Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

EDUCATOARE:Hancu Simona
GRĂDINIŢA:”Pinocchio”,Câmpia-Turzii

1
NIVEL:II(grupa pregatitoare)

TEMA DE STUDIU:”Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?”

TEMA PROIECTULUI:”O lume misterioasa!”

SUBTEMA:”Lumea dinozaurilor!”

TEMA ZILEI:”Dino vrea sa stie!”

FORMA DE REALIZARE:activitate integrată ALA+ADE(DS+DLC+DOS)+ADP

TIPUL DE ACTIVITATE:verificare,consolidare de cunostinte

FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri,individual

DATA:16.03.2012

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP:
 :Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul în care ne aflăm, luna în care
suntem, cum e vremea, citirea scrisorii de la Dino
 Rutină
 Tranziţii:cântece si versuri între activităţi

ALA:CENTRE DE INTERES:
 Bibliotecă :”Coloreaza toate literele care formeaza cuvantul „dinozaur”-colorare
„Pielea solzoasa a dinozaurilor”-antrenament grafic
 Artă:”Tinutul dinozaurilor”-macheta
 Ştiinţă:”Puzzle-uri cu dinozauri”

ADE:”Dino vrea sa stie!”(DS+DLC-joc concurs;DOS-activitate practică)

ALA:
 „Jocuri distractive cu Dino si prietenii sai!”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Verificarea, consolidarea cunostintelor despre dinozauri si consolidarea deprinderii
de a se exprima corect din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA:
Biblioteca:
 Sa coloreze toate literele care formeaza cuvantul “dinozaur”ghidandu-se dupa model,
pastrand pozitia corecta a corpului.;
 Sa traseze corect semnul grafic cerut in spatiul dat, pastrand pozitia corecta a
corpului.
Arta:

2
 Sa realizeze macheta ce va reprezenta tinutul dinozaurilor asezand elementele date.

Stiinta:
 Sa identifice fiecare element ce constituie tabloul;
 Sa potriveasca imaginile pentru a reda tabloul.

ADE:
DS+DLC:Joc concurs:”Dino vrea sa stie…”
 Sa denumeasca imaginea;
 Sa spuna ce stie despre imaginea respectiva;
 Sa desparta cuvantul in silabe;
 Sa denumeasca sunetul cu care incepe cuvantul;
 Sa formuleze o propozitie cu cuvantul dat;
 Sa reprezinte grafic propozitia, cuvintele si silabele;
 Sa completeze casutele diamantului raspunzand la intrebari;
 Sa completeze povestea cu imagini.

DOS:Activitate practica.”Prietenii lui Dino”


 Sa decupeze elementele care vor ajuta la realizarea lucrarii practice;
 Sa utilizeze corect tehnicile de lucru insusite anterior:decupare, lipire;
 Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii dinozaurilor;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, metoda Diamantul, Turul
galeriei, problematizarea, jocul.

MIJLOACE DE INVATAMANT:jetoane cu dinozauri, cubul(cu imagini cu si despre


dinozauri), plansa cu Diamantul, plansa cu povestea, jetoane pentru completarea povestii,
elemente pentru reprezentarea grafica a propozitiilor, cuvintelor si silabelor, buline pentru
recompense, elemente pentru macheta, medalioane, puzzle-uri, fise de lucru,suluri de la
hartie igienica, hartie colorata, lipici, foarfece.

FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupuri.

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Revista invatamantului prescolar,2009;
 Revista invatamantului prescolar nr.1-2/2010;
 Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7 ani),2010;
 Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M.-“Metode interactive de grup”-ghid metodic,
editura Arves,Craiova,2002.
 Filofteia Grama, Mioara Pletea-“Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul
prescolar”, volumul II, editura DPH, Bucuresti,2009

