Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:

PROPUNATOR :

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa cu P.P ,,Licurici’’

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ?’’

TEMA PROIECTULUI : ,,Din lumea celor care nu cuvântă ”

SUBTEMA PROIECTULUI : ,,Animalele din jurul nostru’’

TEMA ACTIVITĂŢII : ,,Călătorie în lumea animalelor’’

TIPUL ACTIVITĂŢII:fixarea şi consolidarea cunoştinţelor,priceperilor şi deprinderilor

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE : ADP+ALA:(Artă, Ştiinţă, Construcţii) + ADE(DŞ+DOS) +ALA2.

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor despre animale domestice şi sălbatice, precum
si a deprinderilor practice:decorarea cu diferite materiale pentru realizarea măştilor

Activităţi de dezvoltare personală(ADP ):

Întâlnirea de dimineaţă,,Călătorie în lumea animalelor’’

Activităţi liber alese(ALA1):

Artă:,,Călătorie în lumea animalelor’’-poster


,,Rochia Crăiesei’’-decorare

Ştiinţă:,,Alege şi grupează’’
,,Rame pentru tablouri’’

Construcţii:,,Adăpostul animalelor’’
,,Căsuța lui Grivei,,

Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):

Domeniul Ştiinţe (Cunoaşterea mediului); ,,Călătorie în lumea animalelor’’-joc didactic


Domeniul Om şi Societate: ,,Măşti’’-aplicatie

Activităţi liber alese(ALA2): ,,Carnavalul animalelor’’


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 să lipească animale sălbatice şi domestice realizând un poster;


 să grupeze animalele în funcţie de mediul de viaţă;
 să construiască adăpostul pentru animalele domestice;
 să enumere foloasele pe care omul le are de la animale;
 să lipească diferite materiale precum: hârtie creponată şi colorată, ochi, aţă, urechi , bot, pentru a realiza
în mod original masca;
 să participe la jocul ,, Carnavalul animalelor’’, recunoscând copilul care se ascunde sub mască;

STRATEGII SI PROCEDEE DIDACTICE:

Metode didactice : conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, mâna oarbă,
piramida, Metoda cubului,

Mijloace didactice : scrisoare, cutie, bol, buline colorate, bagheta fermecată, rochia crăiesei, jetoane cu
animale şi mediul de viaţă, imagini, lipici, hărtie flipchart, bucati polistiren, suport, macheta cu ferma şi
padurea, animale domestice şi sălbatice, copaci, flori, ciupercuţe, panoul de scor, medalioane, piramida, jetoane,
plicuri colorate, cub, maşti, hârtie creponată şi colorată, aţă, urechi , bot, lipici.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe,

BIBLIOGRAFIE:

Editura Didactica Publishing House, Curriculum pentru Învăţământul Preşcolar, Bucureşti, 2009
Preda Viorica, ,,Metoda proiectelor la vârste timpurii’’, Editura Miniped, Bucureşti, 2002
Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, ,,Metode interactive de grup’’, Editura Arrves,
2002
SCENARIU ZILEI

Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii se aşează pe covor, în semicerc pentru a se
saluta: Ursuleții s-au trezit.Bună dimineaţa!
Iepurașii s-au trezit, Bună dimineaţa!
Șoriceii s-au trezit, Bună dimineaţa!
Și copiii s-au trezit, Bună dimineaţa!
Este ora de înviorare,
A început pentru fiecare,
După ce și-au făcut patul
A urmat apoi spălatul,
In urechi, pe subțiori
Pe ochii si pe dințisori
Bine e să fi curat,
Ingrijit și pieptanat.

