Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată


Data: 18 ianuarie 2010
Propunător: Institutor Lenta Olga
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare D
Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Calatorie de vis la Polul nord”
Tema activităţii: „Animale de la Polul Nord”
Modelul integrării: În reţea
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Mi-as dori sa ajung la Polul Nord pt ca...? – discuţii libere
- Ne pregătim de activitate – derpinderi de ordine
Tranziţii: - salutul animalelor
-„Clinchetul clopoţelului”
- „Pinguinii veseli”
- exerciţii de gimnastică
- joc de mişcare cald-rece
Rutine: - „Sunt curăţel” – exersarea unor deprinderi igienice
- „Facem ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de ordine şi curăţenie
- A.L.A.1 –,,Animalele de la Polul Nord’’ joc de rol, mosaic, sortare de imagini
- A.L.A.2 – „Dansul pinguinului” – dans
- A.D.E. –
- D.O.S. – activitate practică
- „Animalute de la pol-masti” – colaj
Scopul activităţii: stimularea curiozităţii, a interesului de cunoaştere faţă de animalele din zonele polare;
dezvoltarea dragostei pentru animale;
Obiective operaţionale:
 să enumere animalele de la poli cunoscute;
 să pronunţe corect sunetele limbii române;
 să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
 să sorteze imagini cu animale polare;
 să execute corect mişcările dansului propus;
 să rezolve corect tema dată şi jocul de masă;
 să relizeze prin intermediul joc de constructii ghetari;
 să realizeze un colaj folosind diferite tehnici de lucru;
 să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor
cât şi ca auditor;
 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-comun;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, munca individuală,
problematizarea;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea;
c) Resurse materiale: - centrul Ştiinţă – jetoane cu animale de la poli si nu numai;
- centrul Constructii – mosaic
- centrul joc de rol – imagini cu animale, masti confectionate la centrul arta
- centrul Arta – masti cu animale de la poli din carton,fire textile,aracet
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii –masă, fluier, aparat foto,
clopoţel
d) Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe
Durata: 1 zi
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,
M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed.
Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed.
Diana, 2008, Piteşti- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul Zilei, şi se
va purta o discuţie cu toţi copiii despre „Dorinta de a ajunge in zonele polare” – realizându-se astfel
Întâlnirea de dimineaţă, apoi salutul animalelor.(T) Educatoarea le propune copiilor să descopere în carte
ce activităţi vor desfăşura la activitate. După ce se vor citi activităţile aceasta le propune copiilor ca prin
jocul de mişcare „Cald-rece”(T) să descopere surpriza (o mapa cu materieale) pe care o vor folosi la
activitatea practică.
Educatoarea va aduna copiii imitând „Pinguinii veseli” (T)şi după intuirea materialelor de la
centrul Arta copiii vor rezolva sarcina primita ,anume masti cu animalute de la poli-colaj.Dupa
finalizarea lucrarilor isi vor face ordine la locul de munca,,Locul meu de lucru este curat’’-rutina In pas
de ursuleti jucausi copii se aduna pe covor si vor afla ce au de facut mai departe.Zana Iarna ii anunta ca
le-a trimis la centre multe surprize.Astfel vor descoperi un joc de masă „Mosaic”, spre centrul Ştiinţă unde
vor avea de sortat imagini cu animale polare şi spre centrul Joc de rol unde se vor juca de-a animalutele
polare..Pe parcursul lucrului la centre se va juca şi jocul „Câte cuvinte am spus?”.La clinchetul
clopoţelului (T) copiii se vor aduna pe covor unde vor executa câteva exerciţii de gimnastică (T) şi vor
afla ce au de făcut mai departe. Astfel, imitând „Pinguinii veseli” copiii vor fi îndrumaţi pe covor unde
vor invata dansul pinguinilor-Ala2. La clinchetul clopoţelului (T) copiii se vor îndrepta spre ieşire (R). La
revenirea în grupă aceşti vor reveni la centrele de lucru deschise pentru a finaliza sarcinile date. La
clinchetul clopoţelului copiii vor face ordine la măsuţe (R), vor aduna toate lucrările pe o măsuţă apoi se
vor aduna la centrul Stiinta pentru a continua DS. -,,Saculetul fermecat’’

Activitatea se va încheia cu vizionarea unor imagini cu animale din


zona polara.

S-ar putea să vă placă și