Sunteți pe pagina 1din 24

UNIVERITATEA DIN BUCURETI

DEPARTAMENTUL DE NVMNT LA DISTAN FORMARE CONTINU I CONVERSIE PROFESIONAL

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE I TIINELE EDUCAIEI SPECIALIZAREA: PEDAGOGIA NVMNTULUI PRIMAR SI PRECOLAR

PORTOFOLIU PROFESIONAL EXAMEN DE LICEN

Numele absolventului:
VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Bucureti

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Iunie 2011

UNIVERITATEA DIN BUCURETI


DEPARTAMENTUL DE NVMNT LA DISTAN FORMARE CONTINU I CONVERSIE PROFESIONAL

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE I TIINELE EDUCAIEI SPECIALIZAREA: PEDAGOGIA NVMNTULUI PRIMAR SI PRECOLAR

PORTOFOLIU PROFESIONAL EXAMEN DE LICEN (acest portofoliu conine 24 pagini)

Numele absolventului:
VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Bucureti
Pagina 2 din 24 2

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Iunie 2011

PORTOFOLIU PROFESIONAL conine patru documente: Proiectul unei lecii pentru nvmntul precolar Proiectul unei activiti pentru nvmntul precolar. Fia de caracterizare psihopedagogic a unui precolar sau colar mic. Un studiu de caz privind rezolvarea unei situaii de criz educaional ( n grdini sau la clasele I-IV)..

Pagina 3 din 24

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Proiect de lecie
nvtoare: VARNALI (PERJERU) MARICICA Clasa: a III a Aria curricular: Matematic i tiinele naturii Obiectul: tiine ale naturii Unitatea de nvare: Omul i mediul nconjurtor Subiectul: Vieuitoare disprute i pe cale de dispariie Tipul leciei: mixt Durata: 45 minute

Obiective de referin
2.3. s utilizeze simboluri i informaii referitoare la fenomene observate n mediul nconjurtor. 2.4. s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific; 2.5. sa contientizeze efecte ale activitii omului asupra mediului nconjurtor.

Obiective operaionale
La sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1 s enumere cauzele probabile ale dispariiei unor plante i animale; O2 s precizeze trsturi specifice ale animalelor disprute dinozaurii; O3 s enumere animale i plante ocrotite de pe teritoriul rii noastre; O4 s evidenieze msuri de protejare a unor vieuitoare pe cale de dispariie; O5 s prezinte date colectate din surse variate, privind evoluia lumii vii (vieuitoarele disprute sau pe cale de dispariie) O6 s realizeze, pe baza informaiilor colectate, proiecte despre vieuitoare ocrotite de lege.

Pagina 4 din 24

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Resurse
Resurse procedurale A. B.
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, observarea, aprecierea verbal. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

Resurse materiale C. MIJLOACE DE NVMNT: jetoane cu animale disprute, plane exerciii,


laptop i material power point, posturi, fie de lucru, markere, imagini, proiecte realizate de copii.

Instrumente de evaluare Observarea sistematic, proiectul, aprecierea verbal, proba scris, autoevaluare

Bibliografie

Consiliul Naional pentru curriculum, Curriculum naional, Programe colare pentru nvmntul primar clasa a III a

Pagina 5 din 24

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

DESFURAREA LECIEI Etapele leciei (dozarea) 1. Momentul organizatoric (1 min) 2. Verificarea cunotinelor (5 min) Ob op Coninutul instructiv educativ al leciei Activitatea nvtoarei - pregtirea materialelor necesare desfurrii leciei - stabilirea ordinii i linitii n clas - se verific cunotinele nsuite n lecia anterioar Factorii de mediu Activitatea elevilor - se pregtesc pentru nceperea leciei - rspund la ntrebri Care sunt factorii de mediu Cum influeneaz fiecare A Resurse B Frontal C Instrumente de evaluare

Conversaia

Frontal

Prob scris - se solicit completarea rspunsurilor la cele dou exerciii de pe fia de evaluare (anex) - se realizeaz prin extragerea unor jetoane care conin vieuitoare disprute - se comunic elevilor tema i obiectivele urmrite n cadrul leciei O1 - exerciiu Prerea ta conteaz! se solicit - completeaz fia, citesc i corecteaz rspunsurile - citesc de pe jetoane denumirile i le afieaz n centrul unei plane Exerciiul Individual

