Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Educație fizică militară;


GRUPA / PLUTONUL: 23/ 113;
DATA: 30.01.2017;
TEMA: Aruncarea grenadelor de mână;
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe; ședință teoretică și practică;
SCOPUL ACTIVITĂȚII: verificarea cunoștințelor anterioare cu privire la grenadele de mână, însușirea de către
studenți a tehnicii și tacticii de aruncare a grenadelor de mână în mod precis, în scopul
dezvoltării abilităților de luptă; perfecționarea deprinderilor de aruncare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Formative:
La finalizarea sedinței studenții să fie în măsură să:
- cunoască noțiunea de grenadă de mână și caracteristicile acesteia;
- cunoască și utilizeze tehnica și modul de executare a aruncării grenadelor de mână la distanță și cu
precizie;
- cunoască pozițiile specifice pentru aruncarea grenadelor de mână;

1
- participe activ și conștient, în viitor, la asemenea activități;
- cunoască măsurile de prevenire a accidentelor.
 Afective:
- stimularea curiozității;
- dezvoltarea atenției concentrate.
METODE ŞI PROCEDEE: expunere, problematizare, exersare, evaluare;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: scheme, grenade tip CISM,ținuta militară de instrucție, sacul de merinde,
complete de protecție, armamentul individual din dotare, indicatoare de culoar;
BIBLIOGRAFIE: Manualul instrucției luptătorului, F.T./I.-8, nr. S.M.F.T-4 din 28.01.2008, Editura Academiei
Forțelor Terestre, Sibiu, 2008, pp. 46-47, 78 - 80, 91;

Menționăm că TIMPUL necesar desfășurării întregii activități este de 3 ore (180 de min.)

ETAPELE TIMP OBIECTIVE DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR STRATEGIA


ACTIVITĂȚII OPERAȚIONAL DIDACTICĂ
E
ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI CURSANȚILOR
MOMENT 5 min. - captarea atenției - cere studenților să - primesc și execută -conversația;
ORGANIZATORIC studenților; amplaseze indicatoarele comanda primită, -explicația;
-însușirea modului de culoar după delimitând spațiul; -observația;
de organizare a indicațiile primite în - observă câmpul de luptă;
spațiului de luptă, acest sens;
delimitat prin - cere studenților să

2
indicatoare; observe câmpul de luptă
delimitat;
REACTUALIZAREA 10 Determinarea - întreabă studenții care - răspund întrebării - conversația;
CUNOȘTINȚELOR min. studenților să își sunt caracteristicile adresate de profesor pe - explicația;
ANTERIOARE reamintească toate grenadelor de mână; baza noțiunilor pe care și le
caracterisiticile - ascultă răspunsurile amintesc;
grenadelor de primite; - ascultă completările și
mână, aspecte - completează și corecturile profesorului;
însușite cu ocazia corectează răspunsurile; - ascultă și memorează
unui curs precedent. - reia, la final, toate caracteristicile înșiruite de
caracteristicile în scopul profesor;
asigurării unei bune
memorări;
INTRODUCEREA 3 min. - captarea atenției; - prezintă elementele - ascultă detaliile oferite de - conversația;
TEMEI NOI - stimularea principale ale aruncării profesor; - explicația;
curiozității; grenadelor;
COMUNICAREA 5 min. Însușirea de către - prezintă pe scurt - ascultă prezentarea - conversația;
TITLULUI ȘI studenți a obiectivele urmărite prin expusă de profesor și și-o - explicația;
OBIECTIVELOR obiectivelor desfășurarea activității și însușesc;
propuse. implicațiile acestora;

