Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 02/02/2021
Clasa: a-VII
Profesor: Olga Braga
Disciplina: Limba Romana
Subiectul lecției: Vorbirea directă și vorbirea indirectă
Tripul lecției: de recapitulare si sistematizare

Obiective:
01: să realizeze diferența dintre vorbirea directă și vorbirea indirectă.
02: să identifice trăsăturile caracteristice vorbirii directe și vorbirii indirecte.
04: să identifice schimbările care au loc în timpul transformării vorbirii directe în vorbire indirectă.
06: să realizeze transformarea vorbirii directe în vorbire indirectă;

Metode și procedee didactice: se vor folosi alternativ și combinat metode și procedee precum: conversația euristică, explicația, brainstorming-
ul.
Materiale si mijloace didactice:tabla, creta, fișe de lucru.
Forma de organizare: activitate frontală și individuală.

1
SCENARIUL DIDACTIC:

Etapele Activitatea profesorului propunător Activitatea elevilor Metode didactice


lecției
Evocare
- Voi saluta, - salută,
- Voi nota absenții dacă este cazul, - spun absenții dacă este cazul Conversația
- voi pregăti atmosfera pt. începerea lecției - își pregătesc cele necesare pt. inceperea lecției

- Voi verifica tema de casă:voi solicita 1-2 - 2-3 elevi citesc tema de casă
elevi să citească compunerea dată ca temă - 2-3 elevi vor răspunde întrebărilor puse,0.
- voi pune întrebări referitoare la lecția Conversația
anterioară- Voi interveni cu aprecieri Discuția
verbale Explicația

Captarea atenției se realizează printr-o Elevii răspund: Conversația


discuție liberă: reproducerea vorbelor unor - prin realizarea povestirii a celor exprimate de personaje Brainstorming
personaje dintr-o povestire se poate realiza - redând exact vorbele personajelor cu ajutorul liniei de
în două moduri; care sunt acestea? dialog

Astăzi vom discuta despre aceste moduri de - ascultă cu atenție. Explicația


expunere: Dialogul ce reprezintă Vorbirea
directă Narațiunea ce reprezintă Vorbirea
indirectă.
La sfârșitul lecției veți fi capabili:
- să realizați diferența dintre vorbirea
directă și vorbirea indirectă
- să identificați trăsăturile caracteristice

2
vorbirii directe și vorbirii indirecte.
- să evidențiați mijloace de realizare a
vorbirii directe și vorbirii indirecte.
- să identificați schimbările care au loc în
timpul transformării vorbirii directe în
vorbire indirectă.
- să recunoașteți verbe de declarație în
diferite texte
- să realizați transformarea vorbirii directe
în vorbire indirectă
- Notez titlul lecției noi pe tablă, și-l prezint
pe videoproiector. Vorbirea directă și
vorbirea indirectă

Notează titlul lecției noi în caiete

Realizarea - Voi prezenta caracteristicile vorbirii


sensului directe si vorbirii indirecte: Elevii sunt atenți și notează în caiete noile informații,
Vorbirea directă: intervenind cu întrebări în cazul în care nu înțeleg ceva. Expunerea
1. Vorbirea directă presupune transpunerea
întocmai a cuvintelor celui care vorbeşte,
2. În vorbirea directă ne folosim de verbe de
Explicația
declaraţie: a zice, a spune, a ţipa, a murmura, a
striga. Conversația
3. După verbele de declaraţie se utilizează două
puncte [:]
4. Înaintea textului reprodus se utilizează linia de
dialog [ –– ]
5. În alte situaţii, verbele de declaraţie lipsesc, acest
procedeu dinamizând acţiunea.

3
6. În comunicare, verbele şi pronumele sunt folosite
la toate persoanele.

„– Mamă, nu e aşa că o să mă fac bine? Nu e aşa c-


o să merg şi eu să-mi arăţi cetăţi mari şi râuri şi
marea?
– Da, mamă, răspundea prepeliţa, silindu-se să nu
plângă.”
(Ioan Al.Brătescu-Voineşti)
Vorbirea indirectă:
1. Vorbirea indirectă presupune reproducerea sub
forma povestirii a celor exprimate de cineva.
2. În vorbirea indirectă nu există posibilitatea
dialogului şi a citării.
3. Se folosește doar persoana a III-a.
4. Nu sunt admise propoziţiile după care utilizăm
semnul întrebării şi nici verbele care arată o
poruncă.
5. Şi în vorbirea indirectă apar verbele de
declaraţie urmate, de obicei, de cuvintele că, să şi o
propoziţie secundară.
6. Sunt folosite doar propoziţii enunţiative (la
sfârşitul cărora se pune punctul).
7. Există posibilitatea utilizării tuturor modurilor
verbului.

„Şi a pus părintele pravilă şi a zis că în toată


sâmbăta să se procitească băieţii şi fetele, adică să
asculte dascălul pe fiecare de tot ce-a învăţat peste
săptămână.”
(Ion Creangă)

Reflectia - Voi da ca sarcină de lucru elevilor să Elevii rezolvă cerința dată:


transforme din vorbire directă în vorbire Vocea de dincolo (servitoarea) o strigă insistent pe doamna,
indirectă un text adaugand că Ionel vrea să-i răstoarne maşina, apoi îi spune lui
Ionel să se astâmpere, pentru că se va arde.
Transformați din vorbire directă în vorbire Madam Popescu îl cheamă pe Ionel să vină la ea.
Munca în echipă
indirectă următorul text: Si mai ingrijorata, slujnica o roagă pe stapana să îi sară în

4
Ex.: ”Dar vocea de dincolo adaogă: ajutor, fiindcă Ionel varsă spirtul şi se poate aprinde ceva.
- Coniţă! Uite Ionel! Vrea să-mi răstoarne Mama îl strigă iar pe Ionel şi se ridica repede să meargă după el.
maşina!… Astâmpără-te, că te arzi!
- Ionel! Strigă iar madam Popescu; Ionel vin’ la - eliminarea liniei de dialog.
mama! - transformarea verbelor si pronumelor de la pers. I și a-II-
- Sări, coniţă! Varsă spirtul ! s-aprinde!
- Ionel! Strigă iar mama, şi se scoală repede să
a, în pers. a-III-a
meargă după el. - semnalarea replicilor prin verbe de declarație(a striga, a
Vizită –de I.L.Caragiale) spune, a ruga, etc.)care sunt urmate de cuvintele: că, să,
(Anexa 1) dacă,etc
- reproducerea cât mai exactă a cuvintelor vorbitorului cu
ajutorul povestirii.
- Voi solicita elevii să spună ce modificări
au avut loc. Răspund la întrebarea pusă în limita spatiului de timp.

Conversația

Învățarea prin
descoperire

5
Problematizarea

Se realizează pe parcursul întregii ore, prin Rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru Conversația
aprecieri verbale si prin realizarea Explicația
exercițiilor de pe fișa de lucru a elevilor.

Extindere Realizați o compunere narativă de aprox. 2 Notează tema în caiete, fiind atenți la explicațiile primite Explicația
pag. cu titlul:Viața de elev, în care să
îmbinați vorbirea directă cu vorbirea
indirectă.

S-ar putea să vă placă și