3.Captarea ateniei (2 min) 4. Anunarea temei i a obiectivelor (1 min) 5. Dirijarea nvrii Pagina 6 din 24

Conversaia Observarea Explicaia

Frontal

Plan i jetoane

Frontal

- elevii scriu pe postituri rspunsul la

Conversaia Exerciiul

Frontal Individuala

Plan Postituri 6

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA (20 min) emiterea unor opinii privind cauzele care au determinat dispariia unor vieuitoare (anex) ntrebarea: De ce crezi c au disprut acele vieuitoare? - rspunsurile se citesc i sunt ataate pe plana cu jetoane - se observ imaginile i rspund la ntrebri Problematizarea

O2 - se prezint un material video intitulat: Vieuitoare disprute i pe cale de dispariie - materialul are un caracter interactiv pe parcursul derulrii sunt adresate ntrebri, sunt explicate noiuni ca: rezervaie natural, braconaj

Conversaia Explicaia Observarea Frontal

Laptop Observarea sistematic

- enumer plane i animale ocrotite de lege: nufrul, laleaua pestri, tisa, floarea de col, vulturul, papucul doamnei, cocoul de munte, capra neagr, dropia, rsul, pelicanul, lebd, zimbrul, etc. - scriu pe caiete Individual

Aprecierea verbal

6. Fixarea cunotinelor (2 min) 7. Evaluarea cunotinelor (10 min) Pagina 7 din 24

- se realizeaz pe tabl o schem n care sunt trecute principalele cauze care pot pune n pericol existena vieuitoarelor si msurile ce pot fi luate pentru protejarea acestora - se realizeaz prin citirea informaiilor de la rubrica Reinem din manual O5 - se propune elevilor O6 realizarea pe echipe a unor proiecte cu tema:

- citesc informaiile din manual - ascult cu atenie i utilizeaz indicaiile i materialele primite i

Proiectul 7

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA Vieuitoare pe cale de dispariie - se distribuie materialele necesare i se dau scurte indicaii privind coninutul proiectului - n timp ce elevii lucreaz se completeaz grila de observaie (anex) - se realizeaz prin completarea unui rebus (anex) - se solicit elevilor s-i autoevalueze activitatea scriind cteva opinii i calificativul pe care i-l acord (anex) - se fac aprecieri colective i individuale cu privire la participarea la lecie realizarea proiectelor - proiectele vor fi ncepute n clas i se vor finaliza, ca tem, pentru acas Explicaia Conversaia Pe grupe Postere Materiale din reviste, internet Imagini Observarea sistematic (grila de observare)

8. Obinerea performanei (3 min) 9. ncheierea leciei (1 min)

- citesc definiiile i completeaz rebusul - i evalueaz activitatea

Observarea Exerciiul

Frontal Individual Individual

Fie de lucru Autoevaluar ea Fie de lucru Aprecierea verbal

Conversaia - ascult i particip la formularea aprecierilor Frontal

Pagina 8 din 24

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

ANEXE Elev:.. FI DE EVALUARE Influena factorilor de mediu asupra corpurilor cu via 1. Realizeaz corespondene, scriind n casete litera corespunztoare factorului de mediu: A) aerul B) temperatura C) lumina D) apa E) solul Data:

variaz de la o zon a Pmntului, plantele i animalele adaptndu-se reprezint mediu de via i pentru unele plante si animale influeneaz viaa plantelor (unele prefer umbra, altele nu) i a animalelor (active ziua sau noaptea) fr de el viaa nu ar exista, fiind prezent pretutindeni n mediul nconjurtor mediu de via din care plantele i procur hrana i n care unele animale i gsesc adpost
2. Completeaz casetele cu cte un exemplu, conform cerinelor: PLANTE - iubitoare de ap - adaptat la secet ANIMALE - este activ noaptea - triete n ap

Pagina 9 din 24

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA FI DE LUCRU REBUS Gsind soluiile corecte pe orizontal, vei descoperi pe verticala A B numele unui animal disprut misterios cu milioane de ani n urm. 1. Surs principal de oxigen, loc minunat pentru drumeii, dar nu pentru aruncat gunoiul! 2. Soarele ne ofer cldura i . (factor de mediu). 3. Omul este dator s protejeze . . 4. Rsul este un animal slbatic .. de lege. 5. Animal masiv , asemntor bourului de pe stema Moldovei, din pcate, pe cale de dispariie. 6. Tierea n exces a pdurilor, gazele de eapament, aruncarea n ap a deeurilor de orice fel produc . 7. Resturile provenite din unele activiti ale oamenilor se numesc .. . 8. Animalele i plantele pe cale de dispariie sunt ocrotite intr-un loc special numit .

