Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

“COŞUL CU LEGUME VESELE”

EDUCATOARE: IASEMIN AGI-MURAT


GRĂDINIŢA P.P. „LUCIAN GRIGORESCU” MEDGIDIA
GRUPA: MICĂ – „PUIŞORII MOŢAŢI”
TEMA DE STUDIU: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „COŞUL CU LEGUME”
TEMA ZILEI ŞI ACTIVITĂŢII: „COŞUL CU LEGUME VESELE”
(„JUCĂRII DIN LEGUME”)
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
CATEORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE PRACTICĂ
TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
FORME DE ORGANIZARE: FRONTAL, PE GRUPURI, INDIVIDUAL

DURATA: O ZI

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- consolidarea priceperilor şi deprinderilor de folosire a unor tehnici
artistice;
- dezvoltarea atenţiei voluntare, a îndemânării.

I. ALA1

JOC DE MASĂ: „Găseşte-i jumătatea”

Obiectiv operaţional:
- să realizele întregul unei imagini din jumătăţi

Obiectiv educativ:
- educarea perseverenţei

Material didactic: diferite imagini cu legume împărţite în jumătăţi

1
JOC DE ROL: „De-a gospodinele”

Obiectiv operaţional:
- să-şi dezvolte abilităţi specifice artei culinare

Obiectiv educativ:
- menţinerea curăţeniei pe masa de lucru

Material didactic: legume, tocătoare, cuţite din plastic, şorţulete şi baticuri

II.ADP

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: „Sfatul zilei”

RUTINĂ: „Astăzi eu sunt de serviciu”

TRANZIŢIE: poezia „Legumele” de Iasemin Agi-Murat

III. ADE – DOS

ACTIVITATE PRACTICĂ:

Obiective operaţionale:
- să selecteze materialul necesar temei propuse
- să verbalizeze acţiunile întreprinse, folosind un limbaj adecvat
- să utilizeze unelte uşor de manevrat
- să lipească, să trateze suprafeţele realizând diferite colaje estetice

Obiectiv educativ:
- Educarea spiritului de echipă.

Material didactic: legume naturale, ochişori şi guriţa din hârtie, accesorii din
hârtie (pălăriuţe, umbreluţe, floricele, fundiţe)

2
IV. ALA2

„PUNEM MURĂTURI!”

Obiectiv operaţional:
- să aşeze corect şi ordonat legumele în borcane
- să selecteze legumele pentru murat

Obiectiv educativ:
- crearea unei atmosfere distractive

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,


turul galeriei

V.FINALIZAREA ZILEI : EVALUAREA ACTIVITĂŢII

Omul zilei, ales la Întâlnirea de dimineaţă, este numit să prezinte


concluziile: „Prin îndemânareaq noastră am reuşit să facem jucării din
legume”.
Vom urmări pe laptop un dans al legumelor şi îşi vor manevra noile
jucării, imitând dansul vizionat.
Copiii vor primi ca stimulente buline cu legume vesele.

SCENARIUL ZILEI

Ziua debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin


recitarea sfatului zilei: „Când legume consumăm, le mâncăm sau ne jucăm,
foarte bine le spălăm!”.

În continuare activitatea se va desfăşura pe centre de interes, voi


anunţa tema zilei şi obiectivele urmărite.
Voi prezenta copiilor sectoarele unde vor lucra, materialele puse la
dispoziţie şi temele activităţilor din sectoare.
Repartizarea pe sectoare se va realiza în funcţie de dorinţele,
interesele fiecăruia.

3
Activitatea practică se va desfăşura frontal şi pe grupuri.

Evaluarea va fi continuă, individuală şi frontală. De asemenea se va


utiliza metoda interactivă de grup TURUL GALERIEI.

Finalizarea zilei se va face prin evaluare pe grupuri, individuală Şi


prin oferirea stimulentelor.

EVENIMENTUL CONŢINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE (forme şi
metode)
Moment Voi pregati sala de
organizatoric grupa pentru activitate,
voi distribui materialele
la sectoare. Conversatia
(activitati de dezvoltare
personala –
întâlnirea de dimineaţă,
rutine şi tranziţii).

Captarea atentiei Întâlnirea de grup între


si rectualizarea copii şi educatoare se va
cunostintelor realiza prin enunţarea
dobandite anterior “sfatului zilei”, după
care se vor reactualiza
cunoştinţele dobândite
anterior cu ajutorul unei
scurte conversaţii.
Enuntarea temei, Anunt scopul Explicatia
scopului si a activitatilor de astazi,
obiectivelor obiectivele pe care le au
activitatii de realizat in cadrul
sectoarelor, tema

4
activitatii din fiecare
sector.
Prezentarea Voi prezenta sectoarele Explicatia
optima a de activitate,
continutului materialele, sarcinile pe
care fiecare copil le are
de realizat in cadrul
sectorului ales.
Obtinerea Fiecare copil isi allege
performantei si sectorul in cadrul caruia Pe grupuri
realizarea doreste sa lucreze. Exerciţiul
feedback-ului
Joc de masă – copiii Exerciţiul
realizează iîtregul din Individuala
jumătăţi.
Joc de rol – “De-a Conversaţia
gospodinele” – copiii,
purtând şorţuleţe şi
batice vor imita mişcări
specifice gospodinelor Explicaţia
în buătarie.
In continuare copiii vor
fi asezati pe scaunele in Pe grupuri
semicerc.
Voi anunta tema
activitatii practice.
Copiii vor fi impartiti in Frontală
doua echipe.
Fiecare echipa va avea Conversaţia
ca sarcina sa orneze Frontală
legumele cu materialele
gasite în coşuleţele
fiecăruia pentru a le Exerciţiul
transforma în “jucării”.
Fiecare echipă va
evalua lucrarea
celeilalte echipe.
Ca tranzitie la
urmatoarea activitate se
va recita poezia

5
“Legumele” de Iasemin
Agi-Murat.
Voi anunţa tema
activităţii liber alese 2:
“Punem murături!”
Copiii vor purta din nou
accesorii specifice
activităţii culinare.
Vor aşeza legumele în
borcane pe sortimente.
Evaluarea Se fac aprecieri de grup, Individuală
performanţei individuale, metoda Pe grupuri
“turul galeriei”. frontală
Turul galeriei
Încheierea Se ofera stimulente. Buline cu
activităţii legume
vesele

BIBLIOGRAFIE:
- M.E.C.T. – „Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, Bucureşti 2009
- Breban S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M. – „Metode interactive de grup”,
Editura Arves Bucureşti, 2002.

S-ar putea să vă placă și