Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Înv. Elena Ţarălungă

Clasa: I
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Corespondenţa sunet-literă
Conţinuturi: Citirea şi scrierea cuvintelor care conţin grupuri de litere
Obiective-cadru /de referinţă: 1.1; 1.3; 1.4; 2.1; 2.3; 2.4; 2.5; 3.1; 3.2;
3.3; 3.4; 3.5; 4.1.
Obiective operaţionale:

A. Cognitive
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili:
OC1 - să identifice grupul de sunete [ghi] şi grupul de litere „ghi”, aflat în diferite
poziţii ale cuvintelor :
Nivel minimal - identificarea cuvintelor care conţin grupul de sunete [ghi];
Nivel mediu - despărţirea în silabe a cuvintelor care conţin grupul de sunete [ghi];
Nivel maximal - stabilirea silabei care conţine grupul de sunete [ghi].

OC2 - să citească cuvinte care conţin grupul de litere „ghi”, pronunţând corect sunetele
corespunzătoare:
Nivel minimal - compunerea cuvintelor care conţin grupul de litere „ghi” din silabele
corespunzătoare;
Nivel mediu - citirea pe silabe şi integrală a cuvintelor care conţin grupul de litere
„ghi”, din coloane;
Nivel maximal - citirea selectivă a enunţurilor formulate cu ajutorul cuvintelor care
conţin grupul de litere „ghi”.

OC3 - să scrie pe spaţiul grafic cuvinte care conţin grupul de litere „ghi”:
Nivel minimal - copierea cuvintelor care conţin grupul de litere „ghi”;
Nivel mediu - transcrierea cuvintelor care conţin grupul de litere „ghi”;
Nivel maximal - (auto)dictarea enunţului alcătuit cu un cuvânt dat care conţine grupul
de litere „ghi”.

OC4 - să perceapă mesajul oral formulat de învăţător / mesajul textului scris în


abecedar:
Nivel minimal - explicarea sensului cuvintelor date izolat / în context;
Nivel mediu - alcătuirea de enunţuri proprii folosind cuvintele date;
Nivel maximal - formularea de răspunsuri / întrebări în legătură cu textul dat.
B. Motrice
La sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili:
OM1 - să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător;
OM2 - să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;
OM3 - să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

C. Afective
Elevii:
OA1 – vor accepta propunerile învăţătorului şi se vor mobiliza pentru realizarea lor;
OA2 – vor manifesta interes pentru învăţare;
OA3 – vor colabora cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare.

Resurse
A. Bibliografice:
1. oficiale
 Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar,
Bucureşti, 1998;
 Ioan Surdu, Ioan Dănilă, Abecedar, Editura „All”, 2000;
2. metodico- didactice
 Ioan Surdu, Ioan Dănilă, Abecedar.Îndrumarul învăţătorului, Editura
„All”, Bucureşti, 2000;
 Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, Lecţia, în evenimente, Bacău, Editura
„Egal”, 2002;
 Matei Cerchez, Victoria Pădureanu, Mihaela Singer, Competenţe şi
calificative la clasa I, Editura „Sigma”, 1999.
B. Metodologice:
a. strategie didactică: predare – învăţare – evaluare;
b. metode şi procedee: conversaţia, metoda fonetică analitico – sintetică,
problematizarea, brainstorming, „cubul”, „ciorchine”;
c. forme de organizare: frontală, individual, pe grupe;
d. mijloace didactice: material natural (ghiocei, viorele), ghioc, fişe, jetoane,
alfabetarul, planşă cu text ilustrat (ghi).
C. Temporale: 45 minute.
SUPORT INFORMATIV– Îndrumarul învăţătorului
(Ioan Surdu, Ioan Dănilă, pp.32-33)

Componentele lecţiei urmăresc organizarea paginii din manual:


- componenta fonetică (actualizarea cunoştinţelor) – analiza fonetică a propoziţiei
„Legenda vorbeşte despre ghiocel” şi a cuvântului – ţintă „ghiocel” care conţine grupul
de sunete [ghi] / grupul de litere „ghi”;
- componenta grafică ( prezentarea conţinutului noii învăţări) – structura grafică a
cuvântului „ghiocel” redată în manual ;
- componenta preparatorie (dirijarea învăţării) privind compunerea cuvintelor din
coloane, explicarea, citirea şi scrierea acestora, construirea de propoziţii cu ele;
- componenta comunicaţională (obţinerea performanţei) se realizează prin discuţii
referitoare la conţinutul textului, pornind de la imaginea – compoziţie şi enunţul –
pretext şi pe baza citirii textului;
- componenta performantă ( feedback-ul) – crearea situaţiei de învăţare prin cooperare
în cadrul grupei de lucru pentru rezolvarea sarcinilor de învăţare prin investigarea
textului citit (selectarea unor cuvinte potrivit cerinţelor formulate);
- componenta de extindere şi evaluare – recunoaşterea cuvintelor care conţin grupul de
sunete [ghi], recompunerea lor din silabe date (amestecate), introducerea în enunţuri prin
activitate independentă care este supusă (auto) evaluării, cu posibilitatea transferului în
tema pentru acasă şi a asigurării continuităţii învăţării (completarea cuvintelor cu grupul
de litere corespunzător, transformare, diferenţieri).

SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

SARCINI
OBIECTIVE DE ÎNVĂŢARE ITEMI DE EVALUARE
OC1-Să identifice SOC1-Analiza fonetică I1OC1-Găsiţi cuvântul care conţine
grupul de sunete [ghi] a cuvântului care grupul de sunete nou, în propoziţia
şi grupul de litere conţine grupul de „Legenda vorbeşte despre ghiocel”.
„ghi”aflat în diferite sunete [ghi] I2.3OC1-Despărţiţi în silabe cuvântul
poziţii ale cuvintelor. „ghiocel”şi stabiliţi silaba în care se află
grupul de sunete [ghi].
OC2-Să citească SOC2-Compunerea I1OC2-Căutaţi silabele care compun
cuvinte care conţin cuvintelor din coloane, cuvintele: ghiocel, ghioc, înghite.
grupul de litere „ghi”, care conţin grupul de I2OC2-Citiţi cuvintele formate, pe
pronunţând corect litere „ghi”, citirea silabe, în întregime.
sunetele acestora şi a enunţurilor I3OC2-Alcătuiţi enunţuri folosind
corespunzătoare. în care sunt incluse, cuvintele analizate.
explicarea lor

OC3-Să scrie pe SOC3-Copierea, I1OC3-Scrieţi cuvintele ghiocel,


spaţiul grafic cuvinte transcrierea, ghiveci după modelul din abecedar.
care conţin grupul de (auto)dictarea I2OC3-Scrieţi cuvintele din
litere „ghi”. cuvintelor care conţin text/refăcute din silabele date, care
grupul de litere „ghi” conţin grupul de litere „ghi”.
I3OC3-Scrieţi un enunţ folosind
cuvântul ghindă.

OC4-Să perceapă SOC4-Explicarea I1OC4-Explicaţi cuvintele ghioc,


mesajul oral formulat sensului cuvintelor date plăpând, străpunge.
de învăţător/mesajul izolat /în context, I2.3OC4-Alcătuiţi enunţuri în care
textului scris în construirea de enunţuri cuvintele date să aibă înţelesuri diferite.
abecedar. cu acestea /
întrebări/răspusuri

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECŢIEI / CONŢINUTURI / STRATEGIE

OBIECTIVE ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA


ELEVULUI
I. Captarea atenţiei (3 min.)
OM1 Învăţătorul supune atenţiei elevilor „Legenda Elevii ascultă legenda
ghiocelului”, după E. Jianu, ca sursă de şi stabilesc legătura cu
informaţii-suport pentru activitatea de învăţare lecţia nouă.
care urmează.
OA1 II. Enunţarea obiectivelor (1 min.). Citesc obiectivele şi
Îi îndeamnă să citească obiectivele scrise pe se mobilizează pentru
tablă, în termeni accesibili. activitate:
să formăm,
să citim,
să scriem,
să despărţim în silabe
cuvinte care conţin
grupul de litere „ghi”.