3
SCENARIUL ZILEI
ADP:
Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.Vom recita prima data urmatoarele versuri:
”In semicerc ne asezam
Si apoi ne salutam.
Vedem cine e prezent
Poate, cine e absent.
Calendarul e-ncantat
Ca e iarasi completat
Cu zapada, vant sau ploaie
Dar, mai bine cu mult soare.”
Vom canta apoi cantecul :”Buna dimineata, draga gradinita!” si ne vom saluta.In
continuare, stabilim ziua in care ne aflam, anotimpul, luna, data, vedem cum e vremea si
completam calendarul vremii, facem prezenta.
La noutatea zilei, le voi spune ca Dino, puiul de dinozaur care a asistat toata saptamana la
activitatile noastre, ne roaga ceva.Vrea sa vada cate am invatat noi despre dinozauri, insa vrea
sa invete si el ceva de la noi.Va merge si el la scoala dar, pentru ca a mai lipsit de la gradinita,
nu stie prea bine sa formuleze propozitii, sa reprezinte grafic propozitii, cuvinte si silabe, sa
recunoasca sunetul cu care incepe un cuvant, asa ca va roaga sa il ajutati.
„Haideti, copii, sa vedem ce rugaminte are Dino.”Le citesc apoi scrisoarea.
„Dragi copii, saptamana aceasta am stat cu voi. Am vazut ca v-a placut tare mult sa aflati
lucruri noi despre dinozauri. Inainte de a pleca la alta gradinita, vreau sa vad cate stiti voi
despre dinozauri, insa vreau si sa ma invatati ceva. In toamna voi merge si eu la scoala, dar,
pentru ca am mai lipsit de la gradinita, nu stiu prea bine sa formulez propozitii, sa reprezint
grafic propozitii, cuvinte si silabe, sa denumesc sunetul cu care incepe un cuvant. Ma ajutati
sa invat si eu toate aceste lucruri?”
Copiii vor fi dornici sa ii arate lui Dino cate stiu ei, drept urmare vom juca jocul:”Dino
vrea sa stie...”
Dupa desfasurarea jocului vom canta, ca element de tranzitie pentru ALA, un cantec. In
acest timp, ne vom aseza la centrele deja pregatite, in functie de medalionul pe care il vor
avea la gat. Dupa ce vor termina de lucrat la centre, le voi spune ca Dino e foarte trist pentru
ca, in timp ce el era la noi in vizita, prietenii lui au uitat de el si a ramas singur. Pentru a-l
inveseli, ii vom confectiona prieteni noi.
Vor face turul galeriei pentru a admira lucrarile realizate in cadrul ALA in timp ce recita
niste versuri dupa care se vor aseza la celelalte masute pentru activitatea practica(DOS).
Le voi explica ca trebuie sa decupeze elementele pentru a realiza dinozaurii.
Dupa terminarea lucrarilor, se ridica de la masute, iau cu ei dinozaurii confectionati si
merg pe covor sa se joace impreuna cu Dino si noii lui prieteni.
„Noi cu totii am lucrat/Si lucrul l-am terminat./Bucurosi sa admiram/Pentru ca stim sa
lucram./Iar acum ne vom juca,/Vom dansa si vom canta.”

4
PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment -aerisirea sălii de
organizatoric grupă;
-pregătirea
centrelor şi a
materialelor
necesare
activităţilor.
2.Captarea Le voi citi scrisoarea de la -explicaţia; -evaluare
atenţiei dinozaurul Dino. -conversaţia; orală;
-frontal; -aprecieri
verbale;
3.Anuntarea Se aseaza in semicerc si le spun ca -in semicerc; -evaluare
temei astazi ii vom arata lui Dino cate stim -explicaţia; orala;
noi pentru a-l invata si pe el. -conversaţia;
Jocul se numeste”Dino vrea sa
stie”.
4.Dirijarea Le explic modul de desfasurare al -conversaţia; -evaluare
invatarii jocului. Impart grupa in doua echipe -explicaţia; orala;
deoarece activitatea se va desfasura
sub forma de concurs,si
anume:echipa” Dinozaurii
carnivori”(T-rex)si echipa
„Dinozaurii ierbivori”(Triceratops).
I Varianta. In cadrul primei variante, -jocul didactic; -aplauze;
voi utiliza „Cubul”. -problematiza- -aprecieri
„Iata, cubul se-nvarteste/Si la tine se rea; verbale;
opreste!”. Copilul in dreptul caruia s- -explicatia;
a oprit cubul, il ia, denumeste
imaginea si spune tot ce stie despre
aceasta.
A-II-a Varianta.Intr-un cosulet sunt -explicatia; -evaluare
mai multe jetoane. Va veni, pe rand, -exercitiul; orala;
cate un copil din fiecare echipa, va -problematizarea; -evaluare
denumi imaginea, va spune cu ce practica;
sunet incepe cuvantul, va forma o -aplauze;
propozitie cu acel cuvant, apoi va
reprezenta grafic propozitia.
Reprezentarea grafica o vom realiza
cu ajutorul unor fasii de diferite
culori si lungimi(cea lunga pentru
propozitie, cele mai scurte pentru
cuvinte)si cu ajutorul unor buline(ce

