Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul tehnologic „Vintilă Brătianu“, Dragomireşti Vale,


Ilfov
PROFESOR: Dună Cora
CLASA: a XI-a
ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Stilul indirect. Stilul indirect liber
TIPUL LECTIEI: Lecţie mixtă (predare- învăţare- evaluare)

COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare

COMPETENTE SPECIFICE:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:

A. Obiective cognitive:
O1: să definească stilul indirect şi stilul indirect liber ;
O2: să recunoască trăsăturile acestora;
O3 : să identifice modificările care se produc atunci când transpun un text dintr-un stil
în altul.

B. Obiective afective:
- să participle cu interes la lecţie;
- să lucreze disciplinat.

RESURSE:
- conţinutul esenţial de învăţare este indicat în formularea obiectivelor operaţionale;
- baza materială a şcolii este corespunzătoare;
- timp de lucru: 50 de minute;
- loc de desfăşurare : cabinetul de limba şi literatura română.

STRATEGII DIDACTICE
a. Metode didactice: conversaţia euristică, descoperirea, expunerea, exerciţiul.

b. Mijloace didactice: tabla, flipchartul, manualul.

BIBLIOGRAFIE

Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a XI-a. Autori Marin Iancu şi Ion Bălu,
Editura Corint, Bucureşti, 2007
Eseul literar- Editura Delfin, Bucureşti, 2016
DESFĂŞURAREA LECȚIEI

Momentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare


lecţiei
1. Moment Salută. Notează absenţii. Îndeamnă Răspund la salut. Se
organizatoric elevii să se pregătească pentru oră. pregătesc pentru oră.
2min.
2. Verifică efectuarea temei Elevii prezintă tema. individuală
Verificarea (verificare cantitativă şi calitativă).
temei Transcrieţi din schiţele lui
3min. I.L.Caragiale o pagină cu vorbire
directă.
3. Captarea Profesorul afişează următorul textː Un elev citeşte fragmentul frontală
atenţiei „Maitreyi mă întrebă în treacăt ce- propus de către profesor,
4min. am făcut cu floarea. spunând că textul este
- Am presat-o, minţii eu, ca reprezentativ pentru vorbirea individuală
s-o fac să bănuiască cine directă.
ştie ce idilă incipientă în Elevii identifică trăsăturile orală
sufletul meu. stilului direct.
- Eu am pierdut-o pe scară,
mărturisi întristată.
M-am gândit toată ziua la această
scenă şi-mi imaginam o serie de
întâmplări cu desăvârşire absurde.”
(Mircea Eliade- Maitreyi)
Cere unui elev să citească
fragmentul, să precizeze tipul de
vorbire.
Numeşte câţiva elevi care vor
identifica trăsăturile stilului direct.

4. Anunţarea Scrie pe tablă titlul lecţiei „ Stilul Notează titlul pe caiete şi


temei şi a indirect. Stilul indirect liber “ şi ascultă cu atenţie.
obiectivelor enunţă obiectivele.
3min.
5. Predarea Cere unui elev să povestească Un elev povesteşte textul dat. frontală
noului fragmentul de mai sus (să-l Elevii precizează
conţinut şi transpună în vorbire indirectă) . modificările care se produc individuală
dirijarea Solicită celorlalţi elevi să precizeze la nivelul textului şi notează
învăţării modificările care se produc la trăsăturile stilului indirect.
nivelul textului.
25min. Împreună cu elevii, notează la tablă
definiţia şi trăsăturile stilului
indirectː
- Enunţul este subordonat
sintactic faţă de un verb
dicendi, fiind introdus
printr-o conjuncţie
subordonatoare;
- Pronumele personale ,
persoana a II-a singular şi
plural sunt înlocuite cu
persoana a III-a;
- Timpul prezent devine
trecut, iar imperativul trece
la conjunctiv;
- Formele pronominale
demonstrative de apropiere
devin de depărtare.

Propune un alt fragment ilustrativ


pentru stilul indirect liberː
„Se spărseseră sticlele şi acum se
scurgea rămăşiţa vinului. Ce să
facă? La muşteriu cu cioburi de
sticlă nu putea merge. Să fugă ?
Unde să se ducă ? Să se întoarcă la
prăvălie !... N-are să-l omoare
doar…”(I.L.Caragiale- Cănuţă, om
sucit) Prima frază aparţine
Cui aparţine prima frază ? naratorului, iar celelalte
Dar celelalte ? surprind gândurile
personajului.
Profesorul defineşte stilul indirect
liber, menţionând că acesta este
caracteristic limbajului artistic
(însă nu este întâlnit în literatura
populară, în basm, snoavă sau
legendă).
Împreună cu elevii, notează la tablă Elevii notează trăsăturile
trăsăturile stilului indirect liber. stilului indirect liber.
Stilul indirect liber este un
procedeu prin care naratorul
reproduce un enunţ rostit de un
personaj într-un timp anterior
momentului în care este relatat,
fără a fi subordonat sintactic unui
verb dicendi şi fără a-l introduce
printr-o conjuncţie subordonatoare.

6. Propune elevilor rezolvarea unor Elevii rezolvă fişele de lucru. scrisă


Asigurarea fişe de evaluare, atrăgându-le individuală
feedbackului atenţia că vor primi note.

10min.
7. Tema Activitatea independentă/ Notează tema.
pentru Pagina167- manual (Editura
acasă2min. Corint)
8. Încheierea Apreciază activitatea elevilor. Ascultă aprecierea individuală
lecţiei 1min. profesorului
FIŞĂ DE EVALUARE

Subiectul I (50 de puncte)

Se dă textulː

„D. Stavrache deschide.(...)După o pauză, în timp ce musafirul bău unul după altul două pahare
de vinː
- Bravo! Bun vin ai, domnule Stavrache!
- De unde ştii că mă cheamă Stavrache?
- Cum să nu te cunosc, neică Stavrache, dacă suntem fraţi buni? zise omul de pe pat, şi
ridicându-se drept în picioare în faţa hangiului. (...)
- Şezi, neică, zise fratele mai mic, aşezându-se la masă.
Hangiul ascultă.”
(I.L.Caragiale- În vreme de război)

Cerinţeː
1. Transformă fragmentul dat în vorbire indirectă. (30 de puncte)
2. Precizează patru modificări care se produc la nivelul textului. (20 de puncte)

Subiectul II (40 de puncte)

Se dă textulː
„Spunându-i odată ce rar e să găseşti pe cineva care să înveţe ca dânsa, numai din plăcere, îmi
observă că ea învăţa cu plăcere, dar de nevoie, ca să aibă o meserie. Cum, dar nu avea să fie
bagată? Se ştia doar că era singura moştenitoare a mătuşii sale, care. Mulţumită unei pensii grase,
adăoga în fiecare an la capete aproape tot frumosul ei venit. Chiar aşa, dar averea, pe lângă că se
poate pierde, nu e o piedică la o meserie; dimpotrivă. Cu numele ei? De ce nu? A lucra nu e o
ruşine; munca înnobilează.”

(Mateiu I. Caragiale- Craii de Curtea-Veche)

Cerinţeː
1. Transformă secvenţa subliniată într-un dialog. (20 de puncte)
2. Subliniază secvenţele de stil indirect liber. (20 de puncte)

S-ar putea să vă placă și