Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: ..........
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădița cu P.N.Nr. 3 Săcele
GRUPA: Mijlocie
PROPUNĂTOR: prof.înv.preșc. Boriceanu Aurelia
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi recreative
TEMA: „CUPA PITICILOR ”
MIJLOC DE REALIZARE: joc de mişcare ,, Cupa piticilor”
TIPUL DE ACTIVITATE: recreativă
SCOPUL ACTIVITĂŢII:- formarea și dezvoltarea deprinderilor motrice de bază și utilitar–aplicative;
- antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă și satisfacerea nevoii de mișcare în aer liber;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) cognitive:
- să identifice personajul de poveste;
- să recunoască culorile medalioanelor extrase din coșuleț;
- să asocieze culoarea denumită cu cea de pe parașută;
- să răspundă la întrebările legate de planeta Pământ;
- să respecte regulile jocului.
b) motrice:
- să execute mișcările cu ajutorul membrelor superioare;
- să rostogolească planeta pe parașută;
- să parcurgă corect traseul.
c) afective:
- să prezinte interes pentru activitate
- să se implice în derularea activității;
- să dea dovadă de fair - play.
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, expunerea, demonstrația, exercițiul, brainstorming.
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal.
RESURSE MATERIALE: parașută, planeta gonflabilă, cort cu tunel, medalioane colorate, diplome,cupe siluete,cupă aurie,panou.
RESURSE TEMPORALE: 30 minute
RESURSE UMANE: 20 preșcolari
RESURSE SPAȚIALE: curtea grădiniței
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale, globale și
individuale.
BIBLIOGRAFIE:
- "Curriculum pentru învăţământul preşcolar";
- Creţu, C., Ciucurel, C., Petre, D., Ivan, A., "Ghid privind desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă", Editura Tiparg,
Piteşti, 2007;
- "Revista învăţământul preşcolar nr. 1-2⁄2014", Ministerul Educaţiei şi Cercetării;

- ” Manualul de educație outdoor (2013),COMENIUS REGIO PARTNERSHIP ECO-EDU BEYOND RHETORIC PROJECT,traducere.
Nr. Evenimentul Strategii didactice
crt didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
. procedee didactice organizare
1. Moment Pregătirea spațiului și amplasarea
organizatoric materialelor didactice, pentru buna
desfășurare a activităților propuse.
2. Se prezintă copiilor sub formă de
Captarea surpriză, personajul de poveste
atenției ”ALBĂ CA ZĂPADA”, care sosește -observarea
cu planeta gonflabilă.Voi adresa - surpriza comportamentului
câteva întrebări: -conversația -planeta gonflabilă - frontal copiilor
-Cine credeți că a venit la noi în - brainstorming - aprecieri verbale
vizită? (Albă ca zăpada).
-Ce credeți voi că ne-a adus?
( Planeta).
-Ce reprezintă Planeta? ( Globul
pământesc).
-Ce credeți voi că se găsește pe
Planetă? ( Apă, pământ,continente).
-Cum putem să mai numim Planeta
din cauza suprafeței mari de apă?
(Planeta Albastră).
3. Dragi copii, cu ajutorul planetei,vom
Anunțarea păși pe un tărâm magic, unde vom - expunerea - frontal -observarea
temei și a parcurge un traseu, ce se va numi comportamentului
obiectivelor ”Cupa piticilor”. copiilor
Deoarece piticii din poveste au reușit
să treacă probele cu bine , astăzi și
noi vom încerca să fim la fel de isteți
și curajoși,mai ales că Albă ca
Zăpada va fi cu noi și ne va
încuraja.Vom avea de parcurs mai
multe probe,iar la finalul fiecăreia
vom obține câte o cupă pe care Albă
ca Zăpada o va așeza pe panou.
