Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Educaţie tehnologică

Chișinău 20
Proiect didactic
Studentul stagiar:
Clasa: a- II-a
Disciplina: Educație Tehnologică ; Modulul: Educație Digitală
Subiectul lecţiei: Comunicăm digital. Comunicăm între noi digital
Tipul lecţiei: Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competențe:
3.5 Recunoașterea formelor (modelelor) de comunicare, care implică dispozitive digitale.
3.6 Descrierea formelor de comunicare care implică dispozitive digitale verbal, prin imagini sau în
alte moduri.
Obiective operaţionale:
O1 – să identifice și să numească dispozitivele digitale prin intermediul cărora pot comunica;
O2 – să utilizeze elemente ale limbajului aferent descrierilor dispozitivelor digitale;
O3- să formuleze, ghidat, concluzii referitoare la necesitatea utilizării anumitor dispozitive digitale în comunicare;
O4 – să utilizeze informația primită de la protagoniștii manualului, pentru realizarea unor sarcini referitoare la comunicarea prin
dispozitive digitale;
O5- să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare și bună înțelegere, precum și curiozitate, interes în realizarea sarcinilor
propuse.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : discuția dirijată; observarea dirijată; explorarea; exercițiul; brainstorming, demonstrația, analiza,
compararea, jocul didactic;

b) Mijloace de învăţământ: calculator, tablă interactivă/ proiector, boxe, manual, imagini cu diferite dispozitive, creioane
colorate, carioci, fișe cu imagini pentru activitate individual, în perechi, ș.a.;
c) Forme de organizare : frontală, individuală, în perechi;

Strategii ECD:
-Tipul de evaluare(inițială/formativă interactivă/formativă punctuală/formativă pe etape/sumativă)
-Instrumentul de evaluare(probă scrisă/probă orală/probă practică/test/proiect) metode,procedee și tehnici utilizate ;
-Produsul(ele) evaluate- doar în cazul evaluării instrumentale (evaluare formativă punctuală ; evaluare formativă în etape.
Resurse :
Umane: 22 elevi
Temporale:45 min
Bibliografie:
-Curriculum Național. Învățământul primar. Chişinău: MECC. 2018, p. 189.
- Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, MECC. 2018.
- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV
(2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf
- Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în
învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_ecd_1-4_20.11.2019_site_final.pdf

Demersul didactic al lecției

O Elemente de conţinut T Strategii didactice Strategii de


Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Mijloace de evaluare
procedee învățământ organizare
Evocare
Organizarea clasei. Pregătirea
celor necesare pentru lecție. Elevii ascultă poezia,
apoi sunt motivați să se 3 discuția Aprecieri
Captarea atenției. implice în discuții în baza min dirijată Manual verbale
Citirea unei poezii. frontală
poeziei
Crocodilii toți, în Nil
Poartă telefon mobil.
Doi cocoși ce cântă-n zori
Elevii ascultă cu mare
Au în gușă tranzistori.
atenție poezia, apoi
Peștii-ascund în solzii lor
fiecare își exprimă
Câte-un mic televizor
propria părere.
Iepurașii ies ades
Să se plimbe-n Mercedes.
Din New York, răoțiul Max
Mi-a trimis mac mac – un fax.
Trei motani prind, în secret,
Șoareci vii pe Internet...
Sunt moderni amicii mei –
Vreți să fiți și voi ca ei ?

Aprecieri
Elevii ascultă cu atenție verbale
întrebările apoi
răspund la ele. 5 Frontal
min
-Aceste animale sunt Discuții
considerate moderne dirijată
Adresez elevilor câteva întrebări deoarece animalele se
-De ce aceste animale sunt folosesc de diverse
considerate moderne? dispozitive digitale.
-La ce folosesc animalele -Animalele folosesc
dispozitivele? dispozitivele digitale
-Cine, de obicei, folosesc aceste pentru a comunica între
dispozitive? Cu ce scop? ele.
-De care dintre ele te-ai folosit și -De obicei majoritatea
tu vreodată? dispozitivelor digitale
sunt folosite de
oameni.Majoritatea
lucrurilor pe care le avem
acasă, la școală sunt
digitale.Cu ajutorul lor
oamenii pot comunica
între ei mai ușor.
-Noi elevii de obicei ne
folosim de telefonul
mobil, calculator,
televizor,tablete și multe
altele.
Realizarea sensului
Comunicarea subiectului Elevii vor fi atenți la
lecției și a obiectivelor. tablă,pentru a reuși să
Elevilor li se propune să descopere subiectul Discuție
descopere subiectul lecției, lecției.
fiecare număr reprezentând locul Calculator
literei din cuvântul reprezentat în Elevii vor denumi fiecare
obiect în parte scriindu-l Frontal
imagine.
La monitor vor fi reprezentate în caiet iar literele cu
Monitor
câteva imagini , sub fiecare ajutorul carora vom
imagine va fi pus un număr ,care obține subiectul lecției
va reprezenta locul literei din vor fi scrise cu altă 26
cuvântul din imagine. culoare. min
Opinia
proprie
Elevii privesc cu atenție
la monitor fiecare obiect ,
și scriu denumirea
1;9 1; obiectului.

