Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 22.02.2012
EDUCATOARE : Buturuga Maria Magdalena
GRUPA MIJLOCIE Albinutele
TEMA ANUAL : CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPA!"
TEMA SAPTAMANALA: Calat#rie de$a lungul %re&ii"
TEMA ZILEI: Cu 'e 'alat#ri&!"
TEMA ACTIVITATII:,,A 'ata &a(inuta li)(e(te!"
FORMA DE REALIZARE: in gru),indi%idual, *r#ntal
MIJLOC DE REALIZARE: a'ti%itate integrata +,#' dida'ti'-a)li'atie.
TIPUL DE ACTIVITATE: %eri*i'are (i '#n(#lidare de 'un#(tinte (i de)rinderi
CATEGORII DE ACTIVITATI DE INVATARE:a'ti%itati )e d#&enii e/)erientiale$d#&eniul (tiinta +,#'
dida'ti'. (i d#&eniul #& (i (#'ietate +a)li'atie..
OBIECTIVE CADRU:
0&b#g12irea 3i (i(te&ati4area 'un#3tin2el#r d#b5ndite anteri#r de()re &i,l#a'ele de tran()#rt tere(tre, aeriene
(i a'%ati'e, de a(e&enea de()re re()e'tarea (e&nel#r (i regulil#r de 'ir'ula2ie 6
Cun#a3terea (i re()e'tarea n#r&el#r de '#&)#rtare 'i%ili4ata in (#'ietate 6
De4%#ltarea 'a)a'it12ii de a (ele'ta, denu&i 3i de('rie )ie(ele ge#&etri'e 3i atributele a'e(t#ra6
E*e'tuarea un#r #)era2ii (i&)le de lu'ru 'u &aterial )u( la di()#4i2ie6
7eri*i'area (i '#n(#lidarea 'un#(tintel#r )ri%ind utili4area nu&eralului #rdinal in li&itele 1$8 6
CENTRE ALA1
ARTA: 9Cartea Albinutel#r 'u &i,l#a'e de tran()#rt" :de(en
OBIECTIVE OPETATIONALE
$(a de(ene4e (i (a '#l#re4e &i,l#a'e de tran()#rt6
$(a a(a&ble4e )aginile )entru 9Cartea Albinutel#r"6
$(a nu&er#te4e )aginile 'artii.
1
STRATEGII DIDACTICE:
Met#de (i )r#'edee: '#n%er(atia,e/)li'atia,de&#n(tratia,e/er'itiul
Mi,l#a'e de in%ata&ant:'#li de ;artie,'rei#ane '#l#rate,'ari#'i
CONSTRUCTII: <ara, )entru &a(ini$i&binare=(u)ra)unere de )ie(e
OBIECTIVE OPERATIONALE
$(a reali4e4e gara,e )entru &a(ini din 'uburi de le&n (au )ie(e leg# )rin (u)ra)unere (i i&binare6
$(a &ani*e(te re()#n(abilitate in 'adrul gru)ului in 'are (e ,#a'a6
$(a a''e)te (i (a #*ere ()ri,in.
STRATEGII DIDACTICE :
Met#de (i )r#'edee :'#n%er(atia,e/)li'atia,de&#n(tratia,e/er'itiul
Mi,l#a'e de in%ata&ant:'uburi de le&n,)ie(e de leg#
JOC DE MASA: )u44le 9Nu&erele"$re'#n(tituire de i&agini
OBIECTIVE OPERATIONALE
$ (a reali4e4e &i,l#a'e de tran()#rt +din bu'atele intregul. 6
$(a re'un#a('a 'i*rele de la 1$8 +('ri(e )e bu'atele.6
$(a nu&ere '#re't in li&itele 1$8.
STRATEGII DIDACTICE:
Met#de (i )r#'edee $'#n%er(atia, e/)li'atia, de&#n(tratia, )r#ble&ati4area, e/er'itiul
Mi,l#a'e de in%ata&ant: 4ar, &a(inute$)i#n, tabla de ,#'
ALA2
JOC DE MISCARE: Trece trenul prin tunel"
OBIECTIVE OPERATIONALE
$(a ra()unda &#tri' la '#&anda data6
$(a (e ra)#rte4e la re)erul dat,e/e'utand '#re't &i('arile di*eritel#r (eg&ente ale '#r)ului6
$(a '##)ere4e 'u '#legii )entru *inali4area (ar'inii.