Va trebui să fim atenți și să
parcurgem corect toate probele
pentru a obține cele cinci cupe pe
care le-a adus Albă ca Zăpada,iar la
finalul activității, dacă vom obține
toate cupele, vom deveni ”PITICII
CAMPIONI”, și vom primi o cupă pe
care o vom păstra în clasa noastră.
Dar înainte de a începe,vă propun să
ne încălzim puțin.
4. Copiii sunt așezați pentru a se putea
Desfășurarea face încălzirea.
activității Se explică copiilor regulile ce trebuie - tunel cu cort
respectate pe parcursul activității( să
execute corect exercițiile după
- explicația
demonstrația educatoarei).
- individual
Proba I
Vom parcurge traseul prin tunel. În - frontal
cort se va afla un coșuleț cu
medalioane colorate, fiecare copil va
alege un medalion, va denumi - medalioane
culoarea și se va așeza pe parașuta colorate
întinsă pe pământ în dreptul culorii
- aprecieri
alese. După ce au parcurs acest - parașuta
pozitive,
traseu toți copiii,vor primi o cupă stimulative de
siluetă pe care Albă ca Zăpada o va încurajare
așeza pe panou. - conversația
Proba II
Copiii încep să miște parașuta în sus - demonstrația
și în jos, la început aleatoriu pentru a
- exercițiul
se obișnui cu mișcarea, apoi vor face
valuri mici și mari, sincronizându-se
pe cântecul ”Culorile se ceartă”. - cupe siluete
La sfârșitul acestei probe, Albă ca
Zăpada va mai așeza pe panou o - panou
cupă.
Proba III
Copiii se prind de parașută cu mâna - planeta gonflabilă
dreaptă și vor merge la pas normal
în sensul acelor de ceas, după care
vor accelera ritmul.Se va relua acest
exercițiu și în sens invers pe cântecul
”Noi suntem piticii”.
Și de această dată au parcurs proba
cu succesși Albă ca Zăpada îi va
recompensa cu încă o cupă.
Proba IV
Planeta gonflabilă va fi așezată pe
parașută, iar copiii prin mișcări lente
vor încerca să o trimită în direcția
copilului numit de Albă ca Zăpada.
Dragi copii,după cum vedeți, cu
istețimea și curajul vostru am reușit
să obținem și cea de-a patra cupă.
Copii, pentru a obține și cea de-a
5. cincea cupă, trebuie să fim atenți - conversația
Obținerea pentru a o convinge pe Albă ca - parașuta - aprecieri
- individual
performanței Zăpada, că merităm să fim numiți - exercițiul pozitive
”PITICII CAMPIONI”. - planeta gonflabilă - frontal
Proba V
Copiii țin parașuta cu ambele
mâini,făcând valuri mici, iar un copil - cupă siluetă
va merge ca rechinul pe sub parașută
și va prinde un copil de picioare.
Copilul prins va intra sub parașută și
va deveni „rechin”. Jocul va continua
până vor fi toți copiii „rechini”.
În sfârșit dragii mei, am reușit să
obținem toate cupele pe ca le-a adus
Albă ca Zăpada.
Se va întinde parașuta pe pământ ,iar
6. Încheierea copiii se așează pe ea ca niște raze în - conversația
activității funcție de culoarea pe care au ales-o - parașuta
la începutul probelor, după care se va - exercițiul - individual
puncta tema activității desfășurate.
( Cum s-a numit tema noastră? (Cupa - frontal
piticilor).Ce am devenit noi după - cupă
parcurgerea acestor probe? (Piticii
campioni) - afiș cu titlul
Pentru că ați fost atenți și ați parcurs câștigat - evaluare
globală, finală
corect toate probele,Albă ca Zăpada
ne va premia cu o cupă pe care o - diplome
vom păstra în clasă și vom primi
titlul de ” PITICII CAMPIONI” .
Albă ca Zăpada va înmâna cupa și
titlul grupei, și va acorda diplome
tuturor copiilor.
Voi face aprecieri cu privire la
ȋntreaga activitate.

S-ar putea să vă placă și