III. Actualizarea cunoştinţelor (3 min.) Rostesc, în ordine,


Le propune spre analiză fonetică propoziţia: cuvintele din propoziţia
„Legenda vorbeşte despre ghiocel”. dată, apoi fiecare silabă
OC1 Solicită exemple de alte cuvinte care conţin a cuvântului –ţintă
OA2 sunetul nou. „ghiocel” , localizând
grupul de sunete, nou.
Caută exemple
asemănătoare.
IV. Prezentarea conţinutului noii învăţări
OC1 (5 min.)
OM1 Prezintă structura grafică a cuvântului Precizează sunetele:[g],
OM2 analizat, redată în manual, cerând elevilor să [i], [h] – mut şi literele
OA3 citească şi să scrie grupul de litere “ghi”. “g”, “h”, “i” care
compun grupul [ghi] /
”ghi”. Citesc şi scriu un
rând cu grupul de litere
“ghi” mic de mână.
OC2 V. Dirijarea învăţării (12 min.)
OC3 Formulează sarcinile de învăţare, pe rând:
OC4 - compunerea cuvintelor din coloane (ghiocel, Formează cuvintele la
OM1 ghioc, înghite), din silabele corespunzătoare; alfabetarul clasei, le
OM2 - explicarea cuvintelor formate; citesc, le explică:
OM3 - citirea cuvintelor / propoziţiilor din coloane - ghiocel – plantă mică,
OA3 pe unităţi şi cursiv; cu o singură floare albă,
- introducerea în propoziţie a cuvintelor date (în în formă de clopoţel,
coloane); aplecată în jos, care
- copierea cuvintelor din abecedar. înfloreşte primăvara
devreme;
- ghioc (ghioci) –
albăstrea;
- ghioc (ghiocuri) –
cochilia melcilor de
mare.
Alcătuiesc propoziţii,
cu sprijinul
învăţătorului, în care
cuvintele date au
sensuri diferite:
Soarele mângâie
pământul. (încălzeşte)
Ea îşi înghite lacrimile.
(îşi stăpâneşte plânsul)
Ea nu o înghite pe
Ioana. (nu o suportă)
El înghiţi totul în cale.
(făcu să dispară)
Scriu cuvintele după
modelul din abecedar
(ghiocel, ghiveci), apoi
le citesc.
VI. Obţinerea performanţei (5 min.)
Orientează atenţia elevilor asupra
conţinutului textului, pornind de la imaginea –
compoziţie şi enunţul – pretext:
- Ce spune ghiocelul? De ce? Veţi afla citind Răspund solicitărilor,
textul. descoperind legătura
OC4 - Care este titlul textului? dintre titlul şi
OM2 - Despre care clopoţel este vorba? conţinutul textului:
OM3 - Cum vesteşte ghiocelul primăvara? - asemănarea dintre
OA2 - Ce întrebări doriţi să adresaţi în legătură cu floarea ghiocelului şi
OA3 textul? un clopoţel;
- când înfloreşte
ghiocelul este semn că
vine primăvara;
- soarele îl ajută să
înflorească, vântul
aspru îl împiedică.
VII. Feedback-ul (8 min.)
Îndeamnă elevii să recitească textul şi să Elevii sunt împărţiţi
rezolve sarcinile de lucru înscrise pe fişe: în patru grupe. Fiecare
1.2. Căutaţi în text cuvintele care conţin grupul grupă rezolvă sarcina
de litere “ghi”. Scrieţi / compuneţi aceste cuvinte aleasă, în etape:
despărţite în silabe / din silabele alfabetarului. - citesc cerinţa;
3.4. Căutaţi în text şi scrieţi / afişaţi cuvintele - citesc textul din
OC1
care arată cum este ghiocelul. manual;
OC2
- selectează cuvintele
OC3
care conţin grupul de
OM2
litere “ghi” / descriu
OM3
ghiocelul;
OA2
- dictează şi scriu pe
OA3
tablă / afişează
cuvintele alese,
despărţite în silabe;
- le citesc pentru
întreaga clasă;
- motivează,
completează.
VIII. Evaluarea (5 min.)
Comunică sarcinile de lucru prezentate în
ultima secvenţă a paginii din manual:
OC1 - Bifaţi caseta din dreptul cuvântului – imagine Lucrează independent.
OC2 care conţine grupul de litere “ghi”; Scriu cuvintele în caiet.
OC3 - Refaceţi cuvintele din silabele date. Comunică rezultatele
OC4 Apreciază rezultatele pe niveluri, raportate la propriei învăţări.
OM1 obiectivele propuse: maximal – bifarea celor
OM2 două cuvinte – imagine (ghiocel, ghiveci),
OM3 scrierea a cel puţin cinci cuvinte; mediu – bifarea
OA1 cuvintelor – imagine, scrierea a patru cuvinte;
OA2 minimal – bifarea cuvintelor, scrierea a trei
cuvinte.
Stabileşte limitele între care s-a realizat
învăţarea .
IX. Retenţia (3 min.)
OC4 Reţine atenţia elevilor solicitându-i să explice Alcătuiesc enunţurile şi
OM1 cuvintele ghindă şi ghimpe prin câte un enunţ. scriu unul dintre ele
OA3 după autodictare.
OM1 X. Transferul (2 min.)
OA1 Intern – recomandă tema pentru acasă (scrierea Notează tema, solicită
propoziţiilor alcătuite cu trei dintre cuvintele lămuriri.
refăcute).
Extern – prezintă planşa pe care este scris un Îşi manifestă
text scurt despre “Neghiniţă” – element - surpriză curiozitatea.
pentru lecţia următoare

S-ar putea să vă placă și