STRATEGII DIDACTICE :
2
Met#de (i )r#'edee $'#n%er(atia, e/)li'atia, de&#n(tratia, e/er'itiul
Mi,l#a'e de in%ata&ant: tunelul din bu&ba', e'u(#ane
ADE
ACTIVITATE INTEGRATA DS+DOS
TEMA:"Pe (#(ea (au )e 'alea *erata!"
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
>1 : (a denu&ea('a *igurile ge#&etri'e din 'are %#r reali4a trenuletul (au &a(inuta6
>2 : (a de'u)e4e 'u *#ar*e'a +)e '#ntur.6
>?$ (a li)ea('a *igurile ge#&etri'e, )entru a reali4a &i,l#a'e de tran()#rt6
>@ : (a '##)ere4e in reali4area unei lu'rari '#&)le/e6
>8 : (a a)li'e in (ituatii n#i te;ni'ile in%atate, )entru reali4area unui tabl#u #riginal6
>A : (a '#n(tituie &ulti&i du)a anu&ite 'riterii +'ul#are, &i,l#a'e de tran()#rt )e (#(ea, )e (ine et'.6
>B $ (a *#r&e4e (irul nu&eri' Cn li&itele 1$8, )re'i45nd l#'ul *ie'arui ele&ent Cn (ir, )re'u& (i nu&eralul
#rdinal '#re()un4at#r6
>D $ (a identi*i'e li)(a unui ele&ent dintr$un (ir *#r&at6
>E$ (a nu&ere utili45nd nu&eralul #rdinal '#re()un4at#r, re()e't5nd a'#rdul %erbal Cntre nu&eral (i
(ub(tanti%ul 'are$l Cn(#te(te.
STRATEGII DIDACTICE:
Met#de (i )r#'edee: '#n%er(atia, e/)li'atia, de&#n(tratia, )r#ble&ati4area, &et#da ade%arat=*al(,
,#'ul, e/er'itiul
Mi,l#a'e de in%ata&ant: )lan(e dida'ti'e, (iluete de &a(ini (i %ag#ane '#n*e'ti#nate de '#)ii,'i*re
in '#n'entrul 1$8,
Ele&ente de ,#': &a(ina Fulger MC Gueen, in';iderea (i de(';iderea #';il#r, &i('area, &anuirea
&aterialului, g;i'irea, a)lau4e, (e&nale a'u(ti'e, r#(tirea un#r #n#&at#)ee.
F#r&e de #rgani4are: *r#ntal, )e gru)uri, indi%idual
DURATA:@0 &inute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
?
7. Preda, M.Pletea, M. Calin, A. C#'#(, D. >)rea, F. <ra&a, 9<;id )entru )r#ie'te te&ati'e", Bu'ure(ti,
200B
M. Taiban (i '#lab#rat#rii, 9H#'uri dida'ti'e )entru gradinita", EDP, Bu'ure(ti, 1EBA
S. Breben (i '#lab., 9Met#de intera'ti%e de gru)", Ed. Ar%e(, 200A
7.Preda,M.S&eianu,A.Paune('u,7.7ladu,S.Cra'iun,"Met#di'a a'ti%itatil#r in(tru'ti% edu'ati%e in gradinita
de '#)ii", Ed.<;e#rg;e$Cartu Ale/andru,Crai#%a 200E
SCENARIUL ZILEI
I. ADP
A'ti%itatea in'e)e 'u intalnirea de di&ineata
Salutul ! "#"$!a%& : Buna dimineata, masinute vesele!
I#'a(ta)"(!a *u *!"lalt": Eu a(ta4i &i$a& d#rit (a *iu # &a(inuta, )entru a a,unge &ai
re)ede la gradinita. Tu 'e &i,l#' de tran()#rt ti$ai d#ri (a *ii (i de 'e!"
A*t"+"tat!a ! ,(u': C#)iii %#r 'anta 'ante'ul Buna di&ineataI",a)#i (e %#r (aluta )e
rand (i %#r argu&enta alegerea *a'uta, de('riind a(t*el &i,l#'ul de tran()#rt ale(. Inainte de a )le'a la dru&,
trebuie in(a (a %eri*i'a& *al!$a(ul $atu("", )entru a (ti in 'e 4i (unte&, in 'e luna, an (i an#ti&).