După realizarea salutului, educatoarea alege copilul zilei,care completează calendarul naturii.
Împărtăşirea cu ceilalţi se realizează prin metoda mâna oarbă, copiii aleg câte un jeton din bolul
fermecat. Educatoarea solicită fiecărui copil să spună două caracteristici(mediul de viată, hrană , foloase, etc)
despre animalul de pe jetonul său.
La activitatea de grup, se desfăşoară un joc care se numeşte ,,Răspunde repede şi bine’’ în care
educatoarea, antrenează copiii printr-un concurs pe bază de ghicitori despre animale sălbatice şi domestice.
Noutatea zilei: La un moment dat se aude o bătaie în uşă. Un copil este trimis să vadă cine bate la uşă ,găseşte
un plic și un cufăr mare.Se deschide scrisoarea şi se descoperă o invitaţie primită de la ,,Crăiasa din ţinutul
verde’’ care îi pofteşte într-o ,,Călătorie în lumea animalelor’’, se repetă titlul activităţii.
Pentru ca acestă călătorie să se concretizeze, copiii trebuie să parcurgă un traseu cu nişte probe, pentru a
putea ajunge la castel unde Crăiasa dă o petrecere şi are loc,,Carnavalul animalelor’’.
În semn de recunoştinţă, Crăiasa le-a trimis nişte buline colorate pentru fiecare copil, cu ajutorul cărora
se grupează şi lucrează pe grupuri pe parcursul activităţii, buline care se regăsesc la fiecare centru deschis.
Tranziţie:,,Batem tare palmele,
Scuturăm picioarele
Şi în pas vioi
Spre centre pornim noi’’
Copiii se aşează la urmatoarele centre: la Sectorul Artă(Poster,,Călătorie în lumea animalelor’’) este o
invitaţie, prin care copiii pornesc într-o călatorie în lumea animalelor. Copiii lipesc animale domestice şi
sălbatice pentru a realiza un poster. Cea de-a doua sarcină este (Rochia Crăiesei) să decoreze rochia Crăiesei cu
flori, pe care o vor așeza în cufăr și o vor trimite în ținutul verde. La Sectorul Ştiinţă(,,Alege şi grupează’’)
copiii sunt solicitaţi să aleagă animalele sălbatice şi domestice, să le grupeaze la mediul de viaţă potrivit.Cea
de-a doua sarcină, este sa decoreze rama pentru tablouri prin formare de șiruri după criteriul mărimi. La
Sectorul Construcţii (,,Adăpostul animalelor’’) și (Cușca lui Grivei) se distribuie copiilor bucăţi din polistiren
mici şi mari, iar ei construiesc adăpostul animalelor și cușca lui aşezând bucatăţile mici şi mari pe un suport
cu betisoare.
Dupa finalizarea lucrărilor şi rezolvarea sarcinilor, educatoarea analizează activitatea copiilor
adresându-le aprecieri generale şi individuale. Copiii află că munca lor a fost apreciată, drept pentru care,
lucrările sunt luate cu ei în călatoria ce urmeaza a fi realizată în lumea animalelor domestice şi sălbatice.
Tranziţie:,, Lângă lac’’

La întoarcerea în sala de grupă copiii descoperă un traseu. Ei observă că lumea animalelor este
împărţită în două: lumea animalelor domestice şi sălbatice, iar la capătul pădurii se află castelul unde ei ajung
dacă trec toare sarcinile.Educatoarea le prezintă cateva reguli care trebuie respectate în timpul calătoriei.
Trecerea înspre lumea animalelor se poate face doar cu ajutorul baghetei fermecate şi a formulei magice;,,Cu
bagheta fermecată/Am să te transform îndată în...’’
În plicul primit de la Crăiasă se mai află o scrisoare şi mai multe medalioane. Educatoarea le citeşte scrisoarea:
,,Dragi copii, pentru că sarcinile de la centre au fost rezolvate corect, eu vă invit la castel meu, iar
dacă reuşiţi să treceţi de probele aflate pe traseu, vă invit la petrecerea dată în cinstea tuturor
animalelor şi a reuşitei voastre.
Ce ziceţi? Sunteţi pregătiţi să arătaţi ce ştiţi despre animale?
Trebuie să ştiţi ca drumul până la castel nu este uşor, dar nici prea greu pentru nişte copiii isteţi ca voi.
Probele, alte indici şi surprizele le-am lasat pregătite, iar sarcinile sunt pe cărarea ce duce la castel.
Doamna educatoare este ghidul vostru. Ea o să vă ajute în întelegerea probelor şi descifrarea indicilor.
Mult succes şi vă astept la castel!”
,,Crăiasa din Ţinutul Verde ,,
Copiii primesc nişte medalioane (fermier, vânător), Ei sunt atinşi cu bagheta fermecată, fiind astfel
transformati, iar apoi se aşează pe scaunele.
Fiecare grupă are mai multe sarcini de rezolvat. Copilul care rezolvă sarcina corect, este recompensat
cu o palarie de fermier sau vânător la panoul de scor şi are posibilitatea de a alege alt copil pentru a rezolva
sarcina următoare.
Echipa care are cele mai multe pălării este câştigătoare. Răspunsurile corecte îi vor ajuta să înainteze
spre castel.
Odată deschisă acestă călătorie găsim cărarea care este presărată cu sarcini. Cu cât rezolvăm mai
repede sarcinile înaintăm pe drum şi avem ocazia să ajungem la fermă.
Sarcina 1:
În coşuleţele fermierului găsesc imagini cu animalele şi foloasele lor. Copiii au ca sarcină să
realizeze ,,Piramida animalelor şi foloaselor’’
Câte un copil din fiecare echipă vine şi rezolvă o sarcină:
Echipa fermierilor: Caută animalele domestice de la fermă. Numără-le!(vaca, calul, porcul, oaia, câinele, pisica)
Echipa vânătorilor: Caută animalele sălbatice din pădure.(vulpea, lupul, veveriţa, căprioara, porcul mistreţ)

