Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Instituția:
Învățător: Bonțoi Elena
Clasa: a VII-a
Data: 01.02.2018
Disciplina: Limba și literatura română
Durata lecției: 45 minute
Unitatea de învățare: 9. Balada cultă. Verbul
Subiectul lecției: Modul conjunctiv al verbului.
Subcompetențele curiculare: 5.1. Producerea unui discurs pe o temă dată
(gen, descriere, narațiune, monolog, reproducerea spuselor cuiva, prezentarea
unui fapt divers, a unui eveniment cultural, a opiniilor proprii, rezumatul unui
text literar/științific).
9.1. Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în procesul d analiză a
textului.

Obiective operaționale:
 să își amintească modurile verbului(personale/nepersonale);
 să explice diferența de sens între formele verbele;
 să plaseze în enunțuri ortogramele: să-ți, să mă, să ne, să-și;
 să conjunge verbele la timpul și modul conjunctiv;
 să plaseze adverbele: nu, mai, tot pe lângă verbele conjugate;
 să lanseze oral câteva apeluri către colegi, utilizând interjecția ”hai” ca
regent.
Tipul lecției: comunicare de noi cunoștințe.

Tehnologii didactice:
Metode didactice: conversația, explicația, exerciții, lucru în perechi.
Material didactic: anexă
Bibliografie: Manual de limba și literatura română clasa a VII-a, Editura
Știința, 2012;
SCENARIUL LECŢIEI

Evenimente Ob. Activitatea învăţătorului şi a Metode şi Evaluare


instrucţionale elevilor procedee
EVOCARE Organizarea clasei pentru a începe lecţia.
Apelul elevilor.
Profesorul va începe lecția cu definiția
de mod. Definiția orală
Modul este o categorie gramaticală
specifică verbului, care indică raportarea
acțiunii, întâmplării sau stării pe care
acesta o exprimă la realitate. Modul unui
verb este asociat șu cu alte categorii ale
acestuia, cum ar fi timpul și aspectul.
În gramatica limbii române, modurile
verbelor sunt împărțite în două categorii:
moduri personale (predicative) și moduri
nepersonale (nepredicative).
Verbele la moduri personale
(predicative) pot, spre deosebire de cele
la moduri nepersonale, forma un predicat
fără ajutorul unui verb auxiliar. Există
cinci moduri personale și patru moduri
nepersonale ale verbelor în limba
română.
01 Elevi care moduri ale verbelor
cunoașteți?
Elevii vor da răspunsuri.
Modurile personale (predicative)
ale verbelor în limba română sunt:
 Indicativul – mod personal care
exprimă, de obicei, o acțiune
prezentată de către vorbitor ca
reală;
 Conjunctivul – mod personal
care exprimă o acțiune posibilă sau
realizabilă;
 Condițional-optativul – mod
personal care exprimă o acțiune
dorită;
 Prezumtivul – mod personal care
prezintă acțiunea ca presupusă,
bănuită sau probabilă;
 Imperativul – mod verbal
personal prin care se exprimă un
ordin, o interdicție, un sfat, un
îndemn, o rugăminte etc. a
subiectului;
Modurile nepersonale (nepredicative)
ale verbelor în limba română sunt:
 Infinitivul – Mod nepersonal,
considerat drept forma-tip a
verbului și care denumește
acțiunea exprimată de verb fără
referire la nuanțele ei modale,
temporale sau personale;
 Gerunziul – Mod nepersonal, de
obicei nepredicativ, simplu, care
exprimă acțiunea în desfășurare,
fără referire la autorul ei sau la
momentul în care se petrece
acțiunea;
 Participiul – Mod nepersonal și
nepredicativ, cu forme deosebite
după gen și după număr, denumind
acțiunea suferită de un obiect;
 Supinul – Mod nepersonal al
unui verb, precedat în mod
obligatoriu de una dintre
prepozițiile „de”, „la” etc., având
aceeași formă ca participiul trecut,
de care se deosebește prin aceea că
nu este variabil.
Profesorul va anunța subiectul lecției:
Modul conjunctiv.
Profesorul va propune elevilor să
deschidă manualele la pag.94
02 Profesorul propune elevilor să explice
diferența de sens între formele verbelor.
Ex.2 pag. 94
Elevii vor da răspuns la exercițiu oral.

REALIZAREA Profesorul va împărți clasa în două


SENSULUI grupe:
Igr va da răspuns la ex.5 pag 94
IIgr va da răspuns la ex.6 pag 94
03 Ex.5 pag.94
Trebuie să-ți spun ceva important.
Tu să mă fi cunoscut ai fi știut că nu aș
face așa ceva.
Nu ar trebui să ne luăm după alții ce
zic.
Ar fi minunat ca ea să-și vadă de
familia lui.
Ex.6 pag.94
O4 Eu mi-am pus în gând să scriu o carte.
Eu să merg la bunici am promis.
Mama să țese s-a învățat de la bunica.
REFLECŢIE 05 Elevii vor da răspuns la ex.7 pag.94 oral Exercițiu frontală
după care va explica:
Adverbele se pun de obicei înainte sau
după verb. Și acestea pot schimba
înțelesul/sensul propoziției.
Dacă punem adverbul ”

04 Figuri de stil în perechi

Exemple

comenta individuală
EXTINDERE 04 Profesorul va prezenta elevilor PowerPoint frontală
imagini în PowerPoint pentru a
accentua și a comenta simbolul
apei.
Rezumați textul în limita de 5
05 rânduri.

TEMĂ PE Să scrie o compoziție de o pagină Compoziție Individuală


ACASĂ în care să exprime opinia privind
personalitatea lui Alexandru cel
Mare folosind figuri de stil.

S-ar putea să vă placă și