Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data:

Clasa: a III-a

Școala: Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa

Propunător: Dobre Manuela Petronela

Mentor: Prof. Înv. Primar

Prof. Coord.Pr.Ped: Lect. univ. dr. Claudia Popa

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Educație civică

Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu ceilalți oameni

Subiectul lecției: Drepturi și îndatoriri în cadrul grupului

Tipul lecției: predare-învățare

Durata: 45 minute

Competențe specifice:

Obiective operaționale:

O1- să stabilească drepturile și îndatoririle persoanelor în cadrul unui grup;

O2-să explice sensul cuvintelor ,,sancțiune’’ și ,,recompensă’’;

O3-să realizeze un regulament ce trebuie respectat în diferite situații;

O4-să stabilească efectele pe care le poate avea nerespectarea regulilor într-un grup;

O5-să argumenteze de ce este necesar ca fiecare membru al unui grup să aibă atât drepturi cât
și îndatoriri.

Obiectiv afectiv:

O1 -participarea cu interes la realizarea sarcinilor propuse;


Strategii didactice:

I. Metode şi procedee didactice:

M1: conversaţia

M2: explicaţia

M3: demonstraţia

M4: exerciţiul

M5: munca independentă

M6:ciorchinele

II. Mijloace și materiale didactice:

m1: aritmogrif

m2: sistem audio-video

m3: fișe de lucru

m4: manual

m5:stimulente
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Momentele Elemente de conținut Metode şi Mijloace şi Evaluare


Obiective procedee materiale
lecţiei didactice didactice

M m

I. Moment organizatoric

Momentul Pregătirea sălii de clasă pentru desfăşurarea lecției: Deprinderea de a se pregăti


organizatoric pentru act., de a-și ocupa
- Aerisirea sălii; locul, de a se linişti
- Pregătirea materialului didactic necesar desfășurării
activității;

- Intrarea ordonată a copiilor în sala de clasă şi


aşezarea acestora la măsuțe.

Verificare cantitativă și calitativă a temei.


II.

Verificarea
cunoștințelor
anterioare

Se realizează prin intermediul unui fragment din ,,


III. Cenușăreasa’’, după Frații Grimm, apoi voi pune întrebări
pe baza textului:
Captarea atenției
Cum era tratată Cenușăreasa de noua ei familie?

Ce drepturi avea ea?

Dar îndatoriri?
IV. Astăzi la ora de educație civică vom continua să
descoperim relațiile noastre cu celelalți în cadrul grupurilor Gradul de interes manifestat
Anunțarea temei și și ce M1 pentru materialul prezentat
a obiectivelor
M2

Capacitatea copiilor de a-şi


M3 orienta atenţia către acţiunile
întreprinse de educatoare

V.

Dirijarea
învățării

VI.

Obținerea
performanței

VII. Cum s-a numit lecția noastră de astăzi?


Asigurarea
retenției și a
transferului
VIII.

Aprecieri finale

S-ar putea să vă placă și