei litere de mână. pun întrebări, fac exerciţii de Explicaţia Aprecieri
O7 Solicit elevilor să transcrie în caietele tip I două încălzire a muşchilor mâinii, Activitate verbale
rânduri cu noul grup de litere. adoptă poziţia corectă, scriu 2-3 independentă,
Scrierea grupului rânduri cu noul grup de litere. frontală
de litere chi

6.Obţinerea O7 La tablă voi propune un joc desfășurat prin metoda Elevii se mobilizează și desfășoară Exerciţiul Probă
performanţei O8 ciorchinelui. cu atenție activitatea. Metoda scrisă
În mijlocul tablei voi scrie grupul de litere CHI, și prin ciorchinelui Observarea
această metodă elevii vor găsi cât mai multe cuvinte cu sistematică
noul grup de litere învățat.
7.Realizarea Verific rezolvarea sarcinilor de lucru. Elevii sunt atenți și pun întrebări Conversaţia Aprecieri
feedback-ului Fac aprecieri privind aspectul scrisului, modul în care referitoare la lecție. Activitate frontală verbale
elevii au colaborat în cadrul activității.
8. Asigurarea O3 Ce sunet am învăţat astăzi? Elevii răspund, pronunţă Conversaţia Observarea
retenţiei O4 Cum se scrie sunetul chi ? sunetul chi, identifică grupul de Demonstraţia sistematică
şi realizarea Precizez că citirea nu trebuie să fie doar corectă, ci şi litere pe planşă. Activitate frontală
transferului expresivă. Citesc model textul din abecedar.
10.Încheierea Fac aprecieri generale asupra comportamentului Elevii apreciază lecția și își Conversaţia Aprecieri
activităţii elevilor la lecţie, evidenţiez elevii care au fost activi, prezintă interesul pentru Activitate frontală verbale
fac unele recomandări. următoarea lecție.

S-ar putea să vă placă și