Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a II-a
Propunătoare:
Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură
Subiectul lecţiei: Măsurarea lungimilor. Metrul
Tipul lecţiei: de transmitere de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei:formarea deprinderilor de a aplica cunoştinţele despre unităţile de măsură pentru lungime
învăţate,.în rezolvarea diferite exerciţii şi probleme .

Obiective de referinţă:

 2.11 – să măsoare şi să compare lungimea, capacitatea sau masa unor obiecte folosind unităţi de

masură nonstandard adecvate, precum şi următoarele unităţi de măsură standard: metrul, litrul,
kilogramul;

 4.1. – să manifeste o atitudine pozitivă pentru aflarea rezultatelor unor exerciţii şi probleme.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul activităţii, elevii vor fi capabili:


a) cognitive:
OC 1- să recunoască unităţile de măsură pentru lungime şi instrumentele necesare măsurării
obiectelor , în situaţii date.
 Nivel -minimal: recunoaşterea obiectelor ce pot fi măsurate ca lungime şi a unor instrumente de
măsură;
-mediu: recunoaşterea obiectelor măsurabile, a instrumentelor folosite pentru exprimarea
lungimii, lăţimii, înălţimii acestora;
-maximal: recunoaşterea şi denumirea cu uşurinţă a obiectelor şi mărimilor măsurabile, a
unităţii de măsură standard (metrul), precum şi a instrumentelor de măsură
utilizate.

OC 2- să efectueze exerciţii de adunare şi scădere folosind unităţi de măsură învăţate;


 Nivel -minimal :efectuarea exerciţiilor în care se operează cu unitatea de măsură principală
metrul;
-mediu: efectuarea exerciţiilor în care se pot folosi alte unităţi de măsură, precum kilometrul
sau centimetrul, subliniindu-se importanţa folosirii acestora în viaţa oamenilor;
-maximal: efectuarea exerciţiilor cu unităţile de măsură învăţate şi folosirea lor în viaţa
cotidiană;

OC 3 –să rezolve şi să compună probleme cu unităţile de măsură învăţate:

 Nivel -minimal :compunerea (după desen) şi rezolvarea problemelor cu două operaţii, utilizând
ca unitate de măsură- metrul;
-mediu :compunerea (după exerciţiu) şi rezolvarea problemelor cu două operaţii, utilizând
ca unitate de măsură- metrul;;
-maximal: compunerea şi rezolvarea problemelor cu unităţile de măsură învăţate, *( folosirea
mărimilor în raport cu contextul realităţii);
OC4 - să execute măsurători folosind instrumentele de măsură prezentate;
 Nivel - minimal: măsurarea lungimii şi lăţimii obiectelor prin folosirea unităţilor şi a
instrumentelor de măsură corespunzătoare;
-mediu: să realizeze măsurători ale obiectelor prezentate, prin utilizarea unităţilor de măsură
standard sau nonstandard, conştientizând necesitatea unităţilor etalon;
- maximal- să execute măsurători cu uşurinţă, operând cu unităţile învăţate şi folosind diverse
instrumente de măsură;

b) psiho-motorii:
OP1- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;
OP2- să manevreze corect instrumentele de lucru;

c) afectiv-atitudinale:

OA1 -vor manifesta interes faţă de lucrul în grup;


OA 2- se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini date;
Resurse:
A. bibliografice:
1. oficiale
*Curriculum Naţional , Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998;
*Mogoş M., Pacearcă Ş., Matematică, manual pentru clasa a II- a, Ed. Aramis, 2004;
2. ştiinţifice
*Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe, Aritmetica pentru învăţători, Bucureşti, Editura Didactică şi
Pedagogică, 1977, pp. 286-291;
3.metodico-didactice:
*Metodica predării matematicii la clasele I-IV,Manual pentru liceele pedagogice, clasele XI-XII,
Bucureşti, Ed. Did. şi Ped. , 1988;
*Mihaela Neagu, Constantin Petrovici, Aritmetica prin exerciţii şi probleme, ciclul primar, Iaşi, Editura
„Gama”, 1993, pp. 72.

