Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor:
Disciplina: Geografie
Clasa: VI-a
Data: 16.12.2019
Modulul: Africa
Subiectul lecţiei: Rîurile și lacurile Africii

Competenţe specifice:
C1 Utilizarea termenilor specifici în prezentarea şi explicara informaţiei geografice;
C2 Identificarea relaţiilor dintre componente, fenomene, procese naturale.

Subcompetenţe:
S1Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;
S2 Citirea şi interpretarea hărţilor tematice la caracterizarea componentelor naturii
continentelor;
S3 Identificarea relaţiilor dintre componentele naturale specifice continentelor.

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil să:
O1 explice noţiunile geografice;
O2 identifice bazinele de scurgere şi principalele sisteme fluviale;
O3 explice în ce masură depind apele de relief şi climă;
O4 descrie rîurile Africii dupa algoritm;
O5 stabilească originea lacurilor;
O6 numească importanţa rîurilor şi a lacurilor pentru natură şi pentru viaţa omului.
Tipul lecţiei: de dobîndire a cunoştinţelor şi formare a competenţelor
Strategii didactice:
Metode procedee- studierea textului, analiza hărţilor, soluţionarea unor situaţii problemă,
algoritmizarea, tehnica ”hîrtia de un minut”, metoda ”Mozaicul”, joc didactic.
Mijloace de instruire- manualul şcolar, harta.
Forme de activitate- frontală, individuală, în grup.
Tipuri de evaluare- evaluarea curentă, conversaţia de verificare, completarea hărţii contur,
excursie imaginară pe hartă.

Scenariul Lecţiei:
Etapele lecției Obiective Activitatea profesorului și a Strategia Timpul
operaţion elevilor didactică
ale (minute)
Verificarea Timp de 2 minute scrieți cit mai Hîrtia de un 3
conținuturilor multă informație despre clima zonei minut
însușite ecuatoriale
Captarea atenției Comentarea proverbului ”Apa este Conversația 5
sursa vieții pe pămînt” euristică
O1 Definiţi noţiunile de bazin Conversaţia 5
endoreic, sistem fluvial, bazin eurstică,
hidrografic lucrul cu
Evocarea
harta
geografică
Profesorul pregăteşte o fişă cu patru Metoda 11
sarcini: „Mozaicul”
I. Identificaţi bazinele de
scurgere, completaţi
tabelul cu rîurile care
aparţin diferitor bazine
de scurgere. Anexa1,
fig.3.40 pag 47.
II. Completaţi schema:
„Dependenţa rîurilor de
relief şi climă” anexa 2,
O2 fig 3.42 pag 48.
O3 III. Indicaţi tipurile de lacuri
Realizarea O4 după origine în baza
sensului unui fragment de text,
cu exemple, anexa 3
IV. Identificaţi pe hartă
principalele rîuri şi
lacuri din Africa: Nil,
Congo, Niger, Zambezi,
Tanganica, Victoria,
Ciad, Malawi.
Clasa se împarte în grupe a cîte
4 elevi, fiecare elev din grup
primeşte un număr de la 1 la4,
conform numărului primit va
rezolva sarcina
corespunzătoare.
Elevii formează grupe de experţi,
care includ elevii cu acelaşi nr. Din
fecare grup
Elevii discută intre eicompletînd
tabelele sau schemele.
Prezentarea comunicării intregii
clase.

Reflecţia O5 Acum după ce am descoperit rîurile Algoritmizar 10


şi lacurile Africii pentru a afla mai ea
multe lucruri interesante vă propun
să efectuăm o călătorie imaginarăpe
cele mai mari fluvii ale Africii
completînd algoritmul:
Gr. I Nil
Gr. II Congo
Gr. III Niger
Gr. IV Zambezi
Extinderea O6 Alegeţi din lista de cuvinte sau Tehnica 6
combinaţii de cuvinte 5 care să „Ciorchinele
numească importanţa apelor din ”
Africa, după care o să completaţi
„Ciorchinele”
Tema pentru Completarea hărţii contur şi a
acasă însărcinărilor din ea, cunoaşterea
rîurilor la hartă
Anexa 1.
Oc. Atlantic Oc. Indian Baz.Endoreic
Nil, Niger, Senegal, Gambia, Zambezi, Limpopo Sari
Congo, Orange.

Anexa 2.

Dependenţa rîurilor de:

Relief Climă
 Cursul rîurilor Regimul de îngheţ
 Direcţia rîurilor Variaţia nivelului de nivel
 Caracterul cursului Volumul anual al apei
 Căderea cursului Densitatea hidrologică
 Activităţi de modelare Tipul de alimentaţie

Anexa 3
Lacurile Africii

Tectonice Tectonico- vulcanice Vulcanice


Tanganica Tana Assal
Victoria Kiwu
Malawi
Agrement Apă
Resurse potabilă
energetice

Importanţa rîurilor

Pescuit Agricultură
Transport

S-ar putea să vă placă și