Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

GRAD DIDACTIC I -SESIUNEA 2018-2020


Prof.înv.primar MESAROȘ MARUSIA ANGELA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,LAURENȚIUC ULICI”,RONA DE JOS
20.02.2020
ORA 1
Clasa I CLASA a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale de la 0 la 100 DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL: Înmulțirea prin adunarea repetată de termeni egali
Protejarea mediului înconjurător UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ÎNVĂȚĂM SĂ NE COMPORTĂM
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe SUBIECTUL:DESPRE PRIETENIE

Text suport : „Cele patru piersici’’ – după o poveste populară

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECȚIEI: de consolidare a cunoștințelor


COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:
1.Utilizarea numerelor în calcule elementare.
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
3.Identificarea unor fenomene /relații/ regularități/ structuri din mediul
apropiat; 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
4.Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică.
5.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date. 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare


COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba română:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute
recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-100 prin adunări/scăderi repetate 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii 2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, =,
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
+, -, ·, ) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural
și social; 3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări,
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene din universul cunoscut
fenomene, procese simple
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază
a·b=x; în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice 4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor
convenţionale

COMPETENȚE INTEGRATE: COMPETENȚE INTEGRATE:


Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului:
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de
comunicare. 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii
unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs,
Arte vizuale și abilități practice
cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, •, :) în rezolvarea şi/sau compunerea
2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de de probleme
prelucrat și tehnici accesibile.
Arte vizuale și abilități practice:
2.2 Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


Cognitive:
OC1- să efectueze exerciții de calcul mintal Cognitive:
OC2– să identifice adunările repetate/înmulțirile corespunzătoare unor imagini OC1-să citească corect,fluent,și conștient un text narativ,nou, de mică
date; întindere;
OC3- să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului
cunoscut; OC2- să opereze cu informații din textul dat;
OC4- să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul
algoritmului cunoscut; OC3- să formuleze întrebări clare și corecte;
OC5- să rezolve problema având ca sprijin imagini date;
OC4-să identifice ordinea evenimentelor din text;
Motrice OC5-să redea prin cuvinte proprii păreri despre evenimentele din text;
OM1 – să păstreze poziția corectă în bancă în timpul orei. Motrice:
OM2 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor
OM1– să mânuiască rapid şi cu pricepere materialele necesare activităţii
de lucru.
Afective Afective:

OA1- să-și exprime părerea în legătură cu necesitatea protejării pădurilor. OA1 – să lucreze corect şi activ, participativ-interesat atât individual, cât şi
OA2 – să manifeste interes pentru lecție. în perechi sau pe grupe;

OA2 – să manifeste interes,seriozitate şi plăcere în rezolvarea sarcinilor


trasate.

STRATEGIA DIDACTICĂ: STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, dialogul, jocul METODE ȘI PROCEDEE: citirea explicativă, conversaţia euristică,
observaţia, explicaţia, analiza, sinteza;
didactic, demonstrația, problematizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE MATERIALE: planșe cu exerciții, fișe de lucru individuale,
caiete matematică, jetoane sub formă de globuri, brăduț din carton, RESURSE MATERIALE: manualul, caiet tip II, fișe, planșe didactice, foi
recompense colorate, pastă de lipit.
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE UMANE: 9 elevi RESURSE TEMPORALE: 50 minute
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecieri verbale FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE:
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și
explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice” aprobată prin ordinul explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice” aprobată prin ordinul
ministrului Nr.3418/19.03.2013 ministrului Nr.3418/19.03.2013
Manual Clasa a II-a Matematică și explorarea mediului, partea I, Editura
EDP
Metodica predării limbii şi literaturii române ȋn ȋnvăţământul primar –
Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu, Ed Corint, Bucureşti, 2009
Proiectare didactică.Posibile modele pentru elevi practicanți,studenți și
profesori învățământ primar –Bout Odarca ,Ed.Valea Verde

EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII


CLASA I CLASA a II-a
1. Moment organizatoric Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a
3 min Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenta, calendarul activității.
naturii, ştirea zilei.
Se vor evidenţia absenţii zilei,
se discută calendarul naturii: numirea zilei, data,
anotimpul şi meteo.
La rubrica Ştirea zilei, învăţătoarea prezintă elevilor
musafirii.

