Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare(relaţionare)
Disciplina: Limba şi literatura română – Citire
Unitatea de învăţare: Perioada abacedară-Limba română-patria mea
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera „b” mic de tipar
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Durata :45 min.
Obiective de referinţă:
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propozitie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o
silabă
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date
2.2. să integreze cuvintele noi în enunţuri
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipăritşi în textul
scris de mână
Obiective operaţionale:
O1- să asocieze sunetul cu litera “b” mic de tipar;
O2- să recunoască litera “b” separat şi în cuvinte;
O3- să despartă corect în silabe cuvintele şi să sesiseze sunetul”b”;
O4- să compună cuvinte cu litera”b” cu ajutorul alfabetarului;
O5- să folosească în enunţuri proprii, cuvintele nou întâlnite în lecţie;
O6- să citească correct, conştient,cuvinte, propoziţiile din lecţia “În parc”;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, observaţia, conversaţia, explicaţia,


exerciţiul, demonstraţia.

Mijloace de învăţământ: alfabetar stelaj,manual, texte tipărite,


Bibliografie:
1.Adalmina Ungureanu-Metodica studierii limbii şi literaturii române-învăţământ primar,Editura
ASS,Iaşi, 2003.
2.Cristici Valeria, Marin Tudor-Ghidul învăţătorului,Bucureşti,Editura Petrion,1999.
3.Ion Berca-Metodica predării limbii române, E.D.P.,Bucureşti,1971.

Secventel Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


e lecţiei
Cer elevilor să se pregătească Se pregătesc pentru lecţie. conversaţia
1.Moment pentru lecţie. Au pe bancă abecedarele,
organizator Vor avea pe bancă cele necesare alfabetarul.
ic unei bune desfăşurări a lecţiei.

2.Reactuali Verific cunoştinţele însuşite în -citesc coloanele de cuvinte exerciţiul obs.siste


zarea lecţia anterioară. în ordinea în care sunt matică
cunoştinţe Verific citirea conştientă. dispuse în abecedar,apoi
lor selectiv şi pe sărite;
dobândite -citesc textul în întregime, pe
anterior sărite, selectiv;
Se poartă discuţii pe marginea - vor prezenta cu ajutorul
textului. învăţătorului, în câteva
propoziţii conţinutul textului.
3. Captarea
atenţiei Prezint elevilor următoarele
ghicitori:

Când e plin zboară, -balonul Problematiz


Când e gol coboară. area

Nu e peşte, nici vapor -balena


Uriaşul mărilor.

Pe masă sau în tavan, -becul


Seara vezi un ghem bălan.

O pernuţă afânată -buretele tablei


Stă la tablă agăţată.

Două roate-n lanţ legate -bicicleta


Duc iute un om în spate.
4.Anunţare -ascultă cu atenţie
a temei şi a - Astăzi, vom învăţa un nou
obiectivelor sunet –b- care ne va ajuta să
formăm cuvinte noi.
-Vom învăţa sunetul” b”.
-vom învăţa să descoperim acest
sunet în cuvinte şi la ora de
5.Dirijarea scriere veţi învăţa să scrieţi litera -Inchid abecedarele şi
învăţării “b” privesc planşa. Observarea
-Copiii vor spune ce văd în Conversaţia
-Prezint elevilor planşă cu planşa respectivă. euristică
ilustraţia din manual mărită “În -Răspund la întrebări.
parc”
- Se face o intuire liberă a
planşei.
- Intervin cu întrebări pentru ale
dirija percepţia vizuală.
a)Separarea propoziţiei din
vorbire
Şerban este cu bunica.
-accentuez prin intonaţie
conţinutul propoziţiei”Şerban
este cu bunica.”
-Ce-am spus acum? -o propoziţie
-repetă propoziţa 2-3 elevi
b)Împărţirea propoziţiei în
cuvinte şi separarea cuvântului
care conţine sunetul nou.
-pronunţă demonstrativ
propoziţia,accentuând fiecare
cuvânt.
-Câte cuvinte are această -….are patru cuvinte.
propoziţie?
-Care este primul cuvânt? -…Şerban.
Se procedează la fel cu celelalte
cuvinte.
-Se rosteşte propoziţia în
întregime. -Şerban este cu bunica.
-Care este al patrulea cuvânt? -…..bunica.

