Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 11.01.2010
Clasa : a XIII F SERAL -a
Aria curriculară : Consiliere şi orientare
Disciplina : Consiliere şi orientare
Diriginte : Prof. ALBU JEAN CRISTIAN
Modulul : Planificarea carierei
Tema : Planul de carieră dupa finalizarea învăţământului obligatoriu
Titlul lecţiei : Instruirea în tehnici de căutare a locurilor de muncă

Competenţe specifice: Analizarea consecinţelor (avantaje şi dezavantaje) privind continuarea


traseului educaţional sau inserţia profesională

Competenţe:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

C1: să prezinte ce presupune căutarea şi găsirea unui loc de muncă;


C2: să precizeze moduri de căutare a locurilor de muncă;
C3: să precizeze modul de identificare a firmelor, patronilor, persoanelor din instituţii
care fac angajări;
C4: să enumere alte surse de informaţii despre locuri de muncă;
C5: să demonstreze practic căutarea unui loc de muncă folosind Internetul.

Strategia de dezvoltare a competenţelor elevilor

Metode de învăţare : instruirea asistată de calculator, conversaţia euristică, demonstraţia


Resurse materiale : lecţie realizată în PowerPoint, calculatoare în cabinetul de informatică

Forma de organizare : individual, fiecare elev la un calculator, frontal

Instrumente de evaluare : accesarea paginilor cu locuri de muncă pe Internet realizată de


fiecare elev

1
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Secvenţele lecţiei Activitatea dirigintelui Activitatea elevului

1. Moment Notarea absenţelor - Elevul de serviciu prezintă elevii


introductiv Realizarea unei ambianţe necesare absenţi apoi toţi elevii se pregătesc
desfăşurării lecţiei care să de lecţie
favorizeze o comunicare liberă
între diriginte şi elevi
Verificarea mijloacelor tehnice,
calculatoarelor.

2. Motivarea Implicarea activă a elevilor la - sunt atenţi


elevilor lecţie se face de către diriginte,
care va crea o stare de
sensibilizare, provocare la discuţii
a elevilor.
Dirigintele întreabă elevii de unde
vor afla şi cum îşi vor putea ei găsi
un loc de muncă?
Astăzi vom afla răspunsul la
această întrebare.

3. Anunţarea Dirigintele anunţă titlul lecţiei: - îşi concetreză atenţia şi notează în


temei şi a Instruirea în tehnici de căutare a caietul de diriginţie titlul lecţiei
activităţii locurilor de muncă
La sfârşitul orei veţi fi în stare:
- să prezentaţi ce presupune
căutarea şi găsirea unui loc
de muncă;
- să precizaţi moduri de
căutare a locurilor de
muncă;
- să precizaţi modul de
identificare a firmelor,
patronilor, persoanelor din
instituţii care fac angajări;
- să enumeraţi alte surse de
informaţii despre locuri de
muncă;
- să demonstraţi practic
căutarea unui loc de muncă
folosind Internetul.

2
4. Desfăşurarea Dirigintele îi informează pe elevi - sunt atenţi la explicaţiile
activităţii că, găsirea unui loc de muncă profesorului diriginte
presupune:
• formarea şi descoperirea de
aptitudini personale;
• inventivitate, spirit de
iniţiativă, creativitate,
observare, interpretarea
dinamicii pieţii muncii, a
investiţiilor şi programelor;
• perseverenţă în identifi ca
rea posibilităţilor de
angajare;
• cunoaşterea modalităţilor
de informare, căutare
a locurilor de muncă.
Dirigintele transmite elevilor să - Elevii deschid calculatoarele şi
deschidă calculatoarele şi apoi de fişierul cu lecţia;
pe Desktop fişierul instruire- - Sunt atenţi la explicaţiile
cautare-loc-munca.ppt dirigintelui pe care le urmează.
Dirigintele îndrumă elevii la - Citesc slide-urile lecţiei şi pun
deschiderea fişierului cu lecţia şi la întrebări atunci când nu înţeleg
utilizarea acesteia. ceva.
Explică elevilor unele cuvinte sau - Deschid Internetul, accesează
expresii din lecţie. Google, tastează cuvintele de
După terminarea slide-urilor căutare „bursa locurilor de muncă”
lecţiei, îndrumă elevii să deschidă şi observă rezultatele obţinute,
Internetul, să acceseze motorul de accesând pagini cu locuri de
căutare Google, să tasteze muncă.
cuvintele de căutare „bursa
locurilor de muncă” şi apoi să
urmărească rezultatele obţinute.

5. Evaluarea Dirigintele urmăreşte lucrul - Dialoghează cu dirigintele despre


abilităţilor de individual al fiecărui elev în modul de accesare a locurilor de
căutare a accesarea paginilor cu locuri de muncă pe Internet.
locurilor de muncă, dialogând cu elevii despre - Răspund solicitărilor dirigintelui
muncă locurile de muncă găsite. - Sunt atenţi la explicaţiile
Adresează elevilor întrebări dirigintelui.
referitoare la: moduri de căutare a - Răspund la întrebări
locurilor de muncă, moduri de - Ascultă aprecierile şi concluziile
identificare a firmelor, patroni lor, dirigintelui.
persoanelor care fac angajări, alte - Închid Internetul şi calculatoarele.
surse de informaţii despre locuri
de muncă, căutarea unui loc de
muncă folosind Internet-ul.
Formulează concluzii asupra
activităţii desfăşurate.

3
4

S-ar putea să vă placă și