Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Teoretic ”O.C.

Tăslăuanu”
Toplița, Harghita

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Sociologie
Data: 17 05 2021
Clasa: a XI-a D
Prof. Croitor Georgeta-Victoriţa
Unitatea de învăţare: Societatea și viața socială-probleme sociale
Subiectul lecţiei: Probleme sociale, fenomenele deviante
Tipul de lecţie: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Competenţă specifică:
Analizarea problemelor sociale și a fenomenelor deviante, din perspectivă sociologică
Obiective operaţionale:
O1 să evidențieze particularitățile problemelor sociale;
O2 să precizeze conținutul noțiunii de comportament deviant;
O3 să enumere evidențieze principalele fenomene deviante;
Procedee didactice:
Modalităţi de organizare: individual, frontal
Materiale şi mijloace didactice: expunerea, conversaţia euristică, introspecţia, autoreflecția, experiența
personală, brainstorming, aplicația educațională Adservio;
Bibliografie:
*** Suport de curs-sociologie, politici sociale și de sănătate. Croitor Georgeta-Victorița.
***(2004). Enciclopedie de filosofie și științe umane, București: Editura ALL
EDUCATIONAL
M. Voinea, C. Bulzan, (2006) Manual de sociologie XI-a. București: Editura ALL
A. Giddens, (2000). Sociologie. Ediția a III-a. București: Editura ALL
I. Mihăilescu, (2003). Sociologie generală. Iași: Editura Polirom
S. Chelcea, (2006). PSIHOSOCIOLOGIE, teorie și aplicații. București: Editura Economică
R.E Butunoi, (2011) Adolescenții-de la cunoaștere la autocunoaștere, Pitești: Editura
Carminis

1
CGV
Liceul Teoretic ”O.C. Tăslăuanu”
Toplița, Harghita
Scenariu didactic

Obiec-tive
Strategia didactică
Nr. Evenimentul Activitatea profesorului şi a
Forme de Evaluarea
Crt didactic elevilor Metode Mijloace
organizare
1 Captarea Exerciţiu de stabilire a Exerciţiu de Internet Individual
atenţiei climatului afectiv adecvat spargere a
https://www.menti.com/jc85u gheţii
34v19
2 Anunţarea -profesorul solicită elevilor să Brainstorming Frontal Întrebări
temei şi formuleze câte un sinonim feed-back
prezentarea pentru sintagma de probleme Conversația
optimă a sociale; euristică
noului -pornind de la exemplele
conţinut elevilor, profesorul va
prezenta semnificația
noțiunii, astfel:
Prin termenul generic de
probleme sociale înțelegem o
serie de condiții și de
comportamente deviante
considerate manifestări ale
dezorganizării sociale.

3 Dirijarea O1, -profesorul solicită elevilor să Conversaţia, Individual Aprecieri


învăţării O2, formuleze căte un exemplu dezbaterea, intercole-
O3 pentru sintagma de giale
comportamente deviante; Conversaţia
-pornind de la exemplele euristică
elevilor, se vor evidenția
următoarele: comportamentul
deviant este acel tip de Expunerea
comportament care nu
respectă normele și valorile
sociale, care intră în conflict
cu standardele acceptate
social, moral și cultural în
cadrul unor grupuri și
sisteme sociale.
4 Obţinerea O3 Pornind de la evidențierea Frontal Autoapreci
performanţei fenomenelor deviante: eri
discriminarea, delicvența
juvenilă, infracționalitatea,
corupția, sărăcia, se solicită
elevilor să descrie în mod
subiectiv, un fenomen deviant
la alegere;
2
CGV
Liceul Teoretic ”O.C. Tăslăuanu”
Toplița, Harghita

Obiec-tive
Strategia didactică
Nr. Evenimentul Activitatea profesorului şi a
Forme de Evaluarea
Crt didactic elevilor Metode Mijloace
organizare
5 Conexiunea O3 -elevii vor prezenta un punct demonstrația Adservio Individual Evaluare
inversă de vedere personal referitor la (secțiunea scrisă
semnificaţia „teme”)
comportamentelor deviante în
societatea contemporană;
6 Evaluarea -profesorul apreciază Adservio
activitatea clasei, individual,
frontal, în funcţie de
obiectivele operaţionale ale
lecţiei, consemnând în
platforma Adservio;

3
CGV

S-ar putea să vă placă și