c)Împărţirea cuvântului în
silabe.
-se pronunţă pe silabe cuvântul:
bu-ni-ca, însoţind pronunţarea
fiecărei silabe cu o bătaie uşoară
în catedră
-Câte silabe are acest cuvânt? -…are trei silabe.
-Care este prima silabă? -…bu.
-Care este a doua silabă? -….ni.
-Dar a treia? -….ca
-Spuneţi cuvântul întreg! -bunica
d) Separarea şi studierea
sunetului nou. observarea
-Câte sunete are silaba “bu”? -….are două sunete.
-Care sunet vă este necunoscut? -Sunetul b.
-Se pronunţă demonstrativ -repetă sunetul
sunetul b (gura închisă, buzele
strânse,sunetul pronunţându-se
prin deschiderea bruscă a gurii).
-pronunţ cuvinte care conţin -indică locul lor în cuvânt (la
sunetul b. început, în interior, la
sfârşit).
-cer copiilor să găsească şi să -boboc,cuib, porumb,
pronunţe cuvinte cu sunetul b. barcă,tablă etc.
-despart în silabe cuvintele şi
localizează sunetul în cuvânt.
e)Studierea literei de tipar
-Cum se numeşte semnul grafic -…literă.
al sunetului?
-Decăte feluri sunt literele? -…litere mici şi mari, de
mână şi de tipar.

-Le arăt litera b, o pun pe stelaj. -observă litera.


-Stabilim elementele din care
este formată.
-Litera b se compară cu litera d
scoţându-se în evidenţă
deosebirea dintre ele (la b de
tipar, jumătatea de oval se află în
partea dreaptă, pe când la d , în
partea stângă).
-cer să găsească litera în -caută litera în alfabetar.
alfabetar.
-cer să încercuiască litera în -încercuiesc litera b mic de
ziare. tipar în texte tipărite.

Se denumesc obiectele din -deschid manualele şi


imagini, apoi se intuiesc participă la discuţii.
imaginile mici din manual
f)Compunerea cuvintelor cu
ajutorul alfabetarului decupat
-Se compun cuvintele dificile din -compun cuvintele:
lecţie cu ajutorul alfabetarului bob,bunicul, barca, balon,
mare şi a celor mici. albastru,daruri.
-se citesc cuvintele pe silabe aşa -citesc cuvintele.
cum au fost compuse cu liniuţă
între silabe, apoi integral.

6. Obţinera Propun să citească coloanele de -citesc în şoaptă, în ritm exerciţiul


performan cuvinte din manual şi textul. propriu.
ţei -citesc cu voce tare.( selectiv,
pe sărite etc.)
-alcătuiesc propoziţii cu
unele cuvinte.

-Citesc lecţia model. -urmăresc cu atenţie.


-citesc textul integral, pe
roluri
-se compune propoziţia la stelaj:
Vrei să ne plimbăm cu barca?
7.Asigurare -adresez întrebări referitoare la -răspund oral la întrebările
a retenţiei conţinutul lecţiei: adresate.
şi a -Ce literă am învăţat astăzi?
transferului -Daţi exemple de cuvinte care -…litera b.
conţin litera b! busuioc, bară etc.
-dă tema pentru acasă: citirea
lecţiei din manual şi compunerea
cu ajutorul alfabetarului a unei
propoziţiii.
8. -fac aprecieri generale asupra
Încheierea comportamentului elevilor în
activităţii lecţie;
-evidenţiez elevii care au fost
activi pe tot parcursul lecţiei.

S-ar putea să vă placă și