3
DIRIJAREA 140 - cunoașterea - prelucrează normele de - ascultă și își însușesc -conversația;
ÎNVĂȚĂRII min. măsurilor de protecție și securitate a normele de protecție și -explicația;
prevenire a muncii privind folosirea securitate a muncii; -demonstrația;
accidentelor; grenadelor1; - ascultă și își însușesc - observația;
- cunoașterea - prezintă și ilustrează pozițiile de aruncare; - exersarea;
pozițiilor specifice pozițiile pentru - ascultă și își însușesc
pentru aruncarea aruncarea grenadelor de etapele aruncării;
grenadelor; mână2, folosind în acest - adresează întrebări
- cunoașterea și scop inclusiv scheme; profesorului în scopul de a
utilizarea tehnicii - prezintă teoretic și lămuri elementele
de executare a practic etapele aruncării, neînțelese pe parcursul
aruncării grenadelor după cum urmează: expunerii;
de mână la distanță pregătirea aruncării3, - ascultă răspunsurile
și cu precizie; elanul4, efortul final5, oferite de profesor la
- perfecționarea încheierea aruncării6, întrebările adresate;
deprinderilor de aruncarea grenadelor la - efectuează pe rând
aruncare a precizie7, aruncarea aruncarea grenadelor de
grenadelor de grenadelor de mână la mână, sub supravegherea
mână. distanță8; profesorului10;
-cere studenților să

1
În acest scop se va avea în vedere faptul că desfășurarea activităților trebuie să corespundă ca dificultate cu nivelul de pregătire al studenților; se va încerca
folosirea procedeelor tehnice cunoscute; înainte de începerea activității practice se va asigura timp studenților pentru eventualele nevoi fiziologice; se va verifica
echipamentul din dotare și completul de protecție etc.
2
Acestea sunt alese în funcție de teren și de situația tactică. Se expune poziția de aruncare în teren descoperit, din șanțul de tragere, după o adăpostire sau din
gropi de proiectil.
3
Aceasta presupune următoarele: din poziția ”drepți”, militarul face o jumătate de întoarcere la dreapta și duce piciorul stâng înainte, după care trece arma în
mâna stângă, sprijinită cu cureaua pe antebrațul mâinii stângi; scoate cu mână dreaptă grenada din sacul de merinde, apucând-o strâns cu podul palmei, peste
pârghia de siguranță și cu degetul peste corpul grenadei; sprijină mâna dreaptă cu grenada de genunchiul piciorului stâng, iar cu degetul arătător al mâinii stângi
scoate prin răsucire inelul cu cuiul de siguranță.
4
Aceasta presupune ca militarul să îndoaie piciorul drept, să își ia avânt cu grenada în mână, descriind un arc de cerc în jos și înapoi.
5
Întinzând piciorul drept și răsucindu-se cu pieptul spre obiectiv, aruncă grenada în obiectiv, ducând-o pe deasupra umărului.
6
După aruncarea grenadei, militarul ia poziția pentru luptă culcat.
7
Constă în aruncarea a 5 grenade, recunoscute CISM, la distanța de 25 m., în cerc cu D – 3 m.
8
Constă în aruncarea a 3 grenade, recunoscute CISM, într-un culoar de 10 m., la distanța de 30 m., apreciindu-se cea mai bună aruncare.

4
adreseze întrebările pe
care le au;
- răspunde întrebărilor
adresate de către
studenți;
- cere studenților să
efectueze pe rând
aruncarea grenadelor de
mână sub stricta sa
supraveghere9;
FIXAREA 17 Însușirea de către - prezintă pe scurt, din - ascultă și își însușesc - conversația;
CUNOȘTINȚELOR min. studenți a tuturor nou, elementele noțiunile recapitulative; - explicația;
elementelor principale ale activității - adresează ultimele
prezentate, fixarea desfășurate; întrebări profesorului;
noțiunilor și - cere studenților să - ascultă și își însușesc
perfecționarea adreseze ultimele răspunsurile primite;
deprinderilor. întrebări;
- răspunde tuturor
întrebărilor adresate de
către studenți;

9
Pe parcursul acestei etape, profesorul va corecta greșelile studenților și le va oferi sprijin activ în formarea și perfecționarea deprinderilor de aruncare.
10
În acest sens, studentul își va însuși corecturile aduse de către profesor pe parcursul aruncării în scopul dezvoltării unei deprinderi corecte.

S-ar putea să vă placă și