Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Alexandru Elena - Camelia


UNITATEA ŞCOLARA: Şc. Sanitară „ Antim Ivireanu”
DATA: 24 02.2020
CLS.: a IX-a
SUBIECTUL: Anatomia sistemului circulator
TIPUL LECŢIEI: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECTIEI: Descoperirea de către elevi a structurii externe şi interne a inimii, vaselor de
sânge, cât şi familiarizarea cu aceste noţiuni.
COMPETENŢE SPECIFICE:
C1 - cunoaşterea rolului şi componentelor sistemului circulator
C2 - explicarea structurii inimii şi vaselor de sânge
C3 - recunoaşterea principalelor vase dar şi localizarea acestora
C4 - exersarea utilizării unor surse variate de informare
C5 - reprezentarea grafică a inimii conform modelelor
C6 - utilizarea adecvată a terminologiei ştiinţifice

RESURSE EDUCAŢIONALE:

a) procedurale: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia, învăţarea prin


descoperire, metoda ciorchinelui.

FORME DE ORGANIZARE: frontal,individual şi perechi.


b)materiale : mulaje, atlase anatomice,filmul documentar, prezentare Power Point, imagini
videoproiector, calculator.
c)temporale: 50 min

BIBLIOGRAFIE:
1. Z. Partin, L.Logofătu, C. Th. Niculescu, Biologie-cls. aVII-a, 2007, Ed. Corint, Bucureşti
2. M. Marcu-Lapadat, F. Macovei, F. Dobran, Biologie-cls.VII, 2006, Ed. Teora, Bucureşti
3. I. Iordache, Metodica predării biologiei, 1995, Ed. Universităţii Al.I. Cuza, Iaşi
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
LECTIEI
Organizarea -salutul - Se pregătesc pentru lecţie .
clasei -notez absenţii
-pregătesc materialul didactic.

Reactualizarea - Prin vizionarea unei prezentări Power Point - Pe baza cunoştinţelor din
cunoştinţelor pe tema“Rolul elementelor figurate ale lecţiile anterioare, elevii au
anterioare sângelui”. avut ca temă, realizarea unor
prezentări Power Point cu
temele: “Mediul intern” şi
respectiv “Rolurile
elementelor figurate ale
sângelui”.

Captarea - Prezint filmuleţul documentar cu sistemul - Observă imaginile şi susţin că


atenţiei circulator. vom studia “Anatomia
sistemului circulator”.
Anunţarea temei - Anunţ şi scriu titlul lecţiei pe tablă şi - Notează în caiete titlul lecţiei.
şi a obiectivelor prezint competenţele pe care vreau să le
formez pe parcursul acestei lecţii.
Transmiterea şi - Solicit elevilor să enumere componentele - Elevii observă materialul
însuşirea noilor sistemului circulator. didactic, ascultă explicaţiile şi
cunoştinţe - Prezint localizarea şi alcătuirea inimii. deduc particularităţile inimii la
- Menţionez că inima este separată om;
longitudinal în două jumătăţi, iar sângele - Completează schema lecţiei
oxigenat nu se amestecă cu cel neoxigenat. pe măsură ce observă anumite
- Dirijez activitatea de observare a imaginilor caracteristici ale sistemului
prezentate la videoproiector în scopul circulator.
identificării particularităţilor structurale ale
inimii, a principalelor grupe de vase de
sânge.
Fixarea şi - Cu ajutorul elevilor întocmesc schema cu - Întocmesc schiţa lecţiei în
consolidarea alcătuirea sistemului circulator. caiete.
cunoştinţelor - Urmăresc răspunsurile pe
care le dau colegii lor şi
identifică eventualele greşeli.

Evaluare - Sunt apreciaţi prin note elevii cu contribuţii


deosebite la lecţie.
- Prin întrebări se trec în revistă noţiunile
cheie învăţate.

Încheierea lecţiei - Indic lecţia din manual şi modalităţile de - Formarea deprinderilor de


studiu acasă. utilizare a manualului şi a altor
- Precizez tema : Descărcaţi o imagine cu surse.
sistemul circulator, după internet şi folosind
aplicaţia Paint notaţi pe marginea acesteia
după ce aţi identificat, următoarele vase de
sânge: artera aortă, artera pulmonară, artera
subclaviculară, artera iliacă şi venele cavă
inferioară, cavă superioară,vena jugulară,
vena iliacă, vena subclaviculară.

Schema lecţiei

Anatomia sistemului circulator

Principalele componente ale sistemului circulator sunt: - sângele


- inima
- vasele de sânge

INIMA- se găseşte în cutia toracică, între cei 2 plămâni, cu vârful spre partea stângă.
- este învelită de pericard, miocard ( muşchiul inimii) şi endocard
- jumătatea dreaptă conţine sânge cu dioxid de carbon, iar cea stângă cu oxigen
- atriul şi ventriculul din aceiaşi jumătate comunică prin orificiul atrio-ventricular, care este
însoţit de valvulele atrio-ventriculare

VASELE DE SÂNGE:- arterele (transportă sângele de la inimă în corp)


- se gâsesc în profunzimea corpului
Ex: artera aortă, artera pulmonară, artera subclaviculară, artera iliacă
- venele (transportă sângele din corp la inimă)
- se găsesc la suprafaţa corpului
Ex: venele cavă inferioară, cavă superioară,vena jugulară, vena
iliacă, vena subclaviculară.
- capilarele (sunt cele mai mici vase de sânge)

S-ar putea să vă placă și