Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a V-a
Aria curricularǎ: Limbǎ şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: VIII
Subiectul: Basmul -Prâslea cel voinic şi merele de aur
Tema: Eroi și situații specifice basmului
Tipul lecţiei: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Durata: 45 min.

Unități de competenţe:
3.4. Exprimarea propriilor stări postlectorale
3.5. Rezumarea unui text narativ în baza planului simplu de idei
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să precizeze particularităţile basmului;
 să sesizeze diferenţa dintre basmul popular şi cel cult;
 să numească elementele cronotopului si personajele basmului „Prâslea cel voinic si merele de aur”;
 să stabilească etapele actiunii basmului studiat;
 să recunoască elemente specifice basmului în fragmente de text indicate;
 să identifice mesajul moral-educativ pe care îl au basmele.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, ciorchinele;
Mijloace de învăţământ: prezentare în power- point, videoproiector, fişe de lucru;
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate pe grupe;
Resurse şi managementul timpului:
- capacităţi normale de învăţare a elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 45 de minute.

BIBLIOGRAFIE (Manuale şi auxiliare):


Crişan, A.; Dobra, S.; Sâmihăian, F. – Limba şi literatura română, manual de clasa a V-a
Ghiduri şi didactici:
Pamfil, A. – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2007
Parfene, C. – Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare


crt. lecţiei Metode şi Mijloace Forma
procedee de
organiz
are
Conversația
1. Moment introductiv 1’ Se pregătesc materialele necesare. euristică Frontală
Se asigură climatul adecvat desfăşurării
lecţiei.
2. 5’ Elevii au avut de ȋntocmit rezumatul Conversația Caietul Frontală
Verificarea temei basmului „Prâslea cel voinic şi merele euristică de teme şi
de aur” pe baza planului de idei din individu
clasǎ. alǎ
Elevii sunt anunţaţi că îşi vor consolida Conversația Caietul
Anunţarea temei de cunoştinţele referitoare la specia euristică de clasǎ Frontală
3. recapitulare şi a 1’ literară-basm, pe care au studiat-o în
problemelor principale orele anterioare.

Captarea atenţiei se face printr-o Conversaţia Video-


4. Captarea atenţiei 2’ prezentare power-point conţinând euristică proiector
imagini animate din universul basmului. Frontală
Elevii urmăresc imaginile şi pătrund cu
gândul în lumea imaginaţiei nelimitate.

5. Recapitularea Se fac aplicaţii pe slide-urile


conţinuturilor în prezentării. Aceasta conţine exerciţii Conversa- Prezenta- Orală
conformitate cu planul referitoare la: definiţia basmului, ţia rea
stabilit anterior 12’ trăsăturile speciei (personaje, formule power-
stereotipe, cifre magice, ajutoare, Problema- point
motive literare). Prezentarea conţine tizarea
itemi obiectivi (cu alegere duală şi cu Video-
alegere multiplă) şi itemi semiobiectivi Exerciţiul proiector
(cu răspuns scurt).
6. Obţinerea După rezolvarea exerciţiilor de pe ppt. Exerciţiul
performanţelor 6’ elevii sunt împărţiţi în 4 echipe de Fişe de Pe
(feedback-ului) lucru. Fiecare echipă are de rezol- lucru echipe
vat sarcini diferite din fişele de lucru Evaluarea
care au rolul de a ajuta elevii să activităţii
identifice particularităţile speciei. Discuţia grupului
14’ (ANEXA 1).
Prin tehnica Florii de lotus se identifică
particularităţile basmului. (ANEXA 2).
Se concluzionează elementele specifice
basmului: Ciorchinele
• Locul şi timpul - nedeterminate.
• Elemente reale şi elemente
fantastice
• Personaje reale cu puteri
supranaturale si personaje
fantastice
• Ajutoarele eroului
• Formule iniţiale, mediane,
finale.
• Personaje care întruchipează
binele şi răul.Victoria binelui
asupra răului.

În această etapă, elevii primesc sarcina


de a identifica trăsăturile basmului în
fragmente de text la prima vedere. Exerciţiul
(ANEXA 3).
7. Asigurarea retenţiei şi a Profesorul face aprecieri despre Conversaţia
transferului gradul de participare a elevilor la
activitate, evidenţiind şi notând elevii
care s-au remarcat prin corectitudinea,
4’ originalitatea şi promptitudinea
răspunsurilor.
Pentru participarea la lecţie, elevii
vor fi recompensaţi cu diploma Călător
prin ţara basmului (ANEXA 4).
Se comunică tema pentru acasă.
Se oferă două variante:
T1 – Descrieţi şi apoi desenaţi unul
dintre personajele sau obiectele
indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: Prâslea, cei doi fraţi ai lui
Prâslea, fata cea mică a împăratului,
zmeul care a furat-o pe fata cea mică,
cloşca cu puii de aur.
T2 – Creează un basm de o pagină,
pornind de la următoarea situaţie:
„Din împărăţia lui Verde împărat au
dispărut soarele şi luna…”(ANEXA 5)

8. Evaluarea activității 1’ Fiecare elev ,,spune” cum se simte la Discuţia


sfârşitul orei, selectând una dintre
imaginile care reprezintă feţe vesele şi
feţe triste, argumentând. Sunt
comunicate elevilor impresiile despre
lecţie. (ANEXA 6)
ANEXA 1
FIŞE DE LUCRU
GRUPA I
TIMP ȘI SPAȚIU
Găseşte şi transcrie structuri din textul basmului în care se prezintă:
a) timpul când au loc întâmplările narate;
b) spaţiul în care se desfăşoară acestea.

