Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

“CE MIROS AU MESERIILE?”

DATA:

GRUPA: mare - pregatitoare

DURATA: 25-30 minute

EDUCATOARE:

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA: Poezia “Ce miros au meseriile?”de Gianni Rodari

TIPUL ACTIVITATII: Memorizare

MODUL DE REALIZARE: Individual, in grupuri mici si frontal

OBIECTIVE CADRU :

- Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral.

- Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor

structurilor verbale orale.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

- Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate

de vorbitor, cat si in calitate de auditor.

- Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a


inteles.

- Sa recepteze un text care i se citeste intelegand in mod intuitiv caracteristicile

expresive si estetice ale acestuia.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

- Sa audieze cu atentie o poezie, sa retina ideea acesteia si sa demonstreze ca a

inteles-o.

- Sa asculte si sa reactioneze adecvat la poezia transmisa prin citire.

- Sa demonstreze intelegerea poeziei apeland la memorarea si redarea acesteia.

STRATEGII DIDACTICE:

-METODE DE PREDARE-INVATARE :

 Explicatia

 Conversatia

 Exercitiul

 Demonstratia

 Observatia

-MIJLOACE DE INVATARE:

 Textul poeziei

 Ghicitori

 Planse

 Premii

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

-Poezia”Ce miros au meseriile?”de Gianni Rodari

-“Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii”

DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENTELE CONTINUTUL ACTIVITATII METODE DE MIJLOACE DE
ACTIVITATII PREDARE- INVATAMANT
INVATARE
1. Momentul -asezarea mobilierului in forma de
organizatoric semicerc
Text cu poezia
- asezarea materialelor pe masa
educatoarei Ghicitori

- aranjarea copiilor pe scaune


2. Captarea - le voi spune copiilor cateva ghicitori: Conversatia Ghicitori
atentiei
"Cin’te asculta si-ti prescrie/Cum sa iei o Explicatia
doctorie?”(Medicul)
Observatia
„Cine isi castiga
banul/Manuind atent
volanul?”(Soferul)

3. Anuntarea Astazi vom invata poezia "Ce miros au Conversatia Text cu poezia
temei si a meseriile?”de Gianni Rodari. La sfarsitul Explicatia
obiectivelor activitatii noastre voi va trebui sa recitati
corect si expresiv intreaga poezie. Cei
mai buni recitatori vor fi recompensati cu
premii .

4. Dirijarea Voi recita poezia (cu claritate si Demonstratia


invatarii expresivitate). Voi recita poezia pe
fragmente, explicand continutul acesteia . Explicatia
Memorarea poeziei se va face pe strofe si
integral, individual, pe grupuri mici si cu Exercitiul
intreaga grupa de copii. Se memoreaza
prima strofa, apoi se memoreaza celelalte,
de fiecare data reluandu-se si strofa
anterioara.

5. Obtinerea Copiii vor recita poezia pe fragmente sau Exercitiul


performantelor integral. Se apeleaza atat la recitarea
individuala, cat si la recitarea colectiva(pe
grupe mici sau cu intreaga grupa)

6. Asigurarea Se va recita poezia de catre un copil si se Conversatia


conexiunii va fixa titlul precum si mesajul transmis Exercitiul
inverse de aceasta.
(feed-back).
7. Evaluarea Voi face aprecieri individuale si colective Conversatia Premii
performantelor asupra modului in care au participat copiii
la activitate. Copiii vor fi recompensati
pentru participarea cu interes la activitate
si cei mai buni recitatori vor fi premiati.

Cumpăna si cu mistria De n-ar fi el să umble la motor,


Ii arata meseria. N-ai sui în ascensor.
(Zidarul) (Mecanicul)
Cin te asculta si-ti prescrie Poartă haine din inele
Cum sa iei o doctorie? Și se-avântă sus spre stele.
(Medicul) (Cosmonautul)

Cine-i harnic, muncitor Cu ciocan, clei și rindea


Pe tarla si pe ogor, Face mobila așa,
Pentru hrana tuturor? Ca să-ți placă mie, ție,
(Agricultorul) Să ghicească cine știe.
(Tâmplarul)

Cine coase cu mult spor Toată ziua el tot sapă


Stofa, pânza si mătase Din adâncuri ca să scoată
In folosul tuturor? Pentru țară mult cărbune
(Croitorul) Cine știe cum îi spune?
(Minerul)

Cine isi câştiga banul Nu știu cum de reușește


Mânuind atent volanul? Cum e vremea ne vestește.
(Şoferul) ( Meteorologul)

In clasa pe orişicine, Toată ziua el vopsește


Il invata ce e bine? Pereții îi împodobește.
(Invatatorul) ( Zugravul)

Cum îi spune celui care Cine vrea o haină bună


Pune trenul în mișcare? E destul numai să spună
( mecanicul de locomotivă) Iară tata de îndată
Iscusința și-o arată.
( Croitorul)
Alb halat îmbracă tata
La spital când vine,
Spune-i numai ce te doare,
El te face bine.
(Medicul)

CE MIROS AU MESERIILE?
Gianni Rodari
Oricare meserie
Are-un miros copii!
A coca si placinte
Miroase-n brutarii.

Soferul are-n haina


Mirosul de benzina
Un muncitor, mirosul
De-uleiuri de masina.

In orice tamplarie,
În sat sau în oraş,
A scânduri noi miroase
A vrafuri de talaz.

Un vopsitor miroase
A lacuri de vopsit.
Geamgiu-ntotdeauna
Va mirosi a chit.

Miroase cofetarul
A nuci si scortisoara
Iar un halat de medic
A doctorie-amara.

Va mirosi a peste
Pescarul cel vanjos.
Si numai trandavia
Nu are un miros.

S-ar putea să vă placă și