Spune-i lui Dino ce i-a plcut n aceast lecie i ce calificativ i acorzi

Pagina 10 din 24

10

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Jetoane - animale disprute

Dinozaurii

Tigrul cu coli de spad

Pasrea Dodo

Tigrul tasmanian

Pagina 11 din 24

11

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA Stegozaurul Mamutul

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PENTRU O ZI Educatoare: Varnali (Perjeru) Maricica Nivel II :5-7 ani TEMA DE STUDIU: Ce i cum vreau s fiu SUBTEMA: Ce miros au meseriile DOMENII EXPERIMENTALE : 1. D.O.S Domeniul om i societate TEMA: Elementele de activitate casnic - Covrigei i pinioare 2. D.L.C Domeniul limb i comunicare TEMA: Ce miros au meseriile de Giani Rodari poezie JOCURI I ACTIVITI ALESE. a. TIIN Bobul de gru sub microscop b. BIBLIOTEC Citim imagini din poezia Bondocel i alege o meserie c. ART Albumul meseriilor FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare, consolidare, aprofundare de cunotine STRATEGII DIDACTICE Mijloace de realizare: Activitate practic gospodrie Poezie Metode i procedee observarea sistematic, explicai, nvarea prin descoperire, demonstraia, exerciiul, problematizarea, discuii n grup, munca independent, lucrul n perechi i aprecieri stimulative. Materiale folosite: plane, jetoane, truse, ingrediente (fin, sare, drojdie, ap cald), microscop, boabe de gru, lipici, foarfece, jetoane cu imagini sugestive, fie de munc independent, personaje din poveti. Forme de organizare:frontal, individual, n grupuri i n perechi SCOPUL ACTIVITII Consolidarea cunotinelor din domeniul gospodresc cu privire la cunoaterea materialelor de lucru specifice activitilor materialelor de lucru specifice activitilor practice, sesizarea modificrilor produse n urma aciunii asupra materialelor de lucru i verbalizarea aciunilor prin folosirea unui limbaj adecvat. OBIECTIVE DE REFERIN: S descrie modul de lucru i etapele parcurse pentru realizarea temei propuse;
Pagina 12 din 24 12

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

S realizeze produse de panificaie simple/pinioare i covrigei; S respecte regulile de igien i securitate pe parcursul preparrii produselor; S mnuiasc corect i lejer instrumentele de lucru; S coopereze i s colaboreze pentru ndeplinirea sarcinilor; S manifeste spirit cooperant n activitatea de grup, comunicnd cu partenerii de joc pentru realizarea unei sarcini comune;

S neleag i s rein mesajul textului (poeziei) raportndu se la cunotinele dobndite; S i mbogeasc vocabularul cu cuvinte noi, utilizdu le n diferite contexte; S i nsueasc corect versurile prin reproducerea contient a acestora; S exprime stri afective sau comportamentale folosindu se de ritm i micare; S asculte cu atenie interpreii i s i coordoneze micrile cu textul jocului. COMPORTAMENTE Ia parte la activitile de joc d nvare n grup; ntemeiaz regulile unui dialog; Rspunde adecvat, verbal sau comportamental la ceea ce i se spune; Ascult i reacioneaz adecvat la poezii transmise de un adult; Dobndete informaii prin ascultarea cu atenie a mesaului; Recit poezii cu respectarea intonaiei, ritmul poeziei n concordan cu mesajul transmis; Cunoate materialele de lucru specifice activitilor practice, sesizeaz i verbalizeaz modificrile produse. Manifest spirit cooperant n activitile de grup. DURATA: o zi BIBLIOGRAFIE: 1. Curriculum pentru nvmntul precolar 2009. 2. Revista nvmntului precolar nr. 1 2 din 2009. 3. Aspecte teoretice i practice n abordarea metodei proiectelor la vrste timpurii Ed. c. glean 2007. 4. Ghid metodologic i aplicativ al educatoarei Ed. Eurodidact 2005. 5. Proiecte tematice orientative Ed. Tehnoart 2003.