ELEMENTE FANTASTICE/ ELEMENTE REALE

Notează cu R elementele reale şi cu F elementele fantastice:


 existenţa împăratului şi a fiilor săi;
 dorinţa feciorilor de a-i prinde pe hoţi;
 existenţa mărului cu mere de aur;
 furtul merelor de aur de către zmei;
 existenţa tărâmului celuilalt;
 lupta lui Prâslea cu zmeii;
 transformarea lui Prâslea şi a zmeului în focuri;
 salvarea lui Prâslea de către zgripsoroaică;
 convorbirea dintre Prâslea şi corb;
 furca fermecată care toarce singură.

GRUPA A II-A

PERSONAJE REALE (CU PUTERI SUPRANATURALE) ȘI PERSONAJE FANTASTICE


Grupează personajele din basm în personaje reale (cu puteri supranaturale) și în personaje fantastice.

AJUTOARELE EROULUI
Personajele care îl ajuta pe erou sunt:
a. fiinţe umane și / sau fantastice –
b. animalele sau păsările –
c. obiectele magice și substanțele cu puteri supranaturale –
Dă exemple pentru fiecare situație.
GRUPA A III-A

PERSONAJE CARE ÎNTRUCHIPEAZĂ BINELE (POZITIVE) ȘI PERSONAJE CARE ÎNTRUCHIPEAZĂ RĂUL


(NEGATIVE)
În basm, participă la acţiune un număr mare de personaje care reprezintă valori morale opuse: binele sau răul.
Grupează personajele enumerate în cele două categorii de mai sus:
Prâslea, fraţii cei mari, împăratul, zmeii, fetele de împărat, balaurul, zgripsoroaica și puii, argintarul, corbul.

CIFRE SPECIFICE (FATIDICE)


Care este cifra care se repeta cel mai des? Daţi exemple.
În basme există CIFRE SPECIFICE, NUMITE FATIDICE : 3,7,9...

Grupa a IV-a

FORMULE CARACTERISTICE BASMULUI

Care este formula cu care începe basmul?


Dar formula cu care se încheie basmul?
Unde apar în basm formule precum: „Se luară deci după dâra sângelui şi merse, merse...”, „Și-nainte cu poveste, că d-
aicea mult mai este.”?

VICTORIA BINELUI ASUPRA RĂULUI

Cum este finalul basmului: optimist sau trist? Motivaţi rǎspunsul


ANEXA 2

Personaje reale cu puteri supranaturale


şi personaje fantastice Locul şi timpul nedeterminate Elemente reale şi elemente fantastice

For mule iniţiale, mediane şi finale Basmul Ajutoarele eroului

Personaje care ȋntruchipeazǎ binele şi rǎul Victoria binelui asupra rǎului


ANEXA 3

1. „A fost odată ca niciodată; că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de când făcea plopşorul pere şi răchita micşunele; de când se băteau
urşii în coade; de când se luau de gât lupii cu mieii de se sărutau, înfrăţindu-se.” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

2. „Când îl văzură alde gloatele venind teafăr, alături cu o soţioară de-i râdeau şi stelele de frumoasă, îl primiră cu mare bucurie; şi
urcându-se din nou în scaunul împărăţiei, domni şi trăi în fericire, până se istoviră.
Iară eu încălecai p-o şea şi v-o spusei dumneavoastră aşa.” (Aleodor Împărat)

3. „Aleodor plecă… Când, iaca se întâlnește cu un corb ce avea o aripă ruptă. Și voind să vâneze corbul, el îi zise:
- Făt-Frumos, Făt-Frumos, decât să-ți încarci sufletul cu mine, mai bine ai face să-mi legi aripa, că mult bine ți-oi prinde.
Aleodor îl ascultă, căci era băiat viteaz și de treabă, și îi legă aripa. Când era să plece, corbul îi zise:
- Ține penița asta, voinicule, și când vei gândi la mine, eu voi fi la tine.” (Aleodor Împărat)

4. „Vulpoiul se dete de trei ori peste cap şi se făcu un voinic, ştii colea, cum ţi-e drag să te uiţi la el.” (Pasărea măiastră)

5. „Scorpia ospătă pe Făt-Frumos, iară el îi dete şi dânsei înapoi capul ce i-l luase cu săgeata, carele se lipi îndată cum îl puse la loc, şi
după trei zile plecară mai departe.” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)

ANEXA 5
TEMA PENTRU ACASĂ

T1 – Descrieți și apoi desenați unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, așa cum vi le închipuiți: Prâslea, cei doi frați ai
lui Prâslea, fata cea mică a împăratului, zmeul care a furat-o pe fata cea mică, cloșca cu puii de aur. -20 min.
T2 – Creează un basm de o pagină, pornind de la următoarea situaţie: „Din împărăţia lui Verde-împărat au dispărut soarele şi
luna…”
ANEXA 4

DIPLOMĂ
CĂLĂTOR PRIN ŢARA BASMULUI
Se acordă micului cititor
....................................................
din clasa a V-a, pentru participarea deosebită la activitate.

Profesor,
Ursachi
Svetlana
ANEXA 6

CUM TE SIMŢI ASTĂZI ?

confuz fericit plictisit

trist optimist surprins

trist optimist surprins

S-ar putea să vă placă și