N-utat"l! ."l!": A& in%itat a(ta4i un )er(#na, *#arte drag '#)iil#r, )e Fulger MC Gueen,
b#lidul de 'ur(e,)er(#na,ul din (erialul de de(ene ani&at *#arte iubit de %#i '#)iii. A'e(t n#u )rieten ne %a
in(#ti in 'alat#ria n#a(tra (i ne %a )re(ara dru&ul 'u &ulte (ur)ri4e."
II. ALA1
T(a$."%"" Albinute,v-adunati!
Fuga, fuga alergai,
n vagoane v a!e"ai
#pre sectoare v-ndreptai$
%i bine voi s lucrai!
@
C#)iii i(i '#ntinua 4iua 'u a*t"+"tat!a la *!$t(!l! ! "$t!(!). a ARTA / '#)iii %#r de(ena di*erite
&i,l#a'e de tran()#rt (i %#r uni )un'tele )entru a de(ena &a(inute (i %ag#ane, ur&and a)#i (a reali4e4e
&artea Albinutelor cu mi'loace de transport$ a CONSTRUCTII, '#)iii %#r (u)ra)une )ie(e de le&n (i
%#r i&bina )ie(e de )la(ti' )entru a reali4a 'alea *erata (au %#r '#n(trui din )ie(e leg# <ara,e )entru
&a(ini". a (e't#rul JOC DE MASA %#r re'#n(titui i&aginea 'u &i,l#a'e de tran()#rt )entru a #btine
i&aginea (i %#r re'un#a(te 'i*rele de le 1 )ana la 8.
ALA2
J-* ! #")*a(!: Trece trenul prin tunel" : C#)iii (unt i&)artiti in d#ua e';i)e : trenulete (i trebuie
(a trea'a )rin tunel, )rin tarare )e )al&e (i genun';i. Ca(tiga e';i)a 'are ie(e 'el &ai ra)id din tunel, *ara a$
(i )ierde %ag#anele. H#'ul (e reali4ea4a int#nand 'ante'elul:
Trenuletul mu"ical
A sosit in gara,
#i pe noi ne duce-acum,
(entru prima oara$
)u locomotiva sunt,
*oi sunteti vagoane,
Ase"ati-va in rand
+ainile-s tampoane$
III.ADE
C#)iii a(a&blea4a din *iguri ge#&etri'e din 'art#n &a(ini (i %ag#ane,a)li'atiile #btinute
'#n(tituind a)#i &aterialul ne'e(ar de(*a(urarii ,#'ului dida'ti' "Pe (#(ea (au )e 'alea *erata!". Du)a 'e
identi*i'a &ediile de 'ir'ulatie a un#r &i,l#a'e de l#'#&#tie,'#)iii %#r '#n(titui &ulti&i du)a 'riteriile *#r&a
(i 'ul#are, identi*i'a nu&arul de ele&ente 'e %#r *i )la(ate )e tabl#u, #rd#nea4a in (ir &ulti&ea de ele&ente
de a'eea(i *#r&a, deter&inand l#'ul *ie'aruia in (ir +al 'atelea., (e(i4and ab(enta a 1$2 ele&ente.
Rut"$!: : Ast"i mi-a plcut! , deprinderea de a-!i e-prima prerea.
#ervim micul de'un, deprinderi de autoservire.
Fulger MC Gueen le adu'e # alta (ur)ri4a '#)iil#r. C#)iii 'are ter&ina &ai re)ede de &an'at ii %#r
a(te)ta )e 'eilalti, ur&arind un e)i(#d de de(ene ani&ate ,,Car(", 'u &ulte a%enturi ale (i&)ati'ului Bu'(a.
DESFASURAREA ACTIVITATII
8

E%eni&ente
dida'ti'e
C#ntinut (tiinti*i' Strategii dida'ti'e E%aluarea
Met#de (i
)r#'edee
Mi,l#a'e de
in%ata&ant
In(tru&ente Indi'at#ri
M#&ent
#rgani4at#ri'
Se 'reea4a '#nditiile ne'e(are
de(*a(urarii a'ti%itatii: aeri(irea
(alii, di(tribuirea &aterialului de
lu'ru )e trei gru)uri de &a(ute.
