Sunteți pe pagina 1din 3

COALA CU CLASELE I-VIII, NICHIDORF

CLASA: A VII-A
DATA: 4 FEBR. 2004
PROF.BUHN TIBERIU LAURENIU

Proiect didactic
SUBIECTULLECIEI: Pronumele-valori stilistice
TIPULLECIEI: consolidare i dobndire de noi cunotine
OBIECTIVELEOPERAIONALE:
* cognitive: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
1. s tie care sunt valorile stilistice ale pronumelor;
2. s poat recunoate orice fel de pronume studiat la clas.
3. s poat analiza orice pronume studiat la clas.
4. s scrie corect unele pronume care pot fi confundate cu alte pri de vorbire omofone.

*afective: 1. Elevii vor vedea c pronumele pot fi foarte expresive atunci cnd se subordoneaz unei idei
frumoase.
2. Elevii vor observa c folosim pronumele n structuri care ni se par lipsite de importan,
care au la baz forme pronominale rare sau interesante.

Strategia didactic

Mijloacedidactice:

Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Marin Iancu, A.Gh. Olteanu, Ana Tulb, ed.
Corint
Fie de lucru: 1. Model de analiz ( tabel )
2. Fi cu textul de corectat.
3. Fie cu exerciiile care au scris pe verso fragmente dintr-un enun.

Metodeiprocedee: expunerea, , conversaia euristic, exerciiul, discuia liber, observaia


Bibliografie: 1. Limba romn esenial, Alexandru Metea,

2. Valorile stilistice ale prilor de vorbire, Eugen Cmpeanu


3. Evaluare V- VIII, Limba romn, Lcrmioara Ioni, Florin Ioni, ed. Humanitas
4. Limba romn, caietul elevului, clasa a VI-a, Nela Costache, Alexandra Buleandr, ed. Carminis
5.. Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Constantin Parfene, ed Polirom, 1999

Formedeorganizare: activitate pe grupe,activitate individual i frontal

Scenariul didactic

Coninuturi
Activitatea profesorului

Organi
zarea
clasei

Se face prezena.
*Se reactualizeaz toate prile de vorbire
toate pronumele i se dau exemple pentru
fiecare, specificndu-se care poate s devin
adjectiv pronominal i care nu.

Activiti specifice elevilor

Obi
ecti
ve

*Particip cu rspunsuri i completri


referitoare la prile de vorbire i pronume n
special.

Tehnici de
instruire

*conversaia

atenieiCaptarea

anteri oare Actualizarea


unor cunotine

Etapele
leciei

*expunerea

Anunarea
subiectului
iaobiecti
velor

Conducerea nvrii i dobndirea de noi cunotine

Pronumele-valori stilistice
Se d textul.
-Draga tatii, iaca ce-mi tot spune m-ta de
tine: c n-o asculi, c eti rea i nnrvit i c
nu e chip s mai stai la casa mea; de aceea du-te
i tu ncotro te-a ndrepta Dumnezeu, ca s nu
se mai fac atta glceav din pricina ta.
Ion Creang, Fata babei...
Valorile stilistice ale pron. pers:
*valoare onomatopeic:
i peste toat-aceast hrmlaie,
Pornit vifor mprejurul meu,
O vorb s-auzea nind mereu
Ca iptul ntng de cucuvaie
Din toate gurile: Eu! Eu! Eu! Eu!
Al. Philippide, Tainicul el
*dativul etic:
- pers.I, sg.:Unde mi-i criasa oare? ( M.
Eminescu)
-pers. a II-a, sg.: i odat mi i-l nfac(I.
Creang)
-pers. aIII-a, sg.: Tot de Corbea c-mi
vorbea/i din gur mi-i zicea
*pron. pers. o apare n locuiuni: a o face
lat, a o pune de mmlig, a o tuli etc.
*pron. noi folosit pentru pentru pers. sg.:
Noi, regina Franei am hotrt.... (mai ales n
limba francez)

*Expun o plan cu un text ce conine greeli


legate de ortografia pronumelui.

*Pron. posesiv al meu, al tu se folosete


n limbajul popular pentru soie sau so.
*pron. demonstrativ aceea apare n sintagma
vorba aceea
- hla, haia creeaz impresia de ignie
*repetat, pron relativ care d impresia de lucru
fcut cu o perticipare intens
i care spau cu cazmalele, care crau cu

*Noteaz

* Primesc fia nr. 1. i analizeaz pronumele


dup modelul dat.
*n acelai timp cte un elav va veni la tabl
pentru a completa fia mare pus pe tabl.

O.c.
2,3

O.c.
1
*Notez.
O.a.
1,2

*Trebuie s corecteze urmtorul text:


M i-a mama cu ia, ca si ajut la
treburile cele avea n curte. Am vrut si spun
c m strig cineva, dar i-a m tot zorea.
Pn la urm mia promis c mi-a dat un dar
dac o voi ajuta. Toi iau dat dreptate ei.

O.c.
4

*exerciiu

*expunerea
*observaia

*exerciiul

O.c.
1
*expunerea

*Noteaz.
O.a.

S-ar putea să vă placă și