Pagina 13 din 24

13

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA se va realiza printr un dialog purtat ntre educatoare i copii pe tema: vreau sa fiu de ajutor. Dup ntlnirea de diminea apare personajul surpriz Scufia Roie cu un co avnd n el pe lng alte bunti i o pine mare, fierbinte ce eman un miros puternic de pine cald. Copiii se vor bucura de surpriz, vor identifica mirosul pinii, apoi pinea se va rupe i va fi mprit pentru degustare. Educatoarea va preciza c Scufia Roie nu tie cum s a fcut aceast pine i de aceea a venit la noi i cu alte produse. n felul acesta s a realizat Anunarea temei i captarea ateniei copiilor pentru activitate. Se trece la identificarea i familiarizarea copiilor cu materialele i ingredientele folosite la prepararea pinii i covrigeilor (fin, ap, drojdie i echipament de lucru). Se vor accesibiliza obiectivele enumerate mai sus, dup care copiii vor pregti aluatul care se va pune la dospit. Cu un alt aluat deja pregtit (de educatoare) copii vor pregti pinioare i covrigei. Se dau la copt iar ct se coc se va interpreta jocul cu text i cntec Brutarii ce va reprezenta momentul de tranziie spre activitatea A.L.A I. Dup terminarea cntecului se va purta o discuie cu privire la alte meserii pe care ei le cunosc i le ndrgesc, dovedind astfel Scufiei Roii ct de ndemnatici i pricepui sunt ei. Se vor descoperi sectoarele de activitate puse la dispoziia copiilor, se va trece pe la fiecare sector, identificnd materialele, anunnd tema i obiectivele. Copiii se vor orienta spre sectorul preferat. I. TIIN Bobul de gru sub microscop Copiii vor studia prin microscop i boabe de gru uscate, ncolite, atacate de boli i duntori. Apoi pe fia de munc independent se va desena atea petiori ct le arat cifra din undia pescarului
II. BIBLIOTEC Citim imagini din povestea Bondcel i alege o

meserie. ntr o minibibliotec copiii vor alege cartea, dup care va urma comentarea secvenelor din povestea cunoscut.
III. ART Albumul meseriilor- copiii vor identifica i clasifica:

meseriaul, materialele i uneltele necesare meseriei alese, dup care vor lipi imagini decupate care n final vor fi asamblate ntr- un album al meseriilor.

Pagina 14 din 24

14

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Educatoarea va urmri ca fiecare copil, dup terminarea sarcinii s treac la un alt sector. La finalul activitii, dup evaluarea sarcinii s treac la un alt sector. La finalul activitii, dup evaluarea i aprecierea lucrrilor, se va juca jocul meterul tmplar ca tranziie spre activitatea experimental D.L.C cu tema: Ce miros au meseriile. ntre timp, produsele de panificaie pregtite de copii s-au copt i eman un miros plcut de vanilie i pine cald. Le voi cere copiilor s sesizeze acest aspect. - A ce miroase la noi n clas? (a pine calda, a vanilie).Deci fiecare meserie are un miros al ei. Anunarea temei se va face direct, iar introducerea n activitate se va realiza prin comentarea planelor cu meseriile de: tmplar, brutar, doctor, ofer, vopsitor, cofetar, ran, pescar. Expuse n faa copiilor. Se va cere precolarului s numere toate meseriile prezentate n tablouri. Astzi vom asculta i vom nva o poezie prin care vom descoperi c fiecare meserie are un miros al ei. Poezia se numete: Ce miros au meseriile? Se vor familiariza copiii cu obiectivele ce se vor urmri pe tot parcursul activitii. Poezia se va recita clar, expresiv i cu intonaie de dou ori, dup care va urma desprinderea mesajului din coninut. Voi relua coninutul poeziei pe uniti logice i voi accentua cuvintele noi sau mai grele ncercnd mpreun cu copiii s gsim cuvinte potrivite (sinonime). Dup repetarea poezie de ctre copii vom formula propoziii cu noile cuvinte nvate: tala, vrafuri, chit, scorioar, brazd afnat, vnjos, trndvie. i pentru c astzi am fost:brutari, doctori, tmplari,buctari etc. vom interpreta dansul ritmic satiric Buctarii veseli. n partea a doua a a activitii se vor scoate valenele educative ale ntregii activiti prin proverbele: Omul muncitor, de hran nu duce dor. Harnic ca o albin, strngtor ca o furnic. Cine nu muncete, n lipsuri triete. n felul acesta s-a realizat A.L.A. III, ocazie cu care se va crea o bun dispoziie n rndul copiilor. La finalul ntregii activiti, copiii vor avea satisfacia muncii lot prin gustarea produselor de panificaie realizate de ei.

