Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Antonie Ana Maria

TEMA: Când/cum şi de ce întâmplă?


SUBTEMA: Toamnă, toamnă harnică şi de daruri darnică!

TEMA ZILEI: “Veselie si harnicie in culorile toamnei “(activitate integrata)


TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea, sistematizarea si evaluarea de
cunostinte si deprinderi

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

DȘ – „Grupează fructele şi legumele” (fișe de lucru)


DLC - „Ce ştii despre mine?” (joc didactic)
DEC - Măşti pentru carnaval (activitate practică)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

Construcţii: „Lădiţe mari şi mici pentru fructe şi legume”


Ştiinţă „Etichete pentru borcane”.Pe fiecare capac observăm o cifră şi o legumă
sau un fruct. Copiii trebuie să coloreze tot atâtea fructe sau legume cât arată pe
borcan, apoi să le lipească pe etichetă şi eticheta pe borcan..
Artă: „Masti cu fructe şi legume” (şnuruire, sau pictura),
Bibliotecă, joc „Ce ştii despre mine”. - Despre fructele, legumele şi chiar unele
aspecte de toamnă
Activitați recereative: Joc de Coşuleţul”

DURATA: o zi

ALA- COMPORTAMENTE URMĂRITE:

Construcţii
Ø redă din piesele de construcţii imaginea unor lădiţe, respectând cerinţ:
mari şi mici

Ştiinţă

Ø utilizează deprinderile practice în realizarea etichete


Ø sorteaza fructe, legume, saci de grau, porumb
Ø pun fructe, legume in perechi

Bibliotecă
Ø denumesc fructe si legume

Artă
Ø - şnuruiesc corect, introducând firul de jos în sus;
Ø - picteaza masti

Joc distractiv:
Ø se joacă, respectând regulile jocului de mişcare;
Ø îşi consolidează deprinderile motrice învăţate: mers şi alergare,
transport de obiecte

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum


și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia;
Formarea și exersarea unor deprinderi de îngrijire și ocrotire a mediului
înconjurător, în vederea educării unei atitudini pozitive față de acesta;
Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificațiilor structurilor verbale.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC
Ø Să interpreteze unele imagini
Ø Să utilizeze în comunicare, antonime.
Ø Să alcătuiesca propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, cu
cuvintele date;

Ø - să sorteze imaginile după criteriul fructe/legume/cereale/fenomene
specifice şi să descrie caracteristicile anotimpului toamna;
Ø Să specifice activităţile oamenilor şi ocupaţiile copiilor în anotimpul
toamna;
Ø să recunoască anumite schimbări şi transformări ale naturii în anotimpul
parcurs (fenomene naturale, modificări în viaţa plantelor, a animalelor şi a
oamenilor);
Ø - să formeze grupe de obiecte după criteriul formei, mărimii, culorii; să
ordoneze fructele şi legumele după dimensiuni-marime, grosime, lungime;
Ø - să stabilească dacă mulţimile date au tot atâtea, mai jmulte sau mai puţine
elemente, prin apreciere globală şi formare de perechi.

DEC

Ø să completeze compoziţia plastică cu elemente specifice culorii fiecăruia;


Ø să aplice culoarea pe suprafeţe libere cu ajutorul pensulei
Ø să propună posibilităţi de valorificare a lucrărilor (expoziţie)
Ø sa snuruiasca mastile (legume si fructe)

ALA 2

DPM - Roaba (transport de obiecte - coşul cu fructe, sau legume şi roaba cu


cereale)

Regulile jocului:

Băietii transportă cu roabe sacii cu porumb, grâu la moară. Fetele transportă


fructele și legumele în beciuri, pivnițe. Castigatorul primeste medalie.

STRATEGII DIDACTICE:
v Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
jocul dirijat Metoda Ciorchinelui,
v Resurse materiale: rafturi, coşuri, etajere, jetoane legume, jetoane fructe,
imagini specifice toamnei, instrumente de scris, lipici, piese de construit,
şnur, medalioane, şerveţele umede, stimulente

FORME DE ORGANIZARE:
Activitatea întregii grupe, împletită cu cea pe grupuri mici şi individuală

ELEMENTE DE JOC: surpriza, simularea, deplasarea, manuirea.