Echipa fermierilor: Alege jetoanele care reprezintă foloasele.(lapte, carne, blană, lână)
Echipa vânătorilor: Caută puii animalelor.(câine, cal, căprioară)
Echipa fermierilor: Caută mama şi puiul.(vaca, viţel)
Echipa vânătorilor: Cauta un animal sălbatic din povestea ,,Iedul cu trei capre’’. (urs)
Dacă realizează sarcinile corect Crăiasa, îi recompensează la panoul de scor cu atatea pălării câte răspunsuri
corecte au obţinut, şi înaintează pe traseu ajungând la o altă sarcină de pe cărare şi se opresc în pădure.
Sarcina 2:
Pe cărare, găsesc o altă surpiză trimisă de Crăiasă. Pentru că au rezolvat sarcinile corect, ea le trimite
un cub să se joace.
Cubul are pe fiecare faţă mai multe sarcini, rezolvând toate sarcinile se apropie de castel.
Fiecare copil aruncă cubul şi apoi educatoarea citeşte sarcina scrisă pe una dintre feţele cubului, a cărei
culoare corespunde.
Copiii trebuie să spună tot ce ştiu despre imaginea respectivă.
1. DESCRIE
Descrie imaginea de pe cub!(urs)
2. COMPARĂ
Compară cele două animale:(porcul mistreţ şi domestic)
3. ASOCIAZĂ
Când spun lup mă gândesc la povestea...
4. ANALIZEAZĂ
Părţile corpului unui animal!(caine)
5. ARGUMENTEAZĂ
De ce este vicleană vulpea?
6. APLICĂ
În călătorie cu toţii pornim,
Suntem gata astăzi
Harnici să fim,
Şi măştile să le lipim.
Copiii au ca sarcină să realizeze măşti (DOS,) pentru carnavalul animalelor care se organizează la
castel.Prin tranziţia ,,Vulpea cât e de şireată’’ copiii se aşează la măsuţe. Ei descoperă materialele de lucru,
( hârtie creponată şi colorată, aţă, urechi , bot, lipici).
Educatoarea le prezintă modelul executat şi le solicită analizarea acestuia.Împreună cu copiii se
stabileşte modul în care elementele trebuie lipite şi se precizează câteva elemente de estetică a lucrării.Ea le
explică şi demonstrează tehnica de lucru copiilor, şi le oferă posibilitatea să fie cât mai creativi în realizarea lor.
Copiii execută exerciţii de încălzire a mâinii:,,inchid - deschid pumnul’’, ,,cântăm la pian’’ , ,,ploaia’’ etc.
Echipa fermierilor realizează măşti cu animale domestice, iar echipă vânătorilor măşti cu animale
sălbatice.
(ALA2).
Prin tranziţia ,, Glasul animalelor’’ copiii se aşează în semicerc, iar un copil numit de educatoare se
aşează cu spatele într-un colţ. Copiii intonează cântecul ,,Poftiţi la carnaval’’, iar educatoarea cu bagheta
fermecată alege un copil.Copilul trebuie să îşi prezinte masca printr-un cântecel scurt, dacă copilul numit
ghiceşte cine a interpretat cântecul, îşi prezintă şi el masca sau primeşte o pedeapsă haioasă:să sară în două
lăbuţe ca şi iepurele.
În încheierea activităţii se stabileşte echipa câştigătoare.Educatoarea face aprecieri individuale şi
globale despre modul de implicare a copiilor în cadrul activităţii. Ajunşi la castel Crăiasa îi recompensează
pentru rezolvarea tuturor sarcinilor cu săculeţe fermecate, iar copiii îşi aşează măştile pe faţă.
După prezentarea măştilor carnavalul începe.
Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1. Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: -explicaţia -observarea