Ca)tarea atentiei Se )re4inta '#)iil#r tabl#ul $ #
)lan(a re)re4entand (trada (i #
)lan(a re)re4entand 'alea *erata (i
)e Fulger MCGueen +# &a(inuta
)er(#na, din de(ene ani&ate,
*#arte indragit de ei..
C#n%er(atia
E/)li'atia
Tabl#u )e
'are (unt
redate
&ediile de
'ir'ulatie a
un#r
&i,l#a'e de
l#'#&#tie
+(trada (i
'alea *erata.
C#n%er(atia
E/)li'atia
Je'un#('
+identi*i'a.
&i,l#'ul de
l#'#&#tie (i
&ediul in 'are
'ir'ula el
+(trada (i 'alea
*erata.
Anuntarea te&ei (i
enuntarea
#bie'ti%el#r
In%itatul n#(tru, Fulger, (tie 'a
%#ua %a )la' &ult a'ti%itatile
)ra'ti'e (i %a in%ita (a reali4ati
&i,l#a'e de tran()#rt, *#l#(ind
*iguri ge#&etri'e din ;artie, )e
'are le %eti li)i. A)li'atiile %#r *i
li)ite )e )an#ul )#tri%it 'u 'are ne
%#& ,u'a ,#'ul dida'ti' A 'ata
&a(inuta=al 'atelea %ag#n
li)(e(te". Ne %#& *#l#(i de 'i*re
)entru a #rd#na &a(inutele, le
%#& nu&ara (i %#& #b(er%a a 'ata
&a(inuta li)(e(te.
E/)li'atia
Ma(inuta
Fulger,*iguri
ge#&etri'e,
'i*re,tabl#ul
E/)li'atie Jetin te&a (i
#bie'ti%ele
a'ti%itatii
Diri,area in%atarii
C#)iii aleg 'e &i,l#' de tran()#rt
%#r (a reali4e4e, )re'u& (i
'ul#area *iguril#r ge#&etri'e )e
'are le %#r *#l#(i. C#)iii %#r
de('#)eri )e &a(ute *#ar*e'i, li)i'i
(i 'rei#ane '#l#rate,(er%etele
u&ede (i )lan(ete.
E/)li' '#)iil#r 'u& trebuie
reali4at &i,l#'ul de tran()#rt.
Fie'are '#)il %a li)i *igurile
ge#&etri'e )entru a #btine #
&a(ina (au un tren. u'rarea
C#n%er(atia
E/)li'atia
F#ar*e'e,li$
)i'i,*#r&e
ge#&etri'e
din
'art#n,(er%e$
tele
u&ede,)lan$
(eta
E/)li'atia
Aleg
&i,l#'ul de
tran()#rt )e
'are d#re('
(a$l reali4e4e.
Sunt atenti la
e/)li'atii.
A
#btinuta %a *i a)#i li)ita )e tabl#u.
Jeali4e4 # de&#n(tratie )ri%ind
&#dul in 'are (e )#t a(a&bla
*igurile ge#&etri'e.
Cu &aterialul )u( la di()#4itie,
'#)iii %#r reali4a &a(inute (i
%ag#ane. Se %#r *a'e e/er'itii
)entru in'al4irea &u(';il#r &i'i ai
&ainii, du)a 'are (e %a tre'e la
a'ti%itatea )r#)riu$4i(a: de'u)are,
li)ire (i a(a&blare.
Edu'at#area %a #b(er%a &#dul de
lu'ru, '##)erarea, %a in'ura,a,%a
(ti&ula (i %a a)re'ia &un'a
'#)iil#r. 7#r *i a,utati '#)iii 'are
(#li'ita )entru 'a a'e(tia (a lu're4e
'#re't.
De&#n(tra$
tia
E/er'itiul
E/)li'atia
A)re'ieri
%erbale
C#)ii inteleg
&#dul de
lu'ru
De'u)ea4a
'#re't.
i)e('
'#re't.
A(a&blea4a
'#re't.
A)re'ia4a
'#re'titudinea
(i 'reati%itatea
in reali4area
&a(inil#r (i
%ag#anel#r.