Pagina 15 din 24

15

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

FIS PSIHOPEDAGOGIC
NUMELE SI PRENUMELE DATA NATERII ADRESA

Fiecare component (atitudine, pricepere) este notat cu calificativele F. B. FOARTE BINE B BINE S SUFICIENT I INSUFICIENT SOCIALIZARE Vine cu plcere la grdini Se intereseaz de colegii din grup Particip activ la activitile din grdini Susine un efort Accept i respect regulile de via comun (regulile de comportament n grup) i argumenteaz prerile, greelile, gusturile Manifest voina de a nva GRUPA MARE (primul an) GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

COMUNICARE tie s-i exprime gndurile Are vocabular Folosete fraze construite Ia cuvntul n faa unui grup Ascult, rspunde, argumenteaz Povestete respectnd (urmrind) o Pagina 16 din 24

GRUPA MARE (primul an)

GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

16

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA cronologie Utilizeaz n vorbire timpurile: prezent, trecut i viitor Numete literele alfabetului Reproduce pe de rost (oral) un text, o poezie, o poveste, o regul, un rezultat important

ELEMENTE DE LIMBAJ SCRIS Folosete ntr-o manier adecvat diferite instrumente de scris: pix, creion, carioca, creta Reproduce corect grafisme spontane Reproduce trasee personale, trasee model n posturi variate Reproduce semne grafice din ce n ce mai mari i din ce n ce mai mici i repereaz greelile din scriere i le corecteaz Reproduce corect modele, forme, traiectorii propuse de educatoare

GRUPA MARE (primul an)

GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

ACTIVITI MATEMATICE Triaz Claseaz Stabilete corespondena Recunoate culorile Recunoate formele Stabilete noiuni de cantitate Rezolv problemele simple implicnd adunarea i scderea CUNOATEREA MEDIULUI Cunoate elementele componente ale lumii nconjurtoare (corp uman, animale, plante, obiecte) Enumer anotimpurile Numete zilele sptmnii, construiete o cronologie a sptmnii Pagina 17 din 24

GRUPA MARE (primul an)

GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

GRUPA MARE (primul an)

GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

17

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA Exprim oral momentele zilei Cunoate regulile minime de protecie a naturii Manifest disponibilitate n a participa la aciuni de gospodrie, ngrijire i ocrotire a mediului ACTIVITI ARTISTICOPLASTICE MUZICALE i place s predea liber teme plastice specifice desenului Utilizeaz un limbaj adecvat specific activitilor plastice Compune lucrri plastice intr-un mod original (creativ) Reproduce cu uurin formele ritmice i melodice Cnt cu plcere, individual i n grup ACTIVITI PRACTICE Execut att individual ct i n grup activiti de : Decupare Lipire Confecie Manifest interes i spirit cooperant n activitile gospodreti EDUCAIE FIZIC Deplasare Alergare Sritur Crare Echilibru Trre i place s deseneze i se exprim intens prin micare GRUPA MARE (primul an) GRUPA PREGTITOARE (al doilea an) GRUPA MARE (primul an) GRUPA PREGTITOARE (al doilea an) GRUPA MARE (primul an) GRUPA PREGTITOARE (al doilea an)

Observaii eventuale ale educatoarei Grupa mare (primul an) ............................................................. .

Pagina 18 din 24

18

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Grupa pregtitoare (al doilea an) .. Semntura Educatoare Printe Primul an FI PSIHOPEDAGOGIC Certificat de absolvire care ofer o imagine complet asupra viitorului colar; Surs deosebit de important pentru cadrele didactice din nvmntul primar; Asigur continuitate ntre verigile sistemului; Acord suficient atenie punctelor tari i punctelor slabe ale fiecrui precolar; n baza datelor e le ofer nvtorilor se evit suprancrcarea i paralelismul; Alternativ la fia psihopedagogic utilizat de ctre grdinie; Scurt carte de vizit care - i permite nvtorului s identifice principalele caracteristici ale conduitei copilului; Plaseaz prinii i cadrele didactice n relaii de ncredere i transparen (anual fiecare printe informat asupra calificativelor pe care le obine copilul su, drept pentru care semneaz) Al doilea an

