Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Recapitulare Genul Liric
Proiect Didactic Recapitulare Genul Liric
Proiect Didactic Recapitulare Genul Liric
Data :09.06.2015
Şcoala: Scoala gimnaziala „Nifon Balasescu”
Clasa : a VII-a
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul lecției: Genul liric. Opera lirică
Tipul lecției: Recapitularea si sistematizarea cunoștințelor
Scopul: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului liric.
Competenţe generale:
1. Receptarea mesajului oral in diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situaţii de comunicare monologatä si dialogatä
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse
Competenţe specifice:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral.
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament adecvat;
2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral
2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate, in contexte diferite;
3.1 citirea unei varietati de texte literare sau nonliterare, demonstrand intelegerea sensului acestora;
3.2 recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic si a procedeelor de expresivitate in textul liric;
3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit;
4.3 organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa recunoască trăsături ale genului liric;
O2- sa identifice tema poeziei şi semnificaţia titlului;
O3- să identifice ideile poetice din text;
O4 - sa identifice elemente de versificaţie;
O5- sa identice figurile de stil si procedeele artistice;
O6 -să recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;
O7- sa formuleze enunturi cu ajutorul sinonimelor si antonimelor;
O8- sa alcatuiasca familia lexicala a cuvintelor date;
O9- sa identifice sentimentele predominante din text;
STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,rebusul,ciorchinele,acvariul sentimentelor, exerciţiul oral şi scris;
b.Mijloace didactice: fişe de lucru ,tabla,laptop
c.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
- Limba română- manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas;
- “Sa dezlegam tainele textelor literare”, Editura Carminis
-“Didactica Limbii si Literaturii Romane”, Editura Polirom
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009;
Secventele Ob. Continutul informational si demersul didactic Strategii didactice Evaluare
instruirii Op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1.Moment -Voi avea grijă ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele Conversaţia
organizatoric pregătească materialele necesare orei necesare bunei desfăşurări Manualul
1 min de limba şi literatura română şi voi a orei. de limba Frontal
nota absenţii. romana si
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei caietul
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.
2.Captarea Captarea atentiei se va realiza prin Elevii vor rezolva fiecare Aprecierea
atenţiei completarea unui rebus, iar prin cerinta si vor completa Conversaţia verbala a
5 min rezolvarea acestuia se va descoperi rebusul pentru a descoperi Descoperi Plansa cu Frontal răspunsurilor
titlul lectiei. (Anexa 1) titlul lectiei. rea rebusul corecte
Carioci
3.Anunţarea Le comunic elevilor că in cadrul Elevii ascultă obiectivele Conversaţia
subiectului şi acestei ore vom realiza o recapitulare a şi notează titlul lecţiei în
enumerarea genului liric, notez titlul pe tabla si le caiete. Explicatia Tabla Frontal
obiectivelor enumar obiectivele lectiei.
1 min Caietul
4.Actualizarea Pentru a reaminti elevilor trasaturile
cunostintelor genului liric voi prezenta un material Elevii urmaresc cu atentie
8 min in power point in care sunt enumerate materialul si citesc cu voce
caracteristicile genului, conceptele tare fiecare pagina a
operationale folosite in abordarea acestuia. Laptop Observarea
textului,elementele de versificatie, Conversaţia Frontal sistematică
procedeele artistice intalnite si speciile Explicaţia Material
genului liric. Se noteaza pe tabla ideile Power
principale. point
Uneşte prin săgeţi figurile de stil din coloana stănga cu versurile corespunzătoare
coloanei din dreapta:
Incercuieste litera A daca enuntul este adevarat si litera F daca enuntul este fals