2.Reactualizarea cunoștințelor Activitate indirectă


și verificarea temei Cât timp verific tema elevii aleg dint-o succesiune de
3 min cuvinte, calităţile pe care ar trebui să le aibă un
prieten.(Anexa 1)
Se fac aprecieri asupra temei.
Sunt evidențiați elevii care au rezolvat corect tema, au
scris caligrafic și au un caiet îngrijit.
3.Captarea atenției Activitate directă Activitate directă
4 min *-Unde trăiește bradul?Ce fel de mediu de viață este Pe tablă sunt lipite trei plicuri .Provoc trei elevi să vină
pădurea?De câte feluri sunt pădurile?Unde întâlnim în fața clasei ,fiecare va descoperi câte un plic.
păduri de conifere ?Dar de foioase? În primul plic se află o problema de matematică:
*Verificarea terminologiei matematice. ,,Într-o livadă s-au plantat în prima zi 2 rânduri a câte 4
_Cum se numesc numerele care se adună? Dar rezultatul piersici,iar în a doua zi 3 rânduri a câte 4 piersici.Câte
operației de adunare? piersici s-au plantat în cele două zile?”
*Calcul mintal În al doilea plic se află o întrebare ,,Câte anotimpuri are
3+3= anul?”
10+10= Ultimul plic conține o ghicitoare este scrisă o
50+40= ghicitoarea despre piersică :
25+25= E zemoasă, parfumată
500+200= Şi mereu e ȋmbrăcată
500+500= Cu o hăinuţă pluşată.
9+6=
8+8=
Activitate indirectă
Elevii primesc o fișă în care li se cere să calculeze prin
numărare și adunare. (Anexa 2)
Verific tema cantitativ.
4.Anunțarea temei și a Activitate directă Activitate directă
obiectivelor Sunt anunțaţi că aceste calcule pot fi efectuate mult mai Astfel se va descoperi titlul lecției:
3 min uşor folosind o altă operaţie matematică care se numeşte -lecţia noastră de astăzi se numeşte Cele patru piersici;
înmulţire şi care indică repetarea de mai multe ori a
aceluiaşi număr. Vom citi textul expresiv, vom explica cuvintele noi,
Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei. vom alcătui enunţuri cu acestea , vom identifica
Astăzi la ora de matematică și explorarea mediului vom personajele lecturii şi ȋnsuşirile acestora;vom pune
învăța să înmulțim numerele naturale până la 100 întrebări referitoare la text;vom completa harta textului.
folosindu-ne de adunarea repetată de termeni egali.
„Înmulțirea prin adunare repetoată de termeni
egali”
5.Dirijarea Activitate directă Activitate directă.
învățării/Recapitularea Se prezintă elevilor semnul matematic folosit pentru Scriu data şi titlul pe tablă; ȋn timp ce scriu titlul, ȋntreb
conținuturilor operaţia de înmulţire. elevii care este autorul textului; această lectură nu are
Sunt solicitaţi să înlocuiască primul exerciţiu de adunare autor deoarece este scrisă după o poveste populară; s-a
efectuat cu operaţia de înmulţire corespunzătoare.
transmis prin viu grai, şi s-a pierdut autorul;
Sunt solicitaţi să scrie ca înmulţiri adunările repetate
efectuate anterior. -elevii vor citi lecţia integral,în lanț,selectiv,pe roluri
Cu ajutorul conversaţiei şi a altor exemple se
concluzionează: înmulţirea este o adunare repetată. -ȋn acest timp, elevii vor sublinia cuvintele necunoscute
Numerele care se înmulţesc se numesc factori, iar cu creionul;
rezultatul înmulţirii se numeşte produs.
Scrierea ca adunări repetate a unor înmulţiri: -explicăm fiecare cuvânt, ȋl scriem la tablă şi pe caiete;
5x7=
6x9= Gospodar = om care are o gospodărie
143 x 3 =
Activitate indirectă Mezin = cel mai mic fiu
Elevii rezolvă la tablă, cu îndrumare de la distanță,
A sfătui = a ȋndruma
exercițiile 1, 2, 3 de la pagina 54 din manual
A rosti = a spune, a zice

