Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
la educația muzicală
Realizat de :
Liliana Cîșlaru ,
profesor de ed.muzicală ,
2013
Data 29.11. 2013
Clasa a VI -a
Subiectul lecției „ Imaginea naturii în creații de muzică populară (creații instrumentale, folclor
ocazional ).
Competența specifică
- Identificarea mijloacelor de expresivitate muzicală în corespundere cu rolul fiecăruia în redarea imaginii
artistice și a mesajului ideatic al lucrării
Subcompetența Identificarea procedeelor de redare a imaginilor muzicale ale naturii : imitații directe
(onomatopeice ) și indirecte , reproduceri și desrieri muzicale , sugestii muzicale spațiale , de lumină ,
culoare , de statism și mișcare .
Obiective operaționale:.
1. Cunoștințe :
1.1.Să cunoască creațiile muzicale populare ( creații instrumentale și din folclorul ocazional) în care
sînt redate imaginile naturii .
2.Competențe :
2.1 .Să determine temele muzicale care reflectă imaginea naturii din creațiile „ Ciocîrlia ” și
„ Dimineața în sat ”
2.2.Să identifice mijloacele de expresivitate muzicală și procedeele de redare a imaginilor naturii în
muzica populară ( creații instrumentale și creații ale folclorului ocazional ) .
2.3. Să interpreteze expresiv creațiile muzicale : Colindul , Sorcova ,Lăzărelul , Caloianul , Paparuda ,
Drăgaica .
3.Atitudini :
3.1 .Să manifeste interes pentru creațiile muzicale populare din folclorul ocazional.
Strategii educaționale :
a) Metode :
Clasice – conversația , discuția dirijată ,interogare multiprocesuală , exercițiul .
Moderne - asalt de idei , problematizare,ciorchinele ,diagrama Venn.
Specifice învățămîntului muzical – metoda acțiunii emoționale , metoda creării ambianței artistice ,
analiza și caracterizarea muzicală , .
b) Conținut muzical : A .Botoșanu „ Dimineața în sat ” , Colindul , Sorcova ,Lăzărelul , Caloianul ,
Paparuda , Drăgaica
c) Resurse : calculator , PPT , poster „ Folclor ocazional ”, „ Imaginea naturii în cîntecul popular ” ,
fișe , atribute conform creațiilor folclorului ocazional , clopoței , manual de ed.muzicală cl.VI-a ( editura
„ Știința ” 2006 ‚și 200 - ).
d) Tehnici de evaluare : individual , în grup , frontal .
Scenariul lecției :