5
reprezinta silabele). Fiecare raspuns
va fi recompensat cu bulina.
A-III-a Varianta.In cadrul acestei -Diamantul; -evaluare
variante voi folosi metoda -explicatia; orala;
„Diamantul”.Eu citesc intrebarile la -problematizarea; -aprecieri
care vor trebui sa raspunda pentru a verbale;
completa Diamantul.
A-IV-a Varianta.In cadrul acestei -explicatia; -aprecieri
variante copiii vor avea sarcina de a -conversatia; verbale;
completa o poveste cu imaginile -exercitiul;
potrivite. -problematizarea;
Toate raspunsurile vor fi
recompensate de fiecare data.
5.Obtinerea Dupa ce ii apreciez pentru ca au
performantei raspuns foarte frumos , le spun ca -aprecieri
Dino a devenit din ce in ce mai verbale;
curios si, ca atare, le-a mai lasat
ceva de realizat.Unui numar de copii
voi da alte medalioane pentru a fi toti
copiii in concordanta medalioanele
de la centre(Brachiosaur).Ne ridicam
de pe scaunele si cantand „Cantecul
lui Dino”, ne asezam la centre.
La centrul”Biblioteca”vor avea de
colorat acele litere care formeaza
cuvantul”dinozaur”si de trasat -explicaţia;
semnul grafic cerut(semiovalul -exerciţiul; -evaluare
deschis spre dreapta sau spre stanga). -conversaţia; practica;
La centrul”Arta”vor avea de
realizat „Tinutul dinozaurilor”prin
asezarea elementelor pregatite pe o
bucata de polistiren iar la
centrul”Stiinta”, vor avea puzzle-uri
cu dinozauri.

6.Asigurarea Le spun ca, la un moment dat m- -explicatia;


feed-back-ului am uitat la Dino si am observat ca -conversatia;
este trist. L-am intrebat ce s-a
intamplat iar el mi-a spus ca, fiind la -Turul galeriei.

6
noi in vizita de atatea zile, prietenii
lui au uitat de el si a ramas singur.
Ii intreb pe copii daca sunt de acord
sa ii confectionam noi niste prieteni
lui Dino. Facem turul galeriei pe
versuri pentru a admira ce s-a lucrat
la centre si apoi copiii se vor aseza la -evaluare
masutele unde vor confectiona practica;
dinozaurii. Le explic ce au de -explicatia;
lucru(trebuie sa decupeze elementele -exercitiul;
date si apoi sa le lipeasca pe tubul de
la hartia igienica). Inainte de a
incepe sa lucreze, executam cateva
exercitii de incalzire a mainilor, le
arat si modelul meu de dinozaur,
apoi le urez „Spor la treaba”. Dupa -aprecieri
finalizarea lucrarilor, pe versuri, ne verbale;
ridicam si mergem pe covor pentru a
ne juca impreuna cu Dino si cu noii
lui prieteni.
7.Incheierea Fac aprecieri asupra modului in -aprecieri
activitatii care au raspuns la activitate cat si verbale;
asupra modului in care au lucrat in -recompense.
decursul intregii zile.

S-ar putea să vă placă și