EVALUARE: expoziţie cu lucrări, amenajarea cămării „Papusii? „Zanei???


„toamnei, autoevaluarea copiilor

BIBLIOGRAFIE
„Ghid pentru Proiecte tematice”, Editura Humanitas, 2005
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar—3-6/7 ani” —2008
„Metode interactive de grup—ghid metodic”, Editura Arves
“Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii”, editia
a II-a revizuita si adaugita”, 2005;
“Indrumatorul cunoasterii mediului inconjurator in invatamantul
prescolar”
“Educatia ecologica in gradinita de copii”;

MOMENTELE PROIECTĂRII DIDACTICE

Ø Captarea atenţiei a fost realizată prin surpriza—Zana toamna


Ø Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior a fost asigurată în
conversaţia de la început, în care am stabilit împreună cu copiii cu ce
umplem Cămara zanei.
Ø Conducerea învăţării se realizează în manieră integrată, urmărindu-se
realizarea obiectivelor, punându-se accentul pe lucrul în echipă.
Ø Feed-back-ul se realizează prin lucrările originale realizate de copii,
borcanele etichetate corespunzător şi aşezate în cămară
Ø Încheierea activităţii constă în acordarea stimulentelor de către Zana ca
mulţumire pentru ajutorul acorda

Durata: 30 –35 minute

Scenariul zilei

Copiii vor fi surprinși... personaj surpriza- “ZANA-PĂPUȘA TOAMNĂ”


Aceasata va crea o situatie pretext: În coltul opus, sălii de grupa, la zona “JOC DE
ROL” legumele însuflețite “vor purta o discuție” în contradictoriu despre
importanța lor: ” Ba eu sunt mai buna/
Ba eu mai gustoasa”. Din “galceava aceasta copiii vor identifica antonime:

- Importante-neimportante
- Galagioase-tacute
- Zemoase-tari
- Multe-putine
- Lungi-scurte

Educatoarea descoperă împreună cu copiii sarcinile de la sectoare, explică ce au


de făcut, copiii îşi aleg sectorul preferat. Copiii îşi aleg iniţial sectorul unde vor să-
şi desfăşoare activitatea, urmând să se rotească la sectoare.
Varianta 1-- Copiii sunt îndrumaţi să lucreze în perechi câte 2. În mijlocul mesei
va fi aşezată o imagine de toamnă, iar lângă ea, alte 3 imagini reprezentând fructe,
legume şi aspecte specifice anotimpului toamna. Copiii vor fi îndrumaţi să sorteze
şi apoi să aşeze jetoanele fiecare la imaginea potrivită.
Variantă 2: Educatoarea solicită copiilor să formuleze câte o propoziţie (să spună
ceva despre ceea ce reprezintă jetonul respectiv)
Varianta3. Copiii sortează fructele și legumele. Să ordoneze elementele după
marime, culoare, lungime, grosime. Să puna elemente în pereche, sa observe care
grupa este mai mare sau mai mica.
Variantă 4 (daca mai e timp): Copiii primesc o fişă care are ca sarcină
descoperirea elementului necorespunzător, pe care îl vor tăia cu o linie şi colorarea
elementelor specifice toamnei.) g iniţial sectorul unde vor să-şi desfăşoare
activitatea, urmând să se rotească la sectoare.
Copiii se vor ridica de la masute, vor forma un sir dupa inaltime si dupa putina
incalzire vor transporta legumele si fructele in camara, iar baietii vor cara cu roabe,
porumbul la moara.
Vom canta cantecul “Moara...”
După ce vom umple cămara ZANEI vom încerca să o aranjăm cât mai frumos.
Pentru aceasta vom desena şi picta masti cu fructe şi legume.
Educatoarea motivează alegerea temei printr-o poezie primită de la Zana, intitulată
„Carnavalul toamnei”, fiecare va picta o leguma sau fruct, pe care o va folosi la
carnaval.
Zana împarte copiilor stimulente.
FINALITATEA ZILEI: afişarea lucrărilor realizate de copii, autoevaluarea copiilor
prin tehnica plusurilor şi a minusurilor

STIINȚĂ
BIBLIOTECĂ

ARTĂ

S-ar putea să vă placă și