>btinerea
)er*#r&antei
Pre'i4e4 'riteriile du)a 'are (e %#r
al'atui &ulti&ile de &a(inute:
'ul#are (i &ediul in 'are (e
de)la(ea4a +)e (#(ea, )e (ine..
C#)iii *#r&ea4a &ulti&i de &a(ini
galbene, r#(ii (i &ulti&i 'u
%ag#ane %er4i (i alba(tre.
Du)a *#r&area &ulti&il#r, ';e&
'ate un '#)il )entru *ie'are
&ulti&e. C#)ilul %a )une 'i*ra
'#re()un4at#are (ub *ie'are
ele&ent +&a(ina (au %ag#n. (i %a
nu&ara, *#l#(ind nu&eralul
#rdinal +)ri&ul, al d#ilea.....
Cer %erbali4area '#re()un4at#are a
nu&eralului, in(i(t5nd )e a'#rdul
Cn gen (i nu&ar 'u (ub(tanti%ul.
E/)li'atia
E/er'itiul
C#n%er(atia
E/)li'atia
E/er'itiul
Ma(inuta
Fulger,(ilue$
tele din
'art#n+&a(in
ute (i
%ag#ane.,tabl
#ul$
(u)#rt,e'u(#a
ne,(a'uletul
*er&e'at,'i$
*re,)aletute
'u 'i*re
E/)li'atia
E/er'itiul
A)re'ieri
%erbale
H#'ul
A('ulta
e/)li'atiile
Al'atuie('
&ulti&i de
&a(ini (i
%ag#ane du)a
*#r&a (i
'ul#are.
A(a4a 'i*re (i
nu&ara
*#l#(ind
nu&eralul
#rdinal
B
E/)li' regulile ,#'ului: la (e&nalul
&eu ei trebuie (a in';ida #';ii iar
eu %#i a('unde )e rand &a(inute (i
%ag#ane. a ur&at#rul (e&nal ei
de(';id #';iii (i ga(e(' re)ede a
'ata &a(inuta li)(e(te. C#)iii 'are
ra()und '#re't )ri&e(' a)lau4e (i
*eli'itari de la Fulger M' Gueen.
Se de(*a(#ara ,#'ul )r#)riu 4i(.
Cer '#)iil#r (a in';ida #';iii, ti&)
in 'are Fulger MC Gueen ia #
&a(inuta la )li&abare. Du)a 'e
de(';id #';iii, #b(er%a 'are
&a(inuta li)(e(te (i ra()und la
intrebarea : 9A 'ata &a(inuta
li)(e(te!". C#)ilul nu&it %a indi'a
%erbal a 'ata &a(inuta li)(e(te.
Fie'are ra()un( '#re't %a )ri&i
a)lau4ele '#legil#r.
C#&)li'area ,#'ului : %#r )le'a
'ate 2 &a(inute de#data .
Edu'at#area )#ate 'ere '#)iil#r (a
ra()unda la intrebari : 'a)'ana.
De e/. )#ate ()une: a )le'at )ri&a
(i ulti&a &a(inuta, da'a e(te
ade%arat '#)iii %#r ()une
ADE7AJAT, da'a e(te *al( %#r
()une FAS.
E/er'itiul
Pr#ble&ati
4area
H#'ul
9Ade%arat=
Fal("
Identi*i'a a
'ata &a(ina
li)(e(te.
Pre'i4ea4a
)ri&a (i
ulti&a &a(ina
Aleg
ra()un(ul
'#re't.
D
E%aluarea Se *a' a)re'ieri a(u)ra e*#rtului
de)u( de '#)ii )entru )arti'i)area
la a'ti%itate. Edu'at#area ,
i&)reuna 'u '#)iii, (tabile(te 'e au
in%atat )e )ar'ur(ul intregii 4ile: (a
'#n*e'ti#ne4e &a(inute (i
%ag#ane, (a nu&ere , (a identi*i'e
li)(a unui #bie't dintr$un (ir
nu&eri' *#r&at, (a '#lab#re4e in
'adrul gru)ului )entru reali4area (i
*inali4area un#r )r#du(e.
7#i darui (ti&ulente tutur#r
'#)iil#r de la Fulger M' Gueen.
C#n%er(atia
E/)li'atia
Sti&ulente A)re'ieri
%erbale
Enu&era 'e
au in%atat (a
*a'a.
E

S-ar putea să vă placă și