organizatoric  aerisirea sălii de grupă; comportamentu
 amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; lui nonverbal
 pregătirea materialelor; şi verbal
 intrarea copiilor în sala de grupă;
2.Reactualizarea Educatoarea poartă o scurtă discuţie cu copiii, despre animalele -conversaţia -aprecieri
cunoştiinţelor domestice şi sălbatice. Copiii precizează ce ştiu despre animale, care individuale
este mediul de viaţă, cu ce se hrănesc şi ce foloase avem de la ele.
3. Captarea La un moment dat se aude o bătaie în uşă. Un copil este trimis să -conversaţia -aprecieri
atentiei vadă cine bate la uşă şi găseşte un cufăr şi un plic. individuale
Se deschide scrisoarea şi se descoperă o invitaţie primită de la
,,Crăiasa din ţinutul verde’’ care îi pofteşte într-o ,,Călătorie în
lumea animalelor’’.
Pentru ca acestă călătorie să se concretizeze, copiii trebuie să
parcurgă un traseu cu nişte probe, pentru a putea ajunge la castel
unde Crăiasa dă o petrecere şi are loc,,Carnavalul animalelor’’.
În semn de recunoştinţă, Crăiasa le-a trimis nişte buline colorate
pentru fiecare copil, cu ajutorul cărora se grupează şi lucrează pe
grupuri pe parcursul activităţii, buline care se regăsesc la fiecare
centru deschis.
4. Anuntarea Educatoarea anunţă tema, astăzi vom face o călătorie ,,În lumea
temei si a -explicaţia
animalelor sălbatice şi domestice’’ unde avem mai multe probe,
obiectivelor
rezolvarea lor ne duce la castel unde Crăiasa organizează
,,Carnavalul animalelor’’
-evaluare
Tranziţie:,,Batem tare palmele, -conversaţia frontala
Scuturăm picioarele
Şi în pas vioi
Spre centre pornim noi’’
5. Desfăşurarea Copiii se aşează la urmatoarele centre: la Sectorul
acivităţii Artă(Poster,,Călătorie în lumea animalelor’’) este o invitaţie, prin -conversaţia -observarea
care copiii pornesc într-o călatorie în lumea animalelor. Copiii comportamentu
lipesc animale domestice şi sălbatice pentru a realiza un poster. lui verbal si
Cea de-a doua sarcină este (Rochia Crăiesei) să decoreze rochia -explicaţia nonverbal
Crăiesei cu flori, pe care o vor așeza în cufăr și o vor trimite în
ținutul verde. La Sectorul Ştiinţă(,,Alege şi grupează’’) copiii sunt -exerciţiul
solicitaţi să aleagă animalele sălbatice şi domestice, să le grupeaze
la mediul de viaţă potrivit.Cea de-a doua sarcină, este sa decoreze
rama pentru tablouri prin formare de șiruri după criteriul mărimi. La
Sectorul Construcţii (,,Adăpostul animalelor’’) și (Cușca lui Grivei) -observaţia
se distribuie copiilor bucăţi din polistiren mici şi mari, iar ei -demonstraţia
construiesc adăpostul animalelor și cușca lui aşezând bucatăţile -aprecieri
mici şi mari pe un suport cu betisoare. verbale
Dupa finalizarea lucrărilor şi rezolvarea sarcinilor, educatoarea
analizează activitatea copiilor adresându-le aprecieri generale şi
individuale. Copiii află că munca lor a fost apreciată, drept pentru
care, lucrările sunt luate cu ei în călatoria ce urmeaza a fi realizată în
lumea animalelor domestice şi sălbatice.
Tranziţie:,, Lângă lac’’