CALCULATOR Caiete
2 ;5
4 ;5 MAȘINĂ

BUTON

ȘORICEL
6 ;5 ; MASĂ
1 ;4 4 ;3
FRIGIDER
TABLETĂ

Elevii descoperă
subiectul lecției și îl scriu
6 ;2 ; în caiete.
4

Subiectul lecției :Comunicăm


digital
Astăzi pe parcursul lecției veți
descoperi cum oamenii comunică
între ei folosind dispozitivele
digitale. Caiet

Elevilor li se propune să
examineze tema din manual apoi
vor rezolva un exercițiu.
Adevărat sau Fals?
Elevilor le sunt propuse câteva Elevii vor scrie în caiet
afirmații formulate în baza afirmațiile, și vor afla
informațiilor din manual. Ei pot dacă sunt Adevărate sau
bate din palme, în cazul False.
afirmațiilor adevărate, și să ridice
mâna, în cazul afirmațiilor false
(pentru a le corecta). -Adevărat
-Oamenii comunică între ei prin -Adevărat
mesaje scrise, sonore, vizuale.
-Oamenii pot folosi pentru
comunicare oricare dispozitiv
digital.
-Cel mai des pentru comunicare la -Adevărat
distanță este folosit telefonul
digital.
-Calculatoarele sau tabletele nu Fals
pot fi folosite pentru a comunica.
-Un serviciu special de -Adevărat
comunicare este poșta electronică.
-Mesajele din poșta electronică pot -Fals
conține doar texte.
Elevii completează
schema cu dispozitivele
Elevilor le va fi dată o sarcină.
digitale.
Vor avea de completat o schemă
cu dispozitivele digitale Creioane
cunoscute. colorate
Prezentarea unei scheme pe care
elevii o vor completa în caiete.

Elevii scriu în caiete


schema.

Propun elevilor un joc didactic.


În joc vor fi implicați toți elevii.
a) Li se propune elevilor să se Elevii vor trece în fața
așeze în cerc, ocupând toate clasei, vor forma în fața
scaunele, conducătorul stă în clasei un cerc , vor ocupa
centru, în picioare. scaunele iar liderul
Conducătorul jocului spune: grupului va rămâne în
„Soarele strălucește pentru...”. picioare în central
Toți acei ce corespund cercului. Frontal
afirmației spuse se ridică și caută
să se așeze pe alt scaun. Jocul
poate continua până când toți
elevii
s-au ridicat d e pe scaun, cel
puțin o dată.
Exemple: „Soarele strălucește
pentru cei care au folosit Skyp-
ul”;
„Soarele strălucește pentru cei
care au vorbit prin Messenger”;
„Soarele strălucește pentru cei
care au comunicat prin Viber”;
„Soarele strălucește pentru cei
părinții cărora au cont pe rețele de
socializare”;
„Soarele strălucește pentru cei
părinții cărora scriu mesaje
electronice”;
„Soarele strălucește pentru cei
rudele cărora au poștă
electronică”;
„Soarele strălucește pentru cei
care au comunicat cu mai multe
persoane odată, utilizând
dispositive digitale”…
Reflecţie
6
Continuați enunțurile de min
mai jos.
Caiete Individual

Frontal
Pentru a ........ Deoarece.......

Comunicăm,utilizând
dispozitivele digitale

Pentru că...... Atunci când......

Elevii vor completa enunțurile.


Extindere
Le propun elevilor să
formuleze concluzii asupra 5
temei, emoții și trăiri . Elevii vor îndeplini sarcina în Discuție Individual
 Cel mai curios lucru caiet, apoi vor citi clasei ideile. dirijată
aflat la această oră; Frontal
 Cea mai interesantă
informație aflată;
 Un lucru știut înaintea
lecției;
 Un aspect încă
neînțeles;
 O curiozitate rămasă;
 O întrebare;
 O rugăminte/
solicitare.

Predarea temei pentru


acasă. Elevii notează în caiete tema
Elevii vor avea pentru pentru acasă.
acasă să deseneze un
obiect digital la dorință.

S-ar putea să vă placă și