Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Școala Gimnazială Poiana Copăceni


Data: 14.05.2018
Clasa: a-V-a
Profesor: Dragomir Ioan Cristian
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Unghiuri
Subiectul: Măsura unui unghi. Calcule cu măsuri de unghiuri
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidarea cunoștințelor

Competenţe specifice:
1.3. Identificarea noţiunilor geometrice elementare şi a unităţilor de măsură în diferite contexte
2.3. Utilizarea instrumentelor geometrice pentru a măsura sau pentru a construi configurații geometrice
4.3. Transpunerea în limbaj specific a unor probleme practice referitoare la perimetre, arii, volume,
utilizând transformarea convenabilă a unităţilor de măsură
5.3. Interpretarea prin recunoașterea elementelor, a măsurilor lor și a relațiilor dintre ele, a unei
configuraţii geometrice dintr-o problemă dată
6.3. Analizarea unor probleme practice care includ elemente de geometrie studiate, cu referire la unităţi de
măsură şi la interpretarea rezultatelor

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1- Să scrie, să citească, să deseneze şi recunoască unghiuri;
O2- Să clasifice unghiurile în funcţie de măsurile lor;
O3- Să efectueze calcule cu măsuri de unghiuri;
O4- Să verifice coliniaritatea unor puncte cu ajutorul unor măsuri de unghiuri date.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exemplificarea, expunerea.
Mijloace de realizare: manualul, instrumente geometrice, tabla, creta, creta colorată,fișede lucru,
rebus matematic.
Forme de organizare: individuală, frontală.
Bibliografie: Matematică – Manual pentru clasa a V – a, Ștefan Smarandache, Ion Cicu, Ioana
Iacob, Editura INTUITEXT, Bucureşti, 2017.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evaluarea
Activitatea profesorului Strategii didactice
Nr Momentele OB. Activitatea
Crt lecţiei elevului Mijloace Forme de
OP. de organizare
Metode
învăţământ
1. Moment Se face prezenţa elevilor. Voi asigura liniştea şi Elevii îşi pregătesc conversaţia Frontală
organizatoric disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii cele necesare orei
(2 min) didactice. de matematică.

2. Verificarea Voi verifica cantitativ tema pentru acasă. Voi verifica la Elevii pot pune conversaţia caiete Frontală
temei tablă una din problemele de la temă . întrebări în legătură
(2 min) cu problemele
nerezolvate.

Orală
3. Reactualizare Voi pune întrebări pentru verificarea înţelegerii Elevii vor răspunde conversaţia tabla Frontală
a 02 cunoştinţelor din lecţia anterioară: la întrebări și vor manual
cunoştinţelor 1Ce este unghiul ? rezolva un rebus fișă de
(5 min) 2.Care sunt elementele unui unghi? matematic. lucru
3.Care este unitatea de măsură pentru unghiuri?
4.Ce submultiplii are gradul ?
5.Care sunt tipurile de unghiuri învățate ?

Elevii vor avea de rezolvat un rebus matematic

4. Anunţarea Voi scrie titlul pe tablă: Măsurarea unghiurilor. Elevii îşi notează Conversaţia Tabla Frontală
temei lecţiei. Calcule cu măsuri de unghiuri. pe caiete. Manual
(2 min) Caiete
FRONTALĂ
Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru. Se începe Elevii vor efectua Explicaţia Tabla Frontală
sarcina dată. Manual
discutarea exerciţiilor. Primele două exerciţii sunt de
Caiete
măsurare a unghiurilor şi de clasificare a acestora în Elevii ies la tablă
Fise de
funcţie măsura lor (primul exerciţiu este de completare, pentru rezolvarea
lucru
al doilea de stabilire a valorii de adevăr). Elevii lucrează ultimelor două
direct pe fişa de lucru folosind raportorul. Profesorul exerciţii. Se discută
5. Consolidarea Conversația
cunoștințelor intervine cu explicaţii suplimentare, unde este cazul, şi soluţiile găsite.
(25 min) supraveghează întreaga activitate a elevilor. Elevii ies la
tablă pentru rezovarea ultimelor două exerciţii. Se
discută soluţiile găsite.
O1
1. Precizaţi măsura fiecărui unghi din figura Individuală
următoare şi tipul unghiului:
m (EBC) = Măsoară cu
raportorul
C m (DBC) = unghiurile și

Observarea curentă a comportamentului


D precizează valoarea
m (DBA) =
O2 unghiurilor.
m (EBA) =
m (ABC) =
E A
m (EAB) =

B
2

Precizează valoarea
de adevar a
propozițiilor.
analiza răspunsurilor frontală
Fisa de lucru 2 Tabla
Manual
Exercițiul Caiete

O3 Elevii ies pe rând Frontală


la tablă si
efectuează calcule
cu măsuride
unghiuri. Fișă de
lucru

Problematiza-
rea
analiza răspunsurilor
6. Asigurarea Voi împărţi elevilor fişele de lucru. Elevii trec pe rând Conversaţia Tabla Frontală
conexiunii Voi da explicaţii acolo unde elevii întâmpină la tablă şi încearcă Explicaţia Fişă de Individuală
inverse dificultăţi pentru rezolvarea problemelor. să rezolve lucru
( feedback ) problema dată.
(10 min)
O3

O4

7. Evaluarea Voi nota elevii care s-au evidenţiat pe parcursul orei. Voi face Conversaţia Catalog Frontală
cunoștințelor aprecieri asupra modului de participare a elevilor la lecţie.
(2 min)
Tema pentru Voi prezenta tema pentru acasă, exerciţiile rămase nerezolvate Elevii îşi notează Conversaţia Fişa de Frontală
8. acasă din fişa de lucru. tema. lucru
(2 min)
FIŞĂ DE LUCRU
Măsurarea unghiurilor
Clasa a V–a

1.Completează cu semnul corespunzător denumirea fiecărui unghi, apoi precizați tipul


fiecărui unghi din figura următoare:

C EBC..................... ........................
D DBC ............................................
DBA................................................
EBA................................................
E B A ABC................................................

2. Completează cu semnul corespunzător denumirea fiecărui unghi. Urmăriţi următoarea


figură şi precizaţi valoarea de adevăr a următoarelor propoziţii:

F H
J
G I
D E
K

L
B C
S T

Z P
Q

O R
A

X Y
N M
ABC este unghi obtuz EFG este unghi alungit H este unghi
drept
NML este unghi nul SJK este unghi drept BCD este unghi nul
OPR este unghi alungit ANM este unghi obtuz JKL este unghi ascuţit
XYZ ≡ STQ ABC ≡ CBA AOP este unghi obtuz
KLM este unghi ascuţit IJK ≡ KLM OZY este unghi drept

S-ar putea să vă placă și