Fiecare elev va primi o fişa ,cu întrebări,,EXPLOZIA


STELARÔANEXA 2
Vor pune întrebări pe baza textului:
- „Care este titul poveşti?"
-„Ce le-a dat tatăl feciorilor?"
- ,,Ce sfat celui de-al treilea fiu? "
- „Ce a făcut mezinul cu piersică? "-
, „Ce a dovedit fiul cel mic prin fapta lui?"
-„Ce învăţătură se desprinde din text?"
-,,Cine a aruncat piersica?”
-,,Cine a dăruit piersica?”
-,,Cum își pune tatăl la încercare pe fiii săi?”
-,,Cum precedează fiecare fiu?
-De ce primul fiu va fi gospodar?”
-De ce a dăruit mezinul piersica?etc
-„ După primirea răspunsurilor la aceste întrebări, voi a
întreba elevii care sunt părerile despre prietenie, un
brainstorming.După realizarea acestui brainstorming
vom scrie morala textului: ,,Prietenul la nevoie se
cunoaşte.”
6.Obținerea performanței Activitate directă și indirectă Activitate indirectă
10 min Pentru a face fericit brăduțul trebuie să-l împodobim. Elevii vor primi fişe de lucru cu metoda PIRAMIDA
Am pregătit niște globulețe pe care voi scrie diferite HARTA POVESTIRII
cerințe
ANEXELE 3 și 4
7 .Asigurarea retenției și a Fiecare elev va scrie timp de 5 minute un eseu tot ce îi
transferului vine în minte referitor la întrebarea:,,Ce ai făcut dacă ai
5 min fi primio piersică?”
8.Încheierea lecției Fac aprecieri individuale și colective. Fac aprecieri individuale și colective.
Elevii primesc ca temă pentru acasă exercițiile 4 și 5 de
la pagina 54 din manual.

Anexa 1
Cum doreşti să fie prietenul tău? (marchează X în căsuţă)
Răutăcios
Cinstit
Nemilos
Îndrăzneţ
Periculos
Corect
Curajos
Înţelept
Leneş

ANEXA2
CINE?
CUM? CE?

,, CELE PATRU
PIERSICI’’

DE CE? CÂND?

Fisa de lucru “ Cele patru piersici”(poveste populara)


1.Scrie un cuvant din text care denumeste un fruct.
2.Gaseste doua cuvinte cu acelasi inteles pentru cuvantul “fecior”.
3.Numeste trei insusiri ale mezinului.
4.Spune in 4 cuvinte ce a facut al treilea fecior cu piersica.
5.Formuleaza o intrebare din 5 cuvinte referitoare la text.
6.Scrie un proverb despre prietenie din 6 cuvinte.
ANEXA 4
HARTA LECTURII

1. AUTORUL TEXTULUI ESTE: 2. Textul are …….... fragmente.

____________________________________

5. Completează textul folosind cuvintele


potrivite din paranteză ( băieţi, piersică, a
plantat, a aruncat, a vândut, prieten )
TITLUL
2. Numerotează evenimentele Un ţăran avea patru …..………. El a
lecturii:
dăruit fiecăruia câte o ……………. .
Răspunsul fiilor mai mari Primul băiat …………….. sâmburele,
Ȋncercarea fiilor
al doilea …………..… sâmburele, al
treilea ………………. piersica, iar cel
Răspunsul mezinului mai mic a dăruit-o unui ……………
bolnav.

4. Ce păreri ai?
“Nu toate sunt de vânzare ȋn viaţă “
ȋnseamnă :
3. Eu am scris una, tu scrie mai multe! a) Să nu credem că totul este de
fiu – _____________ vânzare;
ȋncercare – ______________ b) Banii sunt cei mai importanţi ȋn
piersică – ______________ viaţă
sâmbure – _______________ c) Să apreciem şi calităţile sufleteşti
sfat – ale omului

S-ar putea să vă placă și