Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: I
PROPUNǍTOR: Coroescu Daniela-Petronela
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Bine ai venit, primăvară!’’
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Grădina mea cu flori’’
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale şi abilităţi practice
Comunicare în limba română
Muzică şi mişcare
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL: formarea priceperii de a realiza lucrări originale, dar care respectă anumite reguli;
dezvoltarea creativităţii şi sensibilităţii artistice; cultivarea spiritului critic şi autocritic.

COMPETENȚE SPECIFICE:

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE:


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, printr-o varietate de
forme artistice;
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în contexte cunoscute;

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.

COMPETENȚE INTEGRATE:

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:

1.2. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare.

MUZICĂ ȘI MIȘCARE:

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1: să enumere materialele folosite pentru realizarea lucrării;
O.2: să descrie anotimpul primăvara;
O.3: să aplice tehnici de lucru adecvate;
O.4: să lucreze curat, ordonat;
O.5: să manifeste interes pentru activitate;
O.6: să evalueze lucrările ţinând seama de criteriile date;
O.7: să aprecieze obiectiv lucrarea personală şi pe cele ale colegilor;
O.8: să cânte cu intonaţia potrivită cântecul ,,Flori de primăvară’’.

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă,


observaţia.
2. Mijloace: tempera, hârtie albă, pensule, pahare de plastic, palete, şevalet, laptop, boxe.
3. Forme de organizare: frontal, individual.

4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, capacitatea


de identificare a etapelor de lucru, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluare orală.

BIBLIOGRAFIE:
Stan, Lucian (coord.), Abilităţi practice - ghid metodologic clasele I – IV, Bucureşti, Editura
Aramis, 2002;
Cojocariu, V., Mihaela, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
2002;
Programa şcolară pentru disciplinele AV/AP, MEM., CLR si MM, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013, MEN.

WEBOGRAFIE:

https://www.youtube.com/watch?v=Jrrui59to20
Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei C Activitatea Activitatea Mijloace Metode şi Forme de Evaluare


. învăţătoarei elevilor procedee organi-
s zare
.
1.Momentul Asigur condiţiile Elevii se Conversaţia Frontal
organizatoric necesare unei bune pregătesc
desfăşurări a lecţiei. pentru
începerea
orei.
2.Captarea O Captarea atenției o Elevii ascultă Laptop, Conversaţia Frontal Observare
atenţiei 2 voi realiza cu cântecul cu sistematică
Boxe Observația
ajutorul unui atenţie și
cântec- ,,Flori de răspund cu Youtube
O primăvară’’. promptitudine
5 Voi purta, cu elevii, la întrebări. Cântecul Individual
discuţii despre ,,Flori de
anotimpul primăvară’’
primăvara.
,,Când vine
primăvara?’’
,,Cum este
anotimpul
primăvara?’’
,,Cum sunt copacii
primăvara?’’
,,Ce flori răsar în
acest anotimp?’’
3.Reactualizarea O Discuţii Elevii sunt Conversaţia Frontal Evaluare oral
cunoştinţelor 1 pregătitoare despre atenți și
culori răspund Individual
O întrebărilor Explicaţia
primare/binare,
5 calde/reci, adresate.
materiale necesare
în ora de educaţie
plastică.
Elevii enumeră
grupele de culori,
materialele.
,,- Care sunt
culorile calde?
- Care sunt
culorile reci?
- De ce credeţi că
se numesc culori
calde şi culori
reci?
- Ce instrumente de
lucru am folosit?”
4.Anunţarea O Anunţ tema Elevii Explicația Frontal
temei şi a 5 lecţiei: ,,Grădina receptează
obiectivelor mea cu flori”, mesajul
lucrare individuală. transmis.
Voi explica pe
înţelesul elevilor
conţinutul învăţării
şi nivelul
performanţelor
aşteptate.

5.Prezentarea O Prezint elevilor Elevii sunt Lucrarea Observaţia Frontal Observarea


modelului 2 lucrarea model şi o atenți și model sistematică
analizăm împreună. răspund Individual
O Voi purta un dialog
întrebărilor
5 cu elevii:
adresate.
,,- Ce observaţi pe
această planşă? Conversaţia
- Ce culori
recunoaşteţi?
- Ce anotimp este
prezentat?
- Ce flori
recunoaşteţi?
- Care sunt părţile
componente ale
unei flori?”

6.Familiarizarea O Cer elevilor să Elevii sunt Instrumente Observaţia Frontal Observare


cu materialele și 1 sistematică
precizeze, atenți de lucru
instrumentele de Individual
lucru orientându-se după Conversaţia
și răspund
planşa model,
întrebărilor
materialele
puse de către
necesare pentru
învăţătoare.
realizarea lucrării.
Le vor recunoaște şi
vor numi
caracteristici ale
acestora.
Această lucrare se
va desfăşura
individual.
7. Demonstrarea Nefiind o lucrare Elevii Foaie albă Explicaţia Frontal Capacitatea
realizării complexă, voi face urmăresc de desen Observaţia de identificare
lucrării de către demonstrarea ei, în demonstrarea Pensule a etapelor de
profesor întregime, însoţită tehnicii de Tempera Demonstra- lucru
O de explicaţii: lucru folosite. Şevalet ţia
5 - pictarea florilor cu
culori calde sau Paletă
nuanţe ale acestora;
- pictarea
frunzuliţelor printre
flori- culori reci;
Elevii vor parcurge
etapele necesare
realizării lucrării:
1. Obţinerea
materialelor
necesare;
2. Aranjarea
spaţiului de lucru;
3. Alegerea
culorilor;
4.Compozitia finală
și analiza modului
de realizare a
sarcinii.
8.Conștientizare Elevii sunt Frontal Observare
a etapelor de O Se vor repeta atenţi şi repetă Explicaţia Sistematică
lucru până la 5 etapele de lucru, cu etapele de Observaţia
obținerea accent pe tehnicile lucru.
produsului finit folosite.

9. Dirijarea Elevii Frontal Aprecieri


învăţării O Propun elevilor o realizează Foi albe Exercițiul
Verbale
3 serie de exerciții de lucrările. Tempera
încălzire a
O musculaturii mici a Pensule
4 mâinilor. Palete Individual
Elevii vor lucra
O individual, pe fond Pahare
5 muzical plastic
liniştitor-
Laptop
,,Anotimpurile”, de
A. Vivaldi.
Boxe
Voi cere elevilor să
realizeze lucrările
ţinând seama de
explicaţiile primite. Conversația
În timp ce elevii
lucrează eu îi
îndrum în
permanenţă, pe
fiecare în parte, îi
încurajez şi scot în
,,Flori de primăvară’’

Astăzi în grădina mea, o zambilă a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O zambilă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o narcisă a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O narcisă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o lalea a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

O lalea a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, liliacul a-nflorit

Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit

Liliacul a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Ghiocei și viorele, brebenei și micșunele

Toate-au înflorit și eu am zâmbit

Am zâmbit, am zâmbit florile au înflorit

Dragă primăvară, bine ai venit!

Florile înfloresc, doar atunci când eu zâmbesc

Dragă primăvară ce mult te iubesc!!!


Anexa 1
Anexa 2

Lucrarea model

S-ar putea să vă placă și