Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

CLASA II
Instituția: Instituția Publică Liceul Teoretic “Alexei Mateevici”, Sanatauca ,Floresti
Învățător:Scaletchii Svetlana
Data:27.09.2021
Disciplina: Educația tehnologică
Modulul: Educația digitală.
Nr. lecției în modul: 4 din 15 ore
Subiectul lecției:Scriem si desenam digital.Tastatura
Competențe specifice:
 Utilizarea materialelor,tehnicilor specifice in diverse activitati tehnologice, manifestand curiozitate si interes pentru inovati.
 Apelarea la resursele digitale in situatii de invatare,dand dovada de corectitudine,adecvare si respect pentru etica mediilor virtuale.

Obiective operationale Produsul lecției Criterii de succes


Unități de competență

3.5. Utilizarea tastaturii(reale O1 – să identifice în baza


sau virtuale) pentru scrierea imaginilor dispozitivul digital-
textelor simple. tastatura; P1 - Utilizarea dispozitivului 1.Descriu etapele de utilizare a
digital(tastatura) dispozitivului digital.
O2 – să recunoască simbolurile ce 2.Utilizez dispozitivul conform
3.4 Recunoasterea mediilor de contine tastaturai; etapelor de lucru.
introducere si editare a 3.Respect normele de igienă și de
textelor precum si a O3 – să tasteze corect păstrare a dispozitivului digital.
componentelor principale ale cifre,numere,litere,cuvinte;
acestora.
O4 – să manifeste răbdare și
buna înțelegere în timpul lectiei,
precum și curiozitate , interes în
realizarea sarcinilor cu tastatura.

Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.


Durata: 45 minute
1
Strategii didactice:
Metode, tehnici și procedee didactice: discuția dirijată, observația, explorarea, demonstrația, jocul didactic, Insulitele.
Mijloace didactice: calculator, tabletă, manualul de Educație digitală, imagini cu diverse dispozitive digitale, mascota prietenilor Ana si Stefan,plansa
cu criterii de evaluare
Forme de organizare: frontal, în grup,in perechi,
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă, evaluare reciprocă.
Locul de desfășurare: sala de clasă.

Bibliografie:
 Curriculum național, clasele I-V, Chișinău, 2018.
 Ghid de implementare a curriculumului național, clasele I-IV, Chișinău, 2018.
 Educația digitală, autori Anatol Gremalschi, Sergiu Corlat, Andrei Braicov, Manual pentru clasa I.
 https://code.org/
 https://studio.code.org/s/course1

DEMERS DIDACTIC
Etapele Ob. Dozarea Activitatea de bază Strategii didactice Metode de
cadrului lecției timpului Metode/ Mijloace Forme de evaluare
ERRE procedee/ didactice organizare
tehnici
Moment organizatoric.
Bună ziua, dragi elevi! Vă salut eu, invatatoarea si cei doi
prieteni Ana si Stefan. Astăzi împreună vom afla și mai mult
5 min. despre Lumea Digitală.De la inceput sa audiem un cantec. Mesajul de Mascota Frontal Observarea
E Se audieaza cantecul ,,Alfabetul,, prezintarea de pe salut prietenilor comporta
YouTube. Ana si Stefan mentului
V elevilor
O  Despre ce este acest cantec ?
C
2
A  Ce este alfabetul?
R  La ce folosim literele?
E Prezentarea
 Unde ati intalnit litere in viata de zi cu zi,la care Audiere Proiector,
dispositive digitale? calculator

Foarte corect ,intalnim litere si cifre la


calculator,telefon,tableta…Prietenii nostril va prezinta un
dispozitiv digital,cum credeti cum se numeste?(tastatura)
Veti afla: Ce simboluri are tastatura,
Cum se tasteaza corect cifre,numere,litere,
Veti scie cuvinte . Discuția Individual Aprecieri
dirijată verbale

Demonstrația Aprecieri
Imagini cu verbale
taste

- Tastatura este un echipament,prezent in majoritatea


dispozitivelor digitale. Ea se foloseste pentru a scrie
texte. Tastaturile au taste care se apasa cu degetele. Pe Individual
taste sunt desenate simboluri.
Atunci cand apesi o tasta ,simbolul imprimat este Explorarea Observația
transmis procesorului. comporta

3
- Exista cateva grupe de taste. mentului
elevilor
Tastele cu cifre sunt pentru scrierea cifrelor si numerelor.Pe
ele putem vedea si alte semne

Tastele cu litere le folosim la scrierea


literelor,cuvintelor,propozitiilor.

Tastele cu scriere speciala o sa le descoperim impreuna cu


Stefan.
Observația
Imagiea
Exersare mascotei cu
Stefan

-Daca doresti sa scrii cu majuscule ,apasam mai intai pe


tasta CAPSLOCK.Pentru a reveni la literele mici se mai
apasa inca o data tot pe tasta CAPSLOCK.