B. metodologice:

a) strategia didactică: deductivă, algoritmică;


b) metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea,
algoritmul de calcul, munca indepenentă, învăţarea prin cooperare, jocul didactic.
c) mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşă, jetoane mobile,metru de croitorie, ruletă, metru de
tâmplărie, materiale textile de diverse lungimi, gărduleţe de lemn, recompense: medalioane ilustrate.

d) forme de activitate: frontală, individuală, grupe (7-8 elevi );

e) forme de evaluare: evaluare orală, probă scrisă, probă practică, observare sistematică;

C. temporale: 45-50 minute

D. umane: 22 elevi

E. spaţiale: sala de clasă


Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor

1 Momentul organizatoric - Amenajarea sălii de grupă


- Formarea grupelor de
Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a elevi.
activităţii.

2.Captarea şi orientarea atenţiei


..Legenda ciocârliei.
Ce legendă aţi citit la lectură?

Am primit un mesaj lăsat de această pasăre călătoare în Un elev rosteşte cuvintele


zborul ei .Solicit un elev să citească versurile propuse. ciocârliei.
3.Reactualizarea cunoştinţelor anterior învăţate

Pe cine doreşte să întâlnească pasărea ?


Cum putem să măsurăm lungimea distanţei dintre cei doi
fraţi ?
Ce alte unităţi de măsurat lungimea aţi învăţat ? .. cu palma, cu cotul , pasul..
Cum am putea măsura această lungime ? .. cu pasul.
Haideţi să măsurăm distanţa de la ciocârlie la soare . Elevii solicitaţi vor efectua:
paşi de furnică;
paşi de pitic şi
Pe planşă se notează rezultatele măsurării. paşi de uriaş.
4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Am observat că această lungime a fost măsurată şi am Elevii scriu in caiete titlul


obţinut 3 rezultate diferite. Pentru a afla lungimea acestei lecţiei,
distanţe vom utiliza metrul.
Metrul este o unitate de măsură, cu ajutorul căruia putem Data 10.05.2012
stabili exact lungimea unor corpuri sau anumite distanţe. Măsurarea lungimii
Notez pe tablă titlul lecţiei. Metrul
5. Dirijarea învăţării Copiii dau diferite exemple:
 Lungimea clasei
Ce lungimi putem noi măsura?  Lungimea curtii
 Latimea bancii
 Inaltimea peretelui
 Inaltimea usii
 Muntele ..
 Podul …
Pentru a măsura lungimea acestora se utilizează metrul.
Elevii notează definiţia în
Prezint instrumentele de măsurat cel mai des întâlnite: caiete.
Metrul 1 metru = 1 m
 de croitorie
 de tâmplărie Unitatea principală pentru
 ruleta măsurarea lungimii este metrul.

Fiecare grupă va avea de măsurat anumite obiecte Elevii identifică fiecare


necesare prinţesei Lia. instrument prezentat si le
Îndrum activităţile fiecărei grupe. denumesc corect.
 I grupă – material textile
pentru confectionare unei
rochii
 cu ajutorul
metrului de croitor
 a II-a grupă – gardul ce
imprejmuieste castelul
 Cu ajutorul
metrului de tamplarie
 a III-a grupă –lungimea
gardului grădinii de flori a
palatului
 Cu ajutorul ruletei

6. Obţinerea performanţei

Fiecare elev va primi o fişă de lucru , având următorii


itemi :

2.Un om are un ogor lung de


1 . Calculaţi :
2 m + 37m = 444 m - 35m = 894 m.El cultiva,364 m cu
cartofi,iar restul cu fasole.
478 m + 265 m = 72 m - 54m =
Ce lungime din ogorul sau
651m – 35m + 26m= va fi cultivat cu fasole?

Se vor respecta etapele rezolvării unei probleme:citirea


enuntului,extragerea datelor,stabilirea a ce se cunoaste in
problema,ce nu se cunoaşte ,ce se cere spre rezolvare,ce
trebuie aflat pentru a răspunde cerinţei problemei.

7. Evaluarea cunostintelor dobândite

Exerciţiu- joc: ,,Cine ajunge primul ?” Fiecare elev calculează


individual distanţele, apoi le
Pe fişele de evaluare va fi ilustrată problema: compară.

Albinuta Zuzu si albinuta Zizi zboară spre un cais inflorit.


Care ajunge mai repede?

Calculaţi suma distanţei parcurse de fiecare albină pentru


a afla cine are cea mai scurtă distanţă de parcurs.

8. Aprecierea activităţii

Ca răsplata pentru munca voastră, prinţesa va oferi ca Elevii răsplătesc prinţesa


recompensă nişte medalioane.
pentru surprizele oferite cu un
cântec vesel de primăvară.

Învaţă de la păsări să fii mereu în zbor !

S-ar putea să vă placă și