Pagina 19 din 24

19

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

STUDIU DE CAZ
SUBIECTUL: A.C.A. DIAGNOSTIC:- handicap locomotor;

- lips de afeciune din partea familiei


Vrsta: 5 ani

Copil care provine dintr-o familie monoparental (prsit de tat, mama plecat la munc n Italia, lsat n grija unei bunici n vrst cu probleme de sntate). Frecventeaz grdinia cu program normal Umbrreti, jud. Galai; Copil cu cerine educative speciale (handicap locomotor); Dispune de stabilitate comportamental, totui uneori devine trist, tcut, retras; Din punct de vedere relaional s-a integrat destul de uor n colectivul grupei, dei era privit de copii intr-un mod aparte fa de restul colegilor; Exercit preferine pentru persoanele care-i acord mai mult atenie, este tolerant i nu se manifest agresiv fa de unii colegi care nu-i neleg suferina fizic i afectiv; nelege i d rspunsuri la solicitrile educatoarei, tie s se prezinte, transmite un mesaj simplu n cadrul unui joc; Evit s vorbeasc cu colegii, cu doamna educatoare despre viaa personal (propria persoan, familie); i place s se joace cu jucrii (uneori se personific, considerndu-le copiii mei.

STRATEGII DE INTERVENIE I. IDENTIFICREA SITUAIEI II. DIGNOZA I PROGNOZA


Colectarea informaiilor s-a realizat prin: Discuii cu familia copilului tutore (bunica) responsabiliti care-i revin n creterea, ngrijirea i educarea copilului; Discuii cu factorii comunitii locale pentru demersurile efecturii unei anchete sociale; Observarea comportamentului copilului vizavi de activitile ce se desfoar n grdini; Observarea comportamentului atitudinii colegilor din grup, vizavi de problemele de sntate pe care le are colegul lor.

Pagina 20 din 24

20

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

FI DE OBSERVAIE A ACTIVITII A.C.A. LA GRADINIA UMBRRETI


COMPORTAMENT INTENSITATE MINIM INTENSITATE INTENSITATE MEDIE MAXIM

- manifest interes, particip la


activiti, contribuind n mod spontan la realizarea sarcinilor propuse de educatoare - este receptiv la observaiile i ndrumrile educatoarei - se antreneaz n activiti, dar ateapt s fie ndemnat, susinut, ncurajat -se integreaz n colectiv, este un bun executant, dar fr a-i argumenta opiniile proprii - particip la activiti mai des din dorina de a fi apreciat pozitiv, ludat - este creativ, pune frecvent ntrebri educatoarei

1 1 1 1 1

2 2 2 2 2

3 3 3 3 3

PLAN DE INTERVENIE SUBIECTUL: A.C.A. LOCUL NATERII: Comuna Umbrreti DIAGNOSTIC:Handicap locomotor ANALIZA CAZULUI, INSTRUMENTE DE EVALUARE UTILIZATE A.C.A. n vrst de 5 ani este un copil cu nevoi speciale(handicap locomotor) provine dintr-o familie monoparental (prsit de tat, mama plecat la munc n Italia, el fiind lsat n grija bunicii;) Este un copil sntos din punct de vedere psihic, dar nu se bucur de afeciunea i sprijinul prinilor. Este contient de handicapul sau, dar caut s se fac plcut i util n faa colegilor ct i n faa personalului din grdini (cadre didactice, personalul de ngrijire). Dei e lipsit de cldura familiei se bucur de afeciunea i atenia ce i se acord n grdini copiii fiind stimulai de ctre educatoare s manifeste