Unele taste contin cate doua simboluri .La apasarea tastei


apare simbolul de jos,pentru a obtine semnul de sus ,apasam
o tasta speciala SHIFT.

Tastele sageti se folosesc pentru a naviga pe ecran prin


textul digital.

Frontal
R Mascota Ana
E
A
4
L
I Prezentare Proiector,
Z calculator
A
R
E O1
A O2 20 min.
-Salut elevi!Eu o sa va prezint tastele cu cuvinte si
O3 semnificatiile lor: Supraveghe
O4 rea
realizării
sarciii
S DICTIONAR: corecte
E
N HOME -transfera indicatorul pozittiei curente la sfarsitul
randului in care scrii.
S END- sfarsit,se foloseste in timpul scrierii,transfera indicatorul
U pozitiei curente la sfarsitul randului in care scrii.
L PG UP, PG DN- se folosesc pentru a trece la pagina precedenta sau
urmatoare.
U CTRL-control,se foloseste impreuna cu alte taste pentru a indeplini o
I comanda exersare Foaie A4 cu
ENTER-introducere ,confirma a unele actiuni.,marchiaza sfarsitul tastatura independent
unui aliniat.
ESCAPE-este anularea la orice comanda .

Joc didactic,,Hai sa coloram!,,


Cred ca toti ati fost atenti ce ne-au explicat prietenii nostri,deaceea
vom colora tastatura de pe foaia primita cu culorile respective:

GALBEN-tastele cu cifre
ROZ-cele cu litere
ORANJ-tastele ENTER,CTRL,SHIFT,ESC si tastele cu sageti.

5
VERDE- colorare

Aprecieri
Verbale,apl
auze
Joc didactic

cele care au ramas necolorate. Lucrul in


perechi

Lucru în perechi:,,Gaseste imaginea,, Observația


Din sirul de imagini selectatile pe cele care sunt cu tastatura comporta
Numitile. mentului
elevilor

Cuvinte
laudabile
Imagini

Frontal

Planșă cu Aprecieri

6
criterii de verbale
succes

Explicația

10 min.

individual

Lucrul
practic
:
Observarea
comporta
mentului
elevilor
Tastatura
Lucru în grup (practic):
In continuare să utilizăm dispozitivul digital – TASTATURA.
Pentru a realiza sarcina,vom respecta criteriile de succes:
1.Descriu etapele de
P1 - Utilizarea dispozitivului utilizare a tastaturii. Observația Autoapreci
digital-tastatura 2.Utilizez dispozitivul ere
conform etapelor de lucru.
3.Respect normele de igienă
și de păstrare a
dispozitivului digital.
Un soare

-Apasati litera ,,a,,


-Majuscula ,,e,,
-Cifra ,,5,,
-ENTER
7
-TASTA-SAGEATAdin dreapta.

Se vor realiza câteva exersari de acest fel pentru intarirea


cunostintelor

Evaluarea
Jocul didactic„Soarele strălucește” Joc didactic reciprocă a
. Pentru ca ati fost activi si silitori soarele staluceste mai tare Frontal grupurilor
pentru voi:
„Soarele strălucește pentru cei care au folosit cel puțin o dată
tastele tastaturii”;
„Soarele strălucește pentru cei care au un dispozitiv digital
personal”;
„Soarele strălucește pentru cei care au lucrat in grup si in
perechi”;
„Soarele strălucește pentru cei care cunosc cel puțin 3
dispozitive digitale,,.
„Soarele strălucește pentru cei care au colorat corect tastele ”; Metoda Aprecieri
Insulitele verbale

Activitatea,,Insulitele,,
Dupa ce ne-am incalzit la soare,e timpul sa populam si o
insula.
Fiecare copil merge spre coltul din clasa ,unde e aranjata
insula aleasa de el.

Autoapreci
ere

Insula
Descoperirei,
8
Insula
Succesului,

Insula
Curiozitatilor,

Insula

9
Tristetii, Insu
la Bucuriei,,

Argumentati de ce ati ales insula aceasta.

R Individual Aprecieri
E verbale
F
L
E
C
Ț
I
E

E
X
10
T
Individual Aprecieri
E verbale
N
S
I
E
Raspundeti la intrebarile Anei si Stefan:

-Despre ce am vorbit la ED?


-Ce fel de taste cunoastem?
-Ce actiune face tastaCAPSLOCK,ENTER,END?

Tema pentru acasa:


Sa observati in mediul social cand si unde ati vazut ca
se utilizeaza tastatura.

Aprecierea elevilor prin cuvinte laudabile si aplauze.


:

11

S-ar putea să vă placă și