Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

LICEUL TEHNOLOGIC ,,LIVIU SUHARIACOBENI


Profesor: Romaniuc Iuliana
Data: .04.2015
Clasa: a X-a
Durata: 50 minute
Modulul I: SERVICII HOTELIERE
Titlul leciei: ,,Primirea si transmiterea corespondentei
Tipul leciei: Mixt
U20 Servicii suplimentare prestate turitilor:
C1 Primete i transmite mesaje i coresponden pentru turiti
C3. Presteaz servicii suplimentare
Rezultatul nvrii : Sa primeasc i sa transmit mesaje i corespondena pentru turiti
Obiective operaionale: La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
O1: S enumere i s cunoasc componentele produselor i serviciilor hoteliere;
O2: S respecte normele de calitate privind produsele i serviciile hoteliere;
O3: S specifice caracteristicile calitii serviciilor hoteliere;
O4: S demonstreze c sunt capabili s pun n practic cunotinele acumulate privind primirea,
transmiterea mesajelor i a corespondenei.

Strategii didactice:
Metode i procedee: Expunerea, conversaia, activitatea pe grupe, rezolvarea de sarcini, jocul de rol,
prezentarea Power-Point;
Mijloace i materiale: Fie de lucru, videoproiector.
Forma de organizare a activitii: Frontal, individual i pe grupe;
Bibliografie: - Manual pentru clasa a X-a Turism si alimentaie, Editura CD. PRESS, Bucureti, 2011

1
PROIECT DIDACTIC

Stiluri de
Timp Resurse
Scopul predrii Strategii de predare Strategii de nvare nvare
alocat
V A P
Organizarea clasei Elevii pregtesc
Profesorul organizeaz clasa pentru lecie. materialele necesare X X X
Face prezena. pentru lecie i anun
Pregtirea materialelor necesare absenii.
1. Generarea Portofolii, fie de lucru,
5 min. entuziasmului i a de documentare
interesului Pregtirea fiei de evaluare
Pregtirea temei Elevii se pregtesc
Enunarea obiectivelor pentru fia de evaluare X X
- Captarea ateniei clasei Elevii sunt ateni la X
- Anunarea modului de desfurare a activitii. modul de desfurare a
activitii
Profesorul distribuie fiele de evaluare.
2. Reactualizarea Care sunt principalele reguli de comportament care trebuie
5 min. cunotinelor respectate pe parcursul prestrii serviciilor ctre clieni? Elevii completeaz cu X X X Fie de evaluare
dobndite anterior Ce factori influeneaz calitatea unui serviciu? atenie fiele de
evaluare
Anunarea noii lectii ,,Primirea si transmiterea corespondentei si a Prezentri Power Point,
temei de lucru
Elevii sunt mprii in 3 grupe, fiecare grupa primind cate o
sarcina. Elevii vor participa
Echipa nr.1: efectiv la derularea X X X Fise de lucru
- Salut i personalizeaz relaia cu persoana care aduce activitilor propuse.
3. Activitatea de corespondena.
80 primire si distribuire - Selecteaz corespondena special i verific dac destinatarul
min. a corespondentei (joc acesteia se afla n hotel sau urmeaz s soseasc. Prezentri Power Point,
de rol) si la final - nregistreaz intr-un caiet special aceasta categorie de
autoevaluarea si corespondent.
evaluarea fiecrei - Distribuie imediat corespondenta special destinatarului si are X
grupe grija ca acesta s semneze de primire in caietul pentru evidenta Fise de lucru
corespondentei.
2
Echipa nr.2:
- Salut si personalizeaz relaia cu persoana care aduce/preia
corespondena.
- Restituie postaului corespondena special destinat clienilor
care nu se afl in hotel. X X X
- mparte restul corespondenei in trei categorii:
Pentru clienii nregistrai;
Pentru clienii care vor sosi; Prezentri Power Point,
Pentru clienii plecai. Elevii vor participa
- Noteaz pe plic ora si data primirii corespondenei. efectiv la derularea
activitilor propuse. X
Echipa nr.3: Elevii sunt ateni si
- Salut si personalizeaz relaia cu persoana care aduce noteaz in caiet ideile
corespondena. principale. Fise de lucru
- Distribuie corespondena destinat clienilor astfel:
Aeaz la panoul de chei sau intr-un spaiu special amenajat
corespondena destinat clienilor prezeni si nmneaz acestora la
10 urmtoarea ntlnire;
min. Reexpediaz corespondena destinat clienilor plecai conform X X X
precizrilor acestora sau o pstreaz daca acetia vor reveni in
curnd;
Pstreaz corespondena destinat turitilor care urmeaz s
soseasc intr-un fiier alfabetic.
- nmneaz corespondena numai personal destinatarului la prima
ntlnire cu acesta.
- nmneaz corespondena destinat hotelului, managerului.
Moment de lectura. Profesorul citete un text, iar elevii vor avea de
notat ideile principale, urmnd sa rspund la cteva ntrebri.

3
FI DE LUCRU

ECHIPA NR.1
- Saluta si personalizeaz relaia cu persoana care aduce corespondenta.
- Selecteaz corespondena special i verific dac destinatarul acesteia se afla n hotel sau urmeaz s soseasc.
- nregistreaz intr-un caiet special aceasta categorie de corespondenta.
- Distribuie imediat corespondenta speciala destinatarului si are grija ca acesta sa semneze de primire in caietul
pentru evidenta corespondentei.

FI DE LUCRU

ECHIPA NR.2
- Saluta si personalizeaz relaia cu persoana care aduce/preia corespondenta.
- Restituie postaului corespondenta speciala destinata clienilor care nu se afla in hotel.
- mparte restul corespondentei in trei categorii:
Pentru clienii nregistrai;
Pentru clienii care vor sosi;
Pentru clienii plecai.
- Noteaz pe plic ora si data primirii corespondentei.

4
FI DE LUCRU

ECHIPA NR.3

- Saluta si personalizeaz relaia cu persoana care aduce corespondenta.


- Distribuie corespondenta destinata clienilor astfel:
Aeaz la panoul de chei sau intr-un spaiu special amenajat corespondenta destinata clienilor prezeni si nmneaz acestora la urmtoarea
ntlnire;
Reexpediaz corespondenta destinata clienilor plecai conform precizrilor acestora sau o pstreaz daca acetia vor reveni in curnd;
Pstreaz corespondenta destinata turitilor care urmeaz sa soseasc intr-un fiier alfabetic.
- nmneaz corespondenta numai personal destinatarului la prima ntlnire cu acesta.
- nmneaz corespondenta destinata hotelului, managerului.

Moment de lectura
O alta abordare privind evaluarea calitii serviciului este considerata ca o evaluare a calitii serviciilor, astfel fiind luate in
considerare urmtoarele categorii de ,,factori critici de succes acetia fiind urmtorii:
calitatea serviciului de primire si distribuire a corespondentei (sensibilitate, estetica, curenie/ordine, confort,
amabilitate, comunicare, politee, competenta, acces)
2. inovaie.
Regula celor ,,10 privind servirea clienilor: Ca sa obii un client costa 10 uniti bneti, l poi pierde in doar 10 secunde
si ii trebuie 10 ani pentru al recupera sau ai rezolva problemele.

ntrebri : 1. Ce condiii trebuie sa ndeplineasc lucrtorul hotelier care primete si distribuie corespondenta?
2. Daca un client este cutat de ctre o persoana din afara hotelului si acesta nu se afla in hotel cum reacionam?

S-ar putea să vă placă și