La întoarcerea în sala de grupă copiii descoperă un traseu.


Ei observă că lumea animalelor este împărţită în două:lumea
animalelor domestice şi sălbatice, iar la capatul pădurii se află
castelul unde ei ajung dacă trec toare sarcinile.
Educatoarea le prezintă cateva reguli care trebuie respectate în
timpul calătoriei. Trecerea înspre lumea animalelor se face poate -conversatia
doar cu ajutorul baghetei fermecate şi a formulei magice;,,Cu
bagheta fermecată/Am să te transform îndată în...’’
În plicul primit de la Crăiasă se mai află o scrisoare şi mai multe - explicaţia
medalioane.Educatoarea le citeşte scrisoarea:
,,Dragi copii, pentru că sarcinile de la centre au fost rezolvate
corect, eu vă invit la castel meu, iar dacă reuşiţi să treceţi de probele
aflate pe traseu, eu vă invit la petrecerea dată în cinstea tuturor
animalelor şi a reuşitei voastre.
Ce ziceţi? Sunteţi pregătiţi să arătaţi ce ştiţi despre animale?
Trebuie să ştiţi ca drumul până la castel nu este uşor, dar nici
prea greu pentru nişte copiii isteţi ca voi.Probele, alte indici şi
-călătoria
surprizele le-am lasat pregătite, iar sarcinile sunt pe cărarea ce duce
misterioasă
la castel.
Doamna educatoare este ghidul vostru. Ea o să vă ajute în
întelegerea probelor şi descifrarea indicilor.
Mult succes şi vă astept la castel!”
,,Crăiasa din Ţinutul Verde ,,

Copiii primesc nişte medalioane (fermier, vânător), ei sunt atinşi


cu bagheta fermecată, fiind astfel transformati, iar apoi aşează pe
scaunele.
Fiecare grupă are mai multe sarcini de rezolvat. Copilul care
rezolvă sarcina corect, este recompensat cu o palarie de fermier sau
vânător la panoul de scor şi are posibilitatea de a alege alt copil
pentru a rezolva sarcina următoare.
Echipa care are cele mai multe pălării este câştigătoare.
-conversaţia
Răspunsurile corecte îi vor ajuta să înainteze spre castel.Odată
deschisă acestă călătorie găsim cărarea care este presărată cu sarcini.
Cu cât rezolvăm mai repede sarcinile înaintăm pe drum şi avem
ocazia să ajungem la fermă.
Sarcina 1- În coşuleţele fermierului găsesc imagini cu animalele şi -piramida -recompensă
socială
foloasele lor. Copiii au ca sarcină să realizeze ,,Piramida animalelor
şi foloaselor’’ -problematizarea -aplauze
Câte un copil din fiecare echipă vine şi rezolvă o sarcină:
După ce realizează piramida, câte un copil din fiecare echipă vine
şi rezolvă o sarcină:
Echipa fermierilor: Caută animalele domestice de la fermă. Numără-
le!(vaca, calul, porcul, oaia, câinele, pisica)
- explicaţia
Echipa vânătorilor: Caută animalele sălbatice din pădure.(vulpea, -observarea
comportamentu
lupul, veveriţa, căprioara, porcul mistreţ)
lui verbal si
nonverbal
Echipa fermierilor: Alege jetoanele care reprezintă foloasele.(lapte,
carne, blană, lână)
Echipa vânătorilor: Caută puii animalelor.(câine, cal, căprioară)
Echipa fermierilor: Caută mama şi puiul.(vaca, viţel)
Echipa vânătorilor: Cauta un animal sălbatic din povestea ,,Iedul cu
trei capre’’. (urs)
Dacă realizează sarcinile corect Crăiasa, îi recompensează la
panoul de scor cu atatea pălării câte răspunsuri corecte au obţinut, şi -recompensă
socială
înaintează pe traseu ajungând la o altă sarcină de pe cărare şi se
opresc în pădure.

Sarcina 2- Pe cărare, găsesc o altă surpiză trimisă de Crăiasă.