Pagina 21 din 24

21

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

nelegere, toleran i stim fa de colegul lor. Contient fiind de acest aspect manifest deschidere i dorin de cunoatere permanent. Pe parcurs copilul a devenit comunicativ, pune multe ntrebri, rspunde cu plcere sarcinilor propuse, primete mesaje, ndeplinete instruciuni simple pe msura posibilitilor sale, dei are un handicap locomotor se strduiete s ctige autonomie n activitatea din grdini. Totui la sfritul programului cnd copiii merg acas i sunt luai de ctre prini, atitudinea lui A.C.A. se schimb, devine trist, retras i uneori pune ntrebri cu privire la identitatea personal(de ce nu vine i la el mama sau tata s-l ia acas, de ce bunica ntrzie mereu). Principalele metode de evaluare care au fost utilizate au fost observaia, testul Omuleul, Copacul familiei mele. Utiliznd metoda observaiei sau remarcat urmtoarele aspecte: Reuete s rezolve sarcinile cerute, cu att mai mult dac este apreciat, ludat; n cadrul jocurilor i activitilor alese i concentreaz atenia asupra anumitor jucrii pe care le consider: copiii mei; La jocul de construcii i construiete un castel n care va locui cu mama de care i este foarte dor, cu bunica i cu colegii din grdini; La testul copacul familiei mele n ramurile copacului nu apare dect bunica, motivnd c bunica este singura persoan cu care locuiete. CONCLUZIA Copilul i concentreaz dragostea asupra mediului care l consider cel mai apropiat (jucrii, colegi), manifestndu- se cum i ar fi dorit s se comporte prinii lui. Este capabil de mult afeciune pe care nu are cui s o ofere, de aceea este foarte ataat de colegi i de personalul din grdini. RECOMANDRI Frecventarea cu regularitate la grdini mediu care i ofer siguran i afeciune; ncurajarea, stimularea copilului n plan afectiv, implicarea lui n diferite sarcini care s i dea ncredere si s i promoveze stima de sine; Oferirea de stimulente ori de cte ori o merit; S i se vorbeasc cu calm, conferindu- i se astfel siguran i securitate.
RECOMANDRI PENTRU GRDINI N PARTENERIAT CU COMUNITATEA LOCAL

Individualizarea metodelor folosite pentru copiii cu nevoi speciale i lipsii de afeciunea familiei;
Pagina 22 din 24 22

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Preocuparea condiiilor i materialului de sprijin care sa i fac accesibil participarea la toate activitile; Construirea unei imagini pozitive despre sine pe fondul unor activiti de grup orientate spre valorizarea posibilitilor fiecruia, pe un sistem de relaii pozitive ntre educatoare, copil i ntre copii; Oferirea asistenei i ngrijirii necondiionate din partea comunitii pentru asigurarea de anse egale n educaie i dezvoltarea deplin indiferent de religie, etnie nevoi speciale; Promovarea unor aciuni complexe de asisten psihopedagogic, dar i medical, social din partea factorilor implicai; Studierea integral a realitii din familia copilului de ctre grdini i comunitatea local; Coerena i continuitatea n demersul educaional s fie asigurate prin relaiile de parteneriat autentic ntre grdini, familie, comunitate pentru a suplini lipsa de interes i afeciune din partea adulilor din familia copilului; Grdinia n parteneriat cu comunitatea local s respecte n sensul cel mai strict drepturile copilului i principiile care stau la baza practicilor n sprijinul copiilor cu nevoi speciale.

SUBIECT:A.C.A. Vrsta: 5 ani Tipuri de Instituia Competene (ce servicii recomandat poate s fac i ce i place s fac) Educaional Grdinia cu Cunoate de orar normal obiectele din cunoatere Umbrreti jur, plante, i nvare animale, fenomene specifice anotimpurilor, numr, triaz, i place s cnte. Are preferine pentru anumite jucrii cu care se joac. Relaioneaz uor cu
Pagina 23 din 24

Dificulti

Prioriti ce trebuie s achiziioneze

Se Sprijin, deplaseaz ncurajare greu; - nu beneficiaz de afeciune din partea familiei

Se deplaseaz
23

VARNALI E. (PERJERU) MARICICA

Social

Medical

persoanele Grdinia, implicate n reprezentani sprijinirea lui; se ai proteciei bucur cnd copilului, copiii i acord primrie atenie; se integreaz uor n acele activiti iniiate de persoanele care ncearc si compenseze lipsa de afeciune din familie. Clinici, specializate, sprijinul unui psiholog

greu; pune ntrebri legate de indentitatea personal (lipsa ndelungat a mamei, absena tatlui)

S capete o mai mare ncredere n forele proprii i n cei care l ncurajeaz i se ocup de educaia i protecia lui.

Nu poate merge; i dorete o familie

Recuperare fizic; sprijin n plan psihologic

BIBLIOGRAFIE 1. Asociaia CREATIV, Ghidul Animatorului socio educativ; 2. Collen Bane, Bun dimineaa, m bucur c eti aici, Ed. Romedia, Bucureti, 2004; 3. Latz, R, Pedagogia Waldorf. Un drum ctre un nvmnt mai uman, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1994

Pagina 24 din 24

24

S-ar putea să vă placă și