Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:17.02.2020
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic “Alexei Mateevici”
Clasa: a VIII-a B
Profesorul: Chira Eugenia
Obiectul: Limba şi literatura română
Tipul lecţiei: Mixtă
Subiectul lecţiei: Predicatul nominal
Durata lecţiei: 45 minute

Obiective cadru:
- dezvoltarea capacităţii de comunicare orală şi scrisă;
- dezvoltarea capacităţii de receptare a informaţiilor orale şi scrise.

Obiective operaţionale:
 (1) să definească predicatul
 (2) să definească predicatul nominal
 (3) să denumească părţile componente ale predicatului nominal
 (4) să recunoască formele numelui predicativ (simplu, multiplu)
 (5) să cunoască valorile verbului „a fi”.

Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: dictare, conversaţie, descoperire, explicaţie, lucru cu manualul

b. Mijloace didactice: planşă cu cerculeţe în care elevii au să noteze iniţialele denumirii de


„Predicat verbal”, apoi „nominal”, caiete, manuale, tablă, instrumente de scris colorate.

c. Forme de organizare: activitate frontală, individuală.


Secvenţele Ob.
lecţiei op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Obser
vaţii
Fiecare iniţială corect identificată va fi
1. Captarea atenţiei 3’ Identificaţi verbele notată de câte un elev în cerculeţul
din lista de cuvinte şi corespunzător din planşa afişată lângă tablă:
încercuiţi iniţiala
fiecărui verb: P
N
acasă viaţa R V
povestes vânează O
c lămâie E E
noi eram M
râdeau rândunic D R
maşină ă I
este ronţăie I B
roşu bea N
C A
doreau bivol
A
unspreze aleargă A L
ce coţofană
__________ L
intră latră T
___ ___ caută _____
Zorro
2. Verificarea ___________________________________ ____
amar miau!
cunoştinţelor (1) 8’
alegeţi astronaut
 Predicatul este partea principală de
Bănică
propoziţie de care depinde existenţa.
terminas
 Predicatul verbal este predicatul exprimat
eră printr-un verb de sine-stătător, adică printr-
un verb predicativ.
___________________
Copiii îşi deschid caietele de temă şi îşi
 Ce este un predicat? prezintă, pe rând, exerciţiile pe care le-au
avut de rezolvat acasă.
 Ce înseamnă un
predicat verbal?
__________
___ ___
3. Anunţarea temei Haideţi acum, să _____
şi a obiectivelor 2’ verificăm rapid tema, ____
ca să-mi arătaţi cât de
bine aţi înţeles voi ___________________________________
lecţia de data trecută.
Predicatul nominal – unul dintre elevi va
Foarte bine! Îmi place nota denumirea de „nominal” în cerculeţele
că v-aţi făcut tema, rămase necompletate, din planşa afişată
dovadă că sunteţi nişte lângă tablă.
elevi conştiincioşi şi de
încredere!
___________________

Data trecută aţi învăţat - elevii îşi notează noul titlu în caiete:
despre „Predicatul
verbal”. Ştie cineva să-
mi spună care este al Data:________
doilea fel de predicat?
Predicatul nominal
Excelent! - se notează
titlul şi data pe tablă.

Astăzi vom învăţa


despre predicatul
nominal, iar la sfârşitul
orei veţi şti:
- să definiţi PN
- să-l identificaţi în
propoziţii
- să construiţi singuri
propoziţii cu predicate
nominale.

Secvenţele Ob.
lecţiei op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Obser
vaţii

4. Dirijarea (2) 25’ Haideţi să citim textul Copiii îşi deschid manualele. Ei trebuie să
învăţării despre Făt Frumos, de identifice verbele din textul citit.
la pagina 253 din
(2) manual.
Eu scriu pe tablă după - este eroul
(4) dictarea lor: - este un flăcău
- este curajos
- dovedeşte (arată, demonstrează)
(3) - este tânăr
- a fost întruchiparea (materializarea,
realizarea)

Să discutăm acum strict


despre verbe;
 au aceste verbe  doar verbul „dovedeşte” are
înţeles de sine-stătător? înţeles de sine- stătător, putând fi înlocuit
 pot fi înlocuite cu cu alt verb, fără a-şi modifica înţelesul; în
alte verbe, fără să-şi rest, în acest caz, verbele „este”, „a fost”,
modifice sensul? dobândesc înţeles doar împreună cu
cuvintele alăturate.
Se notează definiţia:
Definiţie: - PN exprimă o caracteristică a
subiectului şi este alcătuit dintr-un verb
copulativ şi un nume predicativ.
Verbul copulativ: este cuvântul care face
legătura între subiect şi nume predicativ;
Numele predicativ: este caracteristica
subiectului.

este curajos

Şi acum, pentru verb copulativ nume predicativ


evitarea confuziilor,
iată următoarele
propoziţii, în care
verbul „a fi” se
comportă diferit:

 Făt Frumos este în - verbul „a fi” are înţeles de sine-stătător,


castel. putând fi înlocuit cu alte verbe ca: „se află”,
„există”, „stă”. În acest caz, verbul „este”
are funcţia sintactică de predicat verbal.

- verbul „a fi” nu are înţeles de sine stătător,


 Făt Frumos este el având sens doar împreună cu adjectivul
curajos. „curajos”. În acest caz, verbul copulativ
„este” formează cu numele predicativ
„curajos” un predicat nominal.
Cel mai des întâlnit
verb copulativ este + sunt, eşti, este, suntem, sunteţi, sunt.
verbul „A FI”.
Cine-l conjugă la
prezent? - a deveni
- a se face
Puteţi să-mi mai numiţi - a părea
şi alte verbe - a rămâne
copulative? - a ajunge

Secvenţele Ob.
lecţiei op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observa
Verbul „a fi” poate fi: Elevii notează în caiete:

- copulativ: formează cu numele predicativ


un predicat nominal;

- predicativ: are înţeles de sine-stătător şi se


poate înlocui cu alte verbe, păstrându-şi
sensul;

- auxiliar: ajută la formarea unor moduri şi


Numele predicativ este timpuri.
şi el de mai multe
feluri: NP simplu: alcătuit dintr-un singur termen;
NP multiplu: alcătuit din mai mulţi termeni.
Am văzut câteva
exemple de nume Termenii numelui
predicative simple. predicativ multiplu se
Acum, cine-mi indică despart prin virgule sau
__________ ___ în textul din manual un conjuncţii
___ nume predicativ este tânăr , frumos şi modest
5. Fixarea (2) multiplu?
7’ _______
NP multiplu __
(3) ___________________________________
_______
___________________
(4) ____
 definesc predicatul nominal;
Astăzi :
(5)  am definit PN;  verb copulativ şi nume predicativ;
 am mai spus că PN e
format din:  verb copulativ, verb predicativ, verb
 am mai aflat că auxiliar.
verbul „a fi” poate avea
valori de: - Viorel este în clasă.
- Dorel este isteţ, dar leneş.
Elevilor li se cere să - Dumneavoastră sunteţi acasă mereu.
alcătuiască rapid nişte - Vânzătoarea a fost amabilă întotdeauna cu
propoziţii în care „a fi” noi.
să fie verb predicativ, - Tu vei fi cu noi în cameră.
apoi verb copulativ: - Ei vor fi copii mereu.

Elevii îşi notează tema în caiete.


Ca temă pentru acasă,
veţi avea de rezolvat:
Pag: 98, exerciţiul: 14,
exerciţiul 7 pagina 97

Se discută pe scurt
cerinţele, după care
elevii pot ieşi în pauză.

Oglinda tablei
Data:_____________

Predicatul nominal
Definiţie: Predicatul nominal (PN) exprimă o
caracteristică a subiectului şi este alcătuit
dintr-un verb copulativ şi un nume
predicativ.

Verbul copulativ: este cuvântul care face legătura


între subiect şi nume predicativ.
Numele predicativ: este caracteristica subiectului.

Exemplu:
es curaj
te os

verb nume
copulativ predicativ
Valorile morfologice ale verbului „a fi” sunt:

- verb copulativ: Andrei este frumos. Făt Frumos este


curajos.
- verb predicativ: Făt Frumos este în castel.
- verb auxiliar: Tema ar fi trebuit făcută.

Numele predicativ simplu: e alcătuit dintr-un singur


termen.
Numele predicativ multiplu: e alcătuit din mai mulţi
termeni, între care se pune virgulă şi
uneori conjuncţii.

Exemplu: Termenii numelui


predicativ
multiplu se
despart prin
virgule sau
conjuncţii
este tânăr , frumos şi modest

NP multiplu

Planşă cu cerculeţe

S-ar putea să vă placă și