Pentru că au rezolvat sarcinile corect, ea le trimite un cub să se
-cubul
joace.
Cubul are pe fiecare faţă mai multe sarcini, rezolvând toate
problematizarea
sarcinile se apropie de castel.Fiecare copil aruncă cubul şi apoi
educatoarea citeşte sarcina scrisă pe una dintre feţele cubului, a cărei
culoare corespunde.
Copiii trebuie să spună tot ce ştiu despre imaginea
-conversaţia
respectivă..
1. DESCRIE
Descrie imaginea de pe cub!
2. COMPARĂ
Compară cele două animale:(porcul mistreţ şi domestic)
conversaţia
3. ASOCIAZĂ
-aplauze
Când spun lup mă gândesc la povestea?
-explicaţia
4. ANALIZEAZĂ
Părţile corpului unui animal!(caine)
5. ARGUMENTEAZĂ
De ce este vicleană vulpea?
-conversaţia
6. APLICĂ
În călătorie cu toţii pornim,
Suntem gata astăzi
Harnici să fim, -demonstraţia
Şi măştile să le lipim.
Copiii au ca sarcină să realizeze măşti (DOS,) pentru carnavalul
-aprecieri
animalelor care se organizează la castel.Prin tranziţia ,,Vulpea cât
- explicaţia verbale
e de şireată’’ copiii se aşează la măsuţe. Ei descoperă materialele de
lucru,
( hârtie creponată şi colorată, aţă, urechi , bot, lipici).
Educatoarea le prezintă modelul executat şi le solicită analizarea
acestuia.Împreună cu copiii se stabileşte modul în care elementele
trebuie lipite şi se precizează câteva elemente de estetică a
lucrării.Ea le explică şi demonstrează tehnica de lucru copiilor, şi le
oferă posibilitatea să fie cât mai creativi în realizarea lor. Copiii
execută exerciţii de încălzire a mâinii:,,inchid - deschid
pumnul’’, ,,cântăm la pian’’ , ,,ploaia’’ etc.
Echipa fermierilor realizează măşti cu animale domestice, iar
echipă vânătorilor măşti cu animale sălbatice.

(ALA2).
-conversaţia
Prin tranziţia ,, Glasul animalelor’’ copiii se aşează în semicerc, iar
un copil numit de educatoare se aşează cu spatele într-un colţ. Copiii
intonează cântecul ,,Poftiţi la carnaval’’, iar educatoarea cu bagheta
fermecată alege un copil.Copilul trebuie să îşi prezinte masca printr-
un cântecel scurt, dacă copilul numit ghiceşte cine a interpretat
cântecul, îşi prezintă şi el masca sau primeşte o pedeapsă haioasă:să
sară în două lăbuţe ca şi iepurele.

6. Încheierea În încheierea activităţii se stabileşte echipa --conversaţia -recompensă


activităţii câştigătoare.Educatoarea face aprecieri individuale şi globale despre socială
modul de implicare a copiilor în cadrul activităţii. Ajunşi la castel
Crăiasa îi recompensează pentru rezolvarea tuturor sarcinilor cu
săculeţe fermecate, iar copiii îşi aşează măştile pe faţă.
După prezentarea măştilor carnavalul începe.
ANEXA

Câine:(intonate pe melodia cântecului ,, În pădurea cu alune’’)

L-aţi văzut cumva pe Zdreamţă,


Cel cu ochii de faianţă?
E un câine zdrenturos
De flocos, dar e frumos.

Pisică:

Pisicuta pis-pis-pis,
Te-am visat azi noapte-n vis,
Te spalam, te pieptanam,
Funda rosie-ti puneam.

Şoricel:

Chiţ-chiţ-chiţ e-un şoricel


Mic, sfios şi cuminţel.
Stă în casă la bunica,
E prieten cu pisica.

Urs:

Ursuletul Martinel
A-nvatat un cantecel,
Si ii place ca-i usor:
Mor, mor, mor
Si iarasi mor.

Iepure:

Iepuras, coconas,
A fugit peste imas
Si s-a dus, colo sus,
Intr-o tufa s-a ascuns!

Vulpe:

Vulpea cat e de sireata


S-a-nselat si ea o data,
C-a furat dintr-o gradina bis
Un cocos de plastilina
Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha! bis
Rade Mos Martin de ea
Un prieten credincios,
Fara frica, bataios,
Hotul frica de el are
Cand ii iese in carare.
Poti sa spui cum se numeste
Cel ce curtea ti-o pazeste ?

(Cainele)

E fricosul cel mai mare


Iute-aleargă-n depărtare,
Dar la morcovi de îl chem,
Vine, doar să-i fac un semn!

(iepurele)

Cenusiu si tare mic,


El se teme de pisic.
Sta pitit, deoarece
Se numeste.
(Soarece)

In cojoc intors pe dos


Mormaind morocanos,
Umbla pustnic prin padure
Dupa miere, dupa mure.

(Ursul)

Cumetrita cea sireata


Vine-adesea prin vecini
Si-amatoare se arata
De a "cumpara" gaini.

(Vulpea)
 
Cu pernuţe la lăbuţe,
Cine calcă-ncetişor
Parcă umblă pe covor?
Iată bieţii şoricei
Fug iute din calea ei!...

(